Firma Valeo dodává na aftermarket díly pro systém dvojité mokré spojky (DWC)

14. dubna 2022, 11:51

V moderním automobilismu se komfort a hospodárnost stávají jedním z nejdůležitějších kritérií při výběru vozidla. To je jeden z důvodů, proč se v dnešních pohonných jednotkách stále častěji používají dvouspojkové převodovky. Firma Valeo nyní dává možnost opravovat nezávislým servisům výhodně i spojky moderních systémů dvojité mokré spojky (DWC).

Společnost Valeo se jako jeden z lídrů inovací v automobilovém průmyslu aktivně podílí na vývoji technologie dvouspojkových převodovek a její výrobky se sériově montují na mnoha montážních linkách výrobců vozidel po celém světě. Společnost Valeo dosud pro aftermarket nabízela komponenty pro systém dvojité suché spojky (DDC) montovaný do vozidel KIA a Hyundai.

Novinkou na aftermarketu je řada dílů pro systém dvojité mokré spojky (DWC), který lze nalézt ve vozidlech značek Renault, Ford, BMW a Mercedes.

Dvouspojkové převodovky kombinují pohodlí automatického řazení s vysokou účinností přenosu točivého momentu a nižší spotřebou paliva ve srovnání se standardními řešeními – v závislosti na modelu dosahují zlepšení výkonu o 5 až 7 %. Klíčovým prvkem systému odpovědným za přenos síly je dvojitá spojka speciální konstrukce se suchou nebo mokrou variantou v závislosti na požadavcích. Dalším komfortním prvkem, který snižuje vibrace a hluk, je dvouhmotový setrvačník, jehož konstrukce se mírně liší od běžných setrvačníků v klasických řešeních.

Dvojitá spojka se skládá ze dvou spojkových lamel a přítlačných talířů, které jsou spojeny s dvěma vstupními hřídeli převodovky, z nichž jeden je umístěn v druhém. Centrální řídicí jednotka předvídá chování řidiče tím, že zapíná nebo vypíná jednu ze spojek. Díky tomu nedochází k přerušení přenosu točivého momentu, jako je tomu u běžných jednospojkových převodovek. To zvyšuje kontrolu řidiče nad vozidlem a umožňuje dynamičtější a zároveň plynulejší jízdu. S mokrými spojkami je možné přenášet relativně větší točivý moment a pracovat ve vyšších otáčkách motoru než se suchými dvojitými spojkami. Důvodem jsou tepelné vlastnosti spojkových lamel, které jsou ponořeny v převodovém oleji.

Díky nabídce Valeo je nyní výměna spojky ve dvouspojkových převodovkách možná také u mokrých spojek ve vozidlech Ford, Renault a BMW i v nezávislých servisech. Komplexní nabídka společnosti Valeo zahrnuje kromě dvojitých spojek přizpůsobených konkrétním motorům také dvouhmotové setrvačníky originálně montované v příslušných pohonných jednotkách. Není pochyb o tom, že poptávka po dílech inovativních řešení hnacích ústrojí se bude zvyšovat s tím, jak se na našich silnicích budou objevovat novější modely vozidel. Zejména technologie dvouspojkové převodovky umožní nyní nezávislým servisům provádět opravy vozidel, které byly dříve pro ně nedostupné. Společnost Valeo, aktivně se podílející na vývoji dvouspojkové technologie, tak nabízí další řešení pro inovativní pohonné jednotky.

Kromě nabízeného produktu poskytuje společnost Valeo širokou škálu školení v podobě webových seminářů, videí a montážních návodů, které umožňují plně profesionální opravu spojky.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!