Co bude v roce 2022 dražší? Výzvy pro odvětví náhradních dílů a autoopravárenství

3. ledna 2022, 13:07

Bilancování končícího roku jde obvykle ruku v ruce s úvahami o tom, co nás čeká v příštích dvanácti měsících. Pro podnikatele v automobilovém průmyslu to bude náročné období, a to především kvůli růstu cen v mnoha oblastech. Někde je to téměř jisté, jinde to nemusí být tak horké. Podívejme se na prognózy.

Ekonomové předpovídají, že v roce 2022 nás čeká největší nárůst cen základního zboží a služeb za posledních 20 let. Hlavním důvodem je rychlý růst inflace, který na konci roku 2021 překvapil i finanční analytiky. Vše nasvědčuje tomu, že její tempo bude i nadále stoupat, a to přinejmenším do prvního čtvrtletí roku 2022.

2022

Zvýšení cen elektřiny v roce 2022

Růst cen energií v roce 2022 je již jistý, a to jak pro domácnosti, tak pro průmysl. Jednotliví spotřebitelé mohou počítat s různou vládní podporou, která může dočasně snížit rozsah růstu cen, avšak pro velkoodběratele tomu tak není.

Ceny elektřiny pro podniky jsou regulovány trhem. Velkoobchodní ceny elektřiny a emisních povolenek CO2 rostou, což výrazně zvýší náklady na průmyslovou výrobu. Energetické společnosti přenesou rostoucí náklady na zákazníky v jejich účtech za elektřinu. Podniky v automobilovém průmyslu, které v průměru spotřebovávají více energie, tak budou čelit vysokému, podle odhadů více než 20% nárůstu poplatků za elektřinu.

Hlavním důvodem zvýšení cen elektřiny je klimatická politika Evropské unie a s ní spojené náklady, které musí nést dodavatelé energie.

Dražší plyn v roce 2022

V roce 2021 ceny plynu poprvé za více než dva roky vzrostly. Vše nasvědčuje tomu, že tento trend bude pokračovat i v následujícím roce. Roste nejen cena plynu pro domácnosti a malé podniky, ale také průměrné ceny na velkoobchodním trhu (B2B), což pociťují výrobci v automobilovém průmyslu. Důvodem růstu cen plynu jsou turbulence na světovém trhu s plynem – především nejistá politická situace ve východní Evropě a s ní spojené monopolní praktiky Gazpromu a nejasnosti kolem zahájení provozu nového plynovodu Nord Stream 2.

Ceny kontejnerové přepravy v roce 2022 na stejné nebo vyšší úrovni

Mnozí z našeho odvětví, zejména ti, kteří se zabývají prodejem dováženého zboží, si budou pamatovat uplynulý rok a konec roku 2020 jako období nebývalého nárůstu nákladů na kontejnerovou přepravu. K výraznému, několikasetprocentnímu zvýšení cen dopravy z Asie přispěla řada faktorů. Více jsme na téma psali ve starším článku. Bylo vysloveno mnoho předpovědí o zklidnění této situace, ale žádná z nich se zatím nenaplnila.

Analytici jsou pro rok 2022 spíše skeptičtí. Mnohé nasvědčuje tomu, že náklady na kontejnerovou přepravu zůstanou na současné úrovni po dlouhou dobu, nebo se budou nadále zvyšovat. Na konci ledna (po čínském novém roce) bude snad možné pozorovat mírné snížení cen oproti cenám v posledním čtvrtletí roku 2021, kdy byly zaznamenány rekordní ceny. V meziročním srovnání však náklady na dopravu pravděpodobně vzrostou.

Proč ceny kontejnerů neklesají? Především kvůli poptávce. Problémy s nedostatkem kontejnerů, přetížením a frontami v přístavech a z toho vyplývající stále vyšší ceny jdou ruku v ruce s poptávkou, která celosvětově stále roste. Odborníci Světové obchodní organizace předpovídají, že v roce 2022 se tempo mezinárodního obchodu zvýší o další 4 % (odhady pro rok 2021 hovoří o 8 % nárůstu oproti roku 2020).

Zvýšení úvěrových nákladů v roce 2022

Toto zvýšení může být nejvíce citelné pro automobilové společnosti. Objevují se náznaky, že aktuální zvýšení úrokových sazeb je jen předzvěstí toho, co čeká držitele úvěrů v roce 2022. Rychlý růst inflace s největší pravděpodobností donutí ČNB k dalším krokům. Oznámení o zvýšení sazeb může mít vliv na blokování investičních plánů společností z našeho odvětví v důsledku změn v nabídkách bankovních úvěrů (vyšší úrokové sazby).

Ceny pohonných hmot v roce 2022

Pohonné hmoty mohou, ale nemusí příští rok zdražit. Pro jistotu jsme se je však rozhodli do našeho srovnání zahrnout. Ve prospěch pokračování růstu cen benzinu, nafty a plynu pozorovaného v roce 2021 totiž hovoří argumenty, jako je rostoucí inflace. Ceny však budou záviset také na rozhodnutích zemí OPEC. Tyto země prozatím plánují zvýšit těžbu, což by v roce 2022 mohlo vést k poklesu cen ropy za barel. Ve prospěch českých spotřebitelů zatím hovoří také posilující koruna.

Další zvýšení cen

Ostatní spotřební zboží, které je více či méně relevantní pro automobilový průmysl, bude v roce 2022 rovněž nadále zdražovat. V konečném důsledku budou firmy, zejména ty, které investují do rozvoje podnikání a rozšiřování provozoven, do určité míry postiženi také růstem cen stavebních materiálů, nemovitostí nebo nájemného za pronajaté prostory. Zdraží se také služby poskytované externími společnostmi (údržba zařízení, IT služby atd.). Nové automobily budou také dražší, což pravděpodobně odradí některé potenciální zákazníky od jejich nákupu a mnoha společnostem v tomto odvětví (např. výrobcům a distributorům dílů na aftermarketu) otevře možnost zvýšit své zisky. Na druhou stranu však společnosti, které chtějí obnovit nebo rozšířit svůj vozový park, budou mít vyšší náklady na nákup nebo leasing.

Vše nasvědčuje tomu, že růst cen a nákladů přiměje firmy zvýšit ceny výrobků a služeb v automobilovém průmyslu – především autodílů a servisních služeb.

Zapomněli jsme na nějaké výrazné zvýšení cen, které mělo být v článku obsaženo? Budeme rádi za váš komentář.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Anonym, 5. ledna 2022, 15:32 0 0

Dobrý den,domnívám se, že se v cenách autodílů promítne také nevyhnutelný požadavek zvýšení mezd napříč celým spektrem od skladových dělníků až k řídícím pracovníkům dodavatelských firem. František Lasovský

Odpověď