Čisté senzory bez ohledu na počasí díky EverView LiDAR – novému řešení firmy Valeo

23. září 2019, 14:19

Společnost Valeo vyvinula jedinečné řešení, které umožňuje automatické čištění senzorů zodpovědných za asistenční systémy bez ohledu na povětrnostní podmínky. Tento inovativní nápad vznikl díky využití zkušeností z používání patentovaných technologií společnosti Valeo, jako jsou systémy Valeo AquaBlade® a Valeo Remote Clean4U ™.

Valeo EverView LiDAR

Senzory musí být dokonale čisté…

Vozidla jsou vybavena stále větším počtem kamer, senzorů, lidarů atd., které jsou zodpovědné za asistenci při řízení. Autonomní vozidlo, které bude mít špinavé senzory, nepojede. Dokonale čisté senzory zaručí dobrou viditelnost za všech podmínek, jakož i bezpečnost a spolehlivost.

LiDAR nahrává, rozpoznává a mapuje v reálném čase objekty nacházející se v blízkosti autonomních vozidel. Aby systém plně fungoval, musí se jeho optické senzory a vysílače udržovat neustále bezvadně čisté. Částice prachu, soli, vody nebo bláta mohou zkreslit výpočet vzdálenosti od okolních objektů a také narušit schopnost je rozpoznat.

EverView LiDAR – jak to funguje?

Čistící systém senzoru je vybaven malým pohyblivým ramenem a mnoha tryskami, jejichž úkolem je automatické ostříkání senzoru a jeho umytí.

Valeo EverView LiDAR průběh

Díky své preciznosti používá systém firmy Valeo pouze 25 ml čisticí kapaliny na mycí cyklus, ve srovnání se 100 ml, které potřebují neautomatické systémy konkurence. To umožnilo použití lehčího a mnohem kompaktnějšího zásobníku na kapalinu, což se zase promítá do snížení emisí CO2 produkovaných vozidlem. Proces čištění celého povrchu senzoru se optimalizoval díky jeho rovnoměrnému postřiku čisticí kapalinou během posouvání ramene. Kromě toho nabízí Valeo doplňkovou funkci odmrazování, která zaručuje senzoru i v zimě maximální výkon.

Systém bezvadně spolupracuje se všemi tradičními čerpadly a jeho instalace nevyžaduje výraznější zásah do struktury nebo vzhledu automobilu.

EverView LiDAR se neustále vylepšuje. První vozy vybavené tímto řešením se objeví na trhu v roce 2020.

Valeo SCALA® – první laserový skener v sériové výrobě

Za zmínku také stojí, že společnost Valeo vyvinula první laserový skener používaný při výrobě vozidel v masovém měřítku – je to Valeo SCALA®. Tato technologie je výrazným ulehčením v procesu vysoce zautomatizované jízdy díky jedinečné kombinaci velkého detekčního rozsahu, širokého zorného pole a přesnosti.

laserový skener Valeo SCALA®

Valeo SCALA mapuje oblast před vozidlem a detekuje vozidla, motocykly, chodce a statické překážky. Shromážděná data využívá pro sestavení mapy, která umožňuje analýzu a predikci událostí v okolí vozidla.

laserový skener Valeo SCALA® výstup

Tato technologie slouží také ke zlepšení aktivní bezpečnosti díky iniciaci takových manévrů, jako je například zabránění kolize nebo nouzové brzdění.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!