Asociace emisních techniků a opravářů (ASEM)

Asociace emisních techniků a opravářů (ASEM)

  • Boleslavská 902
    293 06 Kosmonosy
  • www.asem.cz

Asociace emisních techniků a opravářů (ASEM) je zájmová organizace, jejímž hlavním cílem je udržitelný stav emisí pocházejících z dopravy motorových vozidel a ze zdrojů se spalovacími motory. ASEM chce působit na maximální využití současných technologií a jejich udržování v takovém technickém stavu, aby ohrožení zdraví obyvatel a zatížení životního prostředí v důsledku emisí z těchto zdrojů bylo co nejmenší. ASEM současně hodlá rozvíjet obor autoopravárenství propojeného na emisní měření, které jsou nezbytné k dosažení potřebného stavu. K dosažení tohoto stavu chce ASEM působit a spolupracovat s dotčenými orgány a působit na podporou svých členů, zejména v oblasti právní a technické, pro docílení vyšší kvality odváděné práce v autoservisech a SME.

Cíle ASEM
Asociace ASEM vznikla především na popud těch poctivějších autoopravářů, kteří označují zákonem nařízené "Měření emisí" motorových vozidel za systémově nefunkční. Za posledních 15 let se z něj totiž stal za nečinného přihlížení státu "prodej kladných emisních protokolů". Honba STK a SME za ziskem nechala zmizet jejich původní účel, tedy kontrolu technického stavu vozidla a jeho emisního systému.

Následkem téměř trestuhodné benevolence větší části těchto stanic nejsou tato vozidla údržbována a opravována tak, jak by měla, a tím ohrožují život a zdraví náš i našich blízkých, především našich dětí.

Sekundární dopad je patrný i v opravárenství, kde se tak bohužel daří podvodníkům např.vytloukajícím z vozidel filtry částic a katalyzátory nebo nabízejíc neodborné opravy, kterým poctivý opraváři nemohou ani nechtějí konkurovat. Poctivé opravárenství s uváděním vozidel do funkčního technického stavu nikdo nevyžaduje, protože se stát o zdraví svých obyvatel emisními kontrolami nestará. Naneštěstí všemu tento trend nemá ani kladný vliv na ekonomický provoz vozidla (větší finanční zátěž pro majitele) a nižší příjmy států ve výběru daní z autoopravárenství.

ASEM vytváří komplexní zázemí pro rozvoj opravárenství, a to zejména v posílení jednací pozice s dotčenými orgány, při vymáhání práv na rovnou konkurenční soutěž.

Články o společnosti:

Deregulace STK se blíží?

Dne 19. 4. 2018 se koná mimořádně svolané jednání Podvýboru pro dopravu při Hospodářském výboru poslanecké sněmovny, který bude projednávat nové připomínky sdružení ASEM k navrhovanému znění novely zákona 56/2001 Sb. 

Pokuta až 500.000 za manipulaci při ME

Včera v prvním čtení předložený návrh novely zákona 56/2001 Sb. obsahuje mnoho změn, které vyžaduje Evropská komise. Provozovatel TK nemusí prokazovat nestrannost a věrohodnost, zato kontrolorovi hrozí půl milionu za manipulaci s emisemi.

Diagnostic Con 2018 (fotoreportáž) Doporučujeme

Diagnostic Con 2018 (fotoreportáž)

Již sedmé setkání lidí z opravárenské branže Diagnostic Con se konalo 1.2.2018.

Pořad ROZSTŘEL na téma filtry pevných částic Doporučujeme

Pořad ROZSTŘEL na téma filtry pevných částic

Filtry pevných částich byly tématem v pořadu ROZSTŘEL na portálu iDnes. Na téma hovořil Libor Fleischhans (ASEM) a Petr Vomáčka (ÚAMK).

Měření emisí nezkvalitní, rozhodli o tom vlivní?

Sdružení ASEM informovalo o sdělení společnosti ŠKODA Auto a.s. o změně pokynů pro měření emisí, které bylo zveřejněno na informačním portálu Ministerstva dopravy. Díky cca 1 % vozidel, kde se nenačte Readiness Code, se změnila pravidla pro zbývajících 99 % vozidel. Podle nových pokynů je možno mazat paměť závad bezprostředně před nebo dokonce i během "Měření […]

Více