PREMIO: Nový edukační projekt Řidičák+

1. března 2012, 0:00

Řidiči ve věku 19 a 21 let měli v loňském roce na svědomí ty nejkritičtější dopravní nehody. Téměř 40 % z usmrcených osob bylo mladších 35 let. Jak zvýšit bezpečnost na našich silnicích a pomoci mladým nebo začínajícím řidičům lépe zvládnout první řidičské zkušenosti?

Nový vzdělávací projekt Řidičák+ si ve spolupráci s autoškolami a dalšími partnery klade za cíl zlepšit dovednosti a techniku jízdy studentů autoškol, jejich informovanost ohledně nezbytné údržby vozu a pravidel silničního provozu i povědomí o právních důsledcích chování za volantem. Kromě praktických hodin, přednášek a materiálů jsou připraveny zábavné doprovodné akce a soutěž o účast na motoristickém dni se školou smyku zdarma.

Přestože v posledních přibližně 10 letech klesá počet dopravních nehod, čísla jsou stále vysoká. Letošní lednové statistiky navíc ukázaly výrazné zhoršení oproti minulému roku. V porovnání s lednem 2011 vzrostla nehodovost o 12,5 %, počet smrtelných případů se zvýšil z 39 na 42, těžce zraněných bylo o 55 více a také lehkých zranění přibylo o celých 20 %. K těmto výsledkům pravděpodobně významně přispělo mrazivé počasí a neschopnost řidičů pružně reagovat, předvídat a reálně ohodnotit své schopnosti. Problémem mladých začínajících řidičů jsou často také tzv. disco nehody, ke kterým dochází ve večerních a nočních hodinách během víkendů. Více než 50 % těchto nehod zaviní řidiči ve věku od 16 do 30 let. Téměř polovina obětí spadá do věkové skupiny mladší 30 let.

Na problém vysoké nehodovosti mladých řidičů reaguje nový projekt Řidičák+, který si klade za cíl zvýšit bezpečnost na silnicích, zlepšit řidičské schopnosti, zodpovědnost za volantem a také informovanost o právních důsledcích chování každého řidiče. „Zatím s námi navázalo spolupráci 55 autoškol z celé České republiky. Do projektu se zapojila také řada partnerů, kteří se účastní přímo vyučovacího procesu daných autoškol a nabízejí studentům řadu výhod. Například síť profesionálních autoservisů PREMIO, autor projektu, poskytne nejen praktickou lekci údržby vozu, ale absolventům také zdarma důkladně zkontroluje technický stav automobilu. Budou tak mít jistotu, že je vůz na silnici nezradí,“ uvedl za PREMIO manažer projektu Řidičák+ Vratislav Budař. A jak si poradit, když už se nějaká nehoda přihodí? I na tuto situaci budou účastníci Řidičáku+ připraveni. „Lidský život bohužel přináší situace, které někdy nedokážeme řešit vlastními silami. Právě proto je důležitá osvěta, aby nejen mladí řidiči věděli, jaká mají práva, co dělat nebo na koho se obrátit. S tím jim pomůže naše pojišťovna právní ochrany," uvedla Mgr. Jitka Chizzola, předseda představenstva D.A.S. pojišťovny právní ochrany, a.s.

Díky spolupráci s ÚAMK si studenti plně osvojí znalosti z oblasti bezpečnosti v dopravě, a to nejen teoretickou průpravou, ale i reálným prožitkem. „Budoucí řidiči si vyzkouší simulátor nárazu či otočný simulátor. Jako bonus jim ÚAMK věnuje asistenční kartu pomoci motoristům v nouzi, a to na 1 rok, včetně systémů slev ÚAMK Recommended a „Show Your Card“. Připravena je pro ně infolinka ÚAMK s číslem 1234, která jim zajistí poradenství v nesnázích a informace o průjezdnosti v rámci dopravních omezení, nehod a kolon,“ doplnila Michaela Škardová, tisková mluvčí ÚAMK.

Simulátory ÚAMK budou k dispozici na zábavně-vzdělávacích doprovodných akcích s různým zaměřením. Již 24. března 2012 se tak mohou zájemci vypravit do HUMMER centra na Praze 9, kde své znalosti a zkušenosti obohatí o jízdu v terénu. Další akce a informační materiály se budou věnovat například tématu motorkářů, školám a školkám nebo problematice hendikepovaných řidičů. Letošní ročník projektu vyvrcholí v říjnu motoristickým dnem na Polygonu Jihlava, kde vybraní studenti absolvují školu smyku zdarma. Do soutěže se lze zapojit na webových stránkách www.ridicakplus.cz, kde jsou uvedeny i veškeré podmínky.

O projektu Řidičák+
Projekt „Řidičák+” má za cíl zvýšit bezpečnost na silnicích edukací mladých řidičů. Podporuje výuku v partnerských autoškolách prostřednictvím praktických hodin v autoservisech, přednášek odborníků na téma bezpečnosti provozu na silnicích nebo propojením s projektem „Bezpečná školka“. Autorem projektu je síť profesionálních autoservisů PREMIO a jako partneři se podílí ÚAMK a Unie autoškol, UNICORN Pictures s.r.o., Eni Česká republika, D.A.S. pojišťovna právní ochrany, a.s., Centrum Paraple, o. p. s., a BB PARTNER s.r.o. Více informací naleznete na www.ridicakplus.cz nebo na Facebooku.

O PREMIO
Síť profesionálních autoservisů PREMIO poskytuje kromě klasických pneuservisních služeb jako přidanou hodnotu další rychloservisní úkony vycházející z diagnostiky podvozku vozidla (geometrie, plnění klimatizace, servis brzdového systému, tlumičů, baterií, výměna olejů, servis výfuků, výměna provozních kapalin a filtrů). Dále zákazníkovi nabízí bezpečnostní test vozidla, v rámci kterého jsou během několika minut zkontrolovány brzdy, tlumiče, sbíhavost kol a hloubka dezénu pneumatik. Díky úspěšnému vývoji koncepce se společnost PREMIO rozrostla na více než 260 podniků po celém světě. Pobočky se nacházejí ve Švýcarsku, Rusku, České republice (více než 50), Maďarsku, na Slovensku, v Turecku a dalších zemích. Více informací naleznete na www.epremio.cz.


 

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!