Auto roku 2020 přináší překvapení! Škodovka si na desáté vítězství musí počkat…

9. ledna 2020, 11:49

Celkem 22 automobilových novinek, 3 testovací dny, 32 motoristických novinářů a 6 finalistů. Vítězem ankety Auto roku 2020 je BMW řady 3! Škoda, která vyhrála titul již devětkrát, se umístila na třetím místě.

Letošní 26. ročník renomované odborné ankety Auto roku přinesl hned několik zajímavých novinek. SDA, které je vyhlašovatelem ankety, připravilo upravený seznam porotců z řad motoristických novinářů s cílem zkvalitnit a zvýšit prestiž ankety Auto roku s dlouhou tradicí.

Nakonec svoji nominaci přijalo na 32 motoristických novinářů z předních médií. Organizátor ankety pro ně nově připravil tři testovací dny, ve kterých si měli vyzkoušet nominované novinky automobilek působících na českém trhu. První testovací kolo, kterého se zúčastnilo všech 22 automobilů, bylo nově rozděleno do dvou dnů, aby měl každý z porotců dostatek času věnovat se všem nominovaným vozům. Následně došlo na první hlasování, ze kterého překvapivě vzešla místo tradiční pětice hned šestice finalistů, protože dvojice z nich měla shodný počet bodů.

Na konci listopadu pak čekalo na všechny porotce druhé testovací kolo, kde si mohli finálně vyzkoušet šest novinek, které se utkaly o celkové vítězství. Výsledky jsou rozhodně překvapivé, protože se v letošním ročníku do ankety vrátila česká automobilka Škoda Auto, která za posledních 25 ročníků dokázala vyhrát devětkrát. Společnost však získala jiná ocenění, a to v anketě hlasování veřejnosti.

Výsledky ankety Auto roku 2020:

  1. BMW řady 3
  2. SUV Mazda CX-30
  3. Škoda Kamiq
  4. crossover Kia Xceed
  5. Peugeot 208
  6. Suzuki Jimny

Odborná porota hlasovala také v další dvojici přidružených anket Ekologické auto roku a Technická inovace. V tomto případě se z vítězství může těšit Audi E-Tron, který se stal Ekologickým autem roku 2020 a Mazda, která získala vítězství v technické inovaci se svým motorem Skyactiv X.

Součástí ankety Auto roku bylo také hlasování veřejnosti, která měla možnost zvolit nejlepší auto hned v několika kategoriích. Odměnou vylosovanému hlasujícímu je pak auto roku na rok zdarma. V letošním roce došlo k navýšení počtu jednotlivých kategorií na 8 a k jejich novému rozčlenění. Celkově bylo v hlasování veřejnosti Auto roku 2020 odevzdáno na 45.320 hlasů pro 63 přihlášených vozů.

Na závěr pořadatelé slíbili, že se v dalším ročníku ankety pokusí zavést několik novinek. Máme se tedy na co těšit.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!