Na půdě europarlamentu probíhá boj o budoucnost nezávislého autoopravárenství

16. dubna 2018, 17:21

V současné době se projednávají dvě legislativní změny, které výraznou měrou mohou ohrozit fungování celého nezávislého autoopravárenství. Jednak je to návrh Nařízení 31 ohledně umístění zásuvky OBD v nových vozech a dále pak předpisy zabraňující uzamčení telematických dat.

Systém eCall ve vozidlech

eCall – trójský kůň v automobilovém průmyslu?

Začátkem dubna 2018 vstoupilo v platnost nařízení, podle něhož každý nový model automobilu prodávaného v Evropské unii bude muset být vybaven systémem eCall, který umožní v případě nehody dálkově upozornit záchranné služby. Kromě systému eCall mohou být automobily vybaveny i jinými telematickými systémy, jako jsou bCall (breakdown call) a sCall (service call). Ty jsou schopny sledovat jízdní parametry a technický stav automobilů. V současné době, díky mezerám v nařízeních, mají přístup k údajům shromážděnými těmito systémy pouze výrobci vozidel.

Evropská unie měla několik let na to, aby připravila příslušná ustanovení upravující zásady používání telematických systémů a údajů z nich získaných. Současný stav bez přijatých předpisů znamená, že výrobci automobilů mají nyní volnou ruku ohledně prodeje vozidel s uzavřeným telematickým systémem. Mohou nyní směle blokovat přístup k datům externím subjektům, zejména nezávislým opravnám.

Uzavřené telematické systémy omezují právo volby na servis milionům řidičů. Pouze autorizované servisní sítě budou mít odpovídající informace o typu poruchy a způsobu opravy. Čas hraje jednoznačně proti nezávislému automobilovému trhu. S každým dalším měsícem bez předpisů EU mohou výrobci vozidel produkovat stále více a více modelů s uzavřenými telematickými systémy a také postupně rozvíjet jejich funkčnost.

Díky tlaku mezinárodní organizace FIGIEFA, která zaštiťuje národní sdružení zastupující nezávislý automobilový trh, se objevila naděje, že se Evropská komise bude tímto problémem zabývat ve zrychleném řízení. Existuje reálná šance, že Evropská komise předloží do konce roku návrh takových ustanovení, která umožní, aby digitalizaci vozidel mohly využívat všechny subjekty působící na automobilovém trhu spravedlivým a bezpečným způsobem bez diskriminačních omezení.

Zásuvka OBD

Zmizí zásuvka OBD z automobilů?

Pro společnosti působící na nezávislém automobilovém trhu je mimořádně důležité, aby nově vyrobené vozy měly zásuvku OBD, která je v současné době jediným způsobem komunikace s řídící jednotkou vozidla. Evropský parlament pracuje na návrhu Nařízení 31 nazvaném “homologace typu”. Jeho původní verze by v případě schválení znamenala velké problémy pro nezávislé servisy.

Původní verze návrhu nařízení EU sice obsahuje kapitolu o informacích nezbytných pro diagnostiku, opravu a údržbu vozidel v nezávislých servisech, není zde ovšem žádná zmínka o OBD. Toto vynechání, kdy je možné nahrazení systému OBD jiným systémem (například zcela vzdálenou diagnostikou), může mít pro nezávislé opravny negativní důsledky. Někteří výrobci vozidel by mohli využít legislativní mezery, zajišťující monopol na přístup k datům o technickém stavu vozidel, aniž by poskytli přístupové kódy pro bezdrátovou komunikaci.

Sdružení FIGIEFA se opět zapojila do rozhovorů v Bruselu a požadovala prosazení klíčových změn. Ukazuje se, že tato opatření přinesla výsledky a nejnovější návrh Nařízení 31 již obsahuje většinu připomínek, která jsou prospěšná pro nezávislý trh. Nicméně vyhráno ještě zdaleka není, závěrečné hlasování o návrhu proběhne až na přelomu dubna a května.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Anonym, 17. dubna 2018, 22:54 0 0

Hlavně aby další nařízení nerozdělilo Evropu na další tábory , stejně to odnesou zase obyčejní lidé , je potřeba pro svobodu pořád bojovat ,a snažit jse dohodnout i na technických řešení aby vyhovovala všem i výrobcům i uživatelů a mohli jsi vybrat , hlavně nic NEnařizovat to už bylo dost !!!!! SKUSTE NĚCO NAŘÍDIT BUBERTAKOVI

Odpověď