SHELL ECO-MARATHON EUROPE 2013

18. března 2013, 11:29

Již 29. ročník Shell Eco-marathonu Europe se po roce opět vrací na unikátní městský okruh nizozemského Rotterdamu a přináší s sebou i nové výzvy. Studenti z celé Evropy se budou znovu snažit posunout hranice spotřeby paliva v jedinečných vozidlech, která si sami navrhli a postavili. Přes 3.000 studentů bude od 15. do 19. května v Rotterdamu bojovat o překonání loňských výsledků a samozřejmě o vítězství.

Celkem 224 týmů z 24 zemí bylo pozváno k účasti ve dvou hlavních kategoriích – Futuristický prototyp (Prototype) a UrbanConcept, v níž se představují konvenčnější studie vozidel. Rekordy se ustanovují jak s běžnými palivy, jako jsou benzín, nafta, etanol či GTL, tak i s alternativními palivy jako vodík a elektřina. „Prostřednictvím kreativity nové generace inženýrů a partnerství s městem Rotterdam chceme ukázat evropské talenty ve vytváření inovativních přístupů k řešení energetických problémů budoucnosti,“ objasňuje klíčovou myšlenku celého projektu Peter Voser, generální ředitel společnosti Royal Dutch Shell plc.

Náročný městský okruh
Loňská premiéra na městském okruhu v Rotterdamu za přítomnosti více než 40.000 diváků názorně ukázala, že nové technologie mohou fungovat i v centru skutečného velkoměsta. Městský okruh představuje pro studenty výjimečnou výzvu nastavující nové standardy pro nadcházející ročníky – pět pravoúhlých zatáček je zkouškou techniky i řidičského umění všech soutěžících týmů. V roce 2012 se studenti díky nové strategii a pečlivé přípravě této neobvyklé dráze rychle přizpůsobili a dosažené rekordy ve spotřebě paliva předčily všechna očekávání. Peter Voser, generální ředitel společnosti Royal Dutch Shell plc, k tomu dodává: „Po loňské návštěvě evropského Shell Eco-marathonu jsem byl ohromen a inspirován způsobem, jakým se studenti adaptovali na nový městský okruh.“

Aktuální ročník evropského Shell Eco-marathonu nově přinese sloučení kategorií vozidel poháněných solární energií a elektrickými bateriemi. Tato změna odráží směr, kterým se ubírá automobilový průmysl na poli elektromobilů, a vytváří ještě větší konkurenci v kategorii elektrickými bateriemi poháněných vozidel.

Fórum pro globální témata současnosti i budoucnosti
Po loňském úspěchu fóra „Powering Progress Together“, jež se soustředilo na nápady, jak řešit složité problémy způsobené rostoucí poptávkou po základních zdrojích naší planety, bude letošní fórum zaměřeno na zvýšení odolnosti společnosti v dnešním nestabilním světě. Kolem 500 zástupců vědy, nevládních organizací, místní samosprávy, komerční sféry a významných osobností současnosti i budoucnosti bude 15. května 2013 diskutovat o tom, jak partnerství napříč podnikáním, občanskou společností a místními orgány pomůže přežít, přizpůsobit se a růst ve světě, kde má nestabilita tolik příčin – od napětí v oblasti přírodních zdrojů přes společenské nepokoje až po nenadálé události jako jsou sucha nebo záplavy.

Evropský Shell Eco-marathon je ideální příležitostí k tomuto jedinečnému setkání, stejně tak byl i Rotterdam vybrán jako perfektní hostitel a partner pro závod i fórum díky svým ambiciózním plánům v oblasti udržitelných energetických řešení a mezinárodně uznávaným iniciativám usilujícím o přizpůsobení se změnám klimatu.
 

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!