DAKAR 2013 – Michelin slaví úspěch na všech frontách

4. února 2013, 11:12

MICHELIN triumfoval v roce 2013 na Dakaru na všech frontách a oslavil tak svůj oficiálnínávrat do tohoto závodu do kategorie automobilů, který následoval po poslední účasti – a také vítězství – v roce 2001. Dominance závodníků na pneumatikách Michelin v letošním ročníku prokazuje, že produkty francouzského výrobce jsou schopné se vypořádat s vyčerpávající podstatou slavné rallye, která si žádá pneumatiky, které jsou spolehlivé, silné a také univerzální. Pneumatiky MICHELIN LATITUDE C používané ve třídě automobilů, Bib Mousse a MICHELIN DESERT Race určené pro kategorii motocyklů a MICHELIN XZL pro nákladní vozy pomohly soutěžícím projít se ctí velmi náročnými podmínkami a počasím.

Rallye DAKAR 2013 také Michelinu poskytla příležitost představit své postoje a názory na bezpečnost silničního provozu a respekt k životnímu prostředí. Vzdělávání obyvatel Jižní Ameriky o zlatých pravidlech dobrého řidiče – která byla vytvořena ve spolupráci s FIA – tvoří jeden z hlavních aspektů programu společenské odpovědnosti firmy pro tuto oblast. Navíc všechny pneumatiky použité soutěžícími v průběhu Dakaru 2013 budou znovu využity: 58 procent bude využito při výrobě energie, a zbývajících 42 procent bude zpracováno při výrobě asfaltu a dalších povrchových materiálů.

Kategorie automobilů – MICHELIN LATITUDE C: Důraz na robustnost a univerzálnost
Díky svému vítězství v kategorii automobilů získal Stéphane Peterhansel (X-Raid-run ALL4 Racing MINI) svůj pátý triumf v tomto závodě a své celkově jedenácté vítězství, pokud započítáme také jeho 6 předchozích úspěchů v katergorii jednostopých vozidel. Tím dostal tento Francouz Michelin na nejvyšší stupínek vítězů a oslavil tak skvěle letošní návrat společnosti na Dakar. Na pneumatice MICHELIN LATITUDE C, kterou používali všichni partneři francouzské společnosti, nebylo povoleno provádět žádné prořezávání vzorku. Nová pneumatika prokázala svou dostatečnou robustnost pro tisíce kilometrů v různých terénech od skalnatých tras až po tekuté písky ‘fesh-fesh’, které připomínaly mouku a zároveň brala v potaz mechanická omezení vyplývající z váhy vozidla, síly a točení za jízdy. Pneumatika byla zároveň velmi univerzální tím, jak byla schopna se přizpůsobit různorodým a příležitostně také extrémním podmínkám v průběhu závodu, kdy bylo rozpětí teplot od velmi studených až po velmi horké na poušti, od jemných pískových dun po vysokorychlostní úseky na velmi tvrdém povrchu. Jedná se o stejné vlastnosti, jaké potřebují jihoameričtí motoristé pro svou každodenní jízdu vzhledem k tomu, že jen 20 procent cest, po kterých se pohybují, je vyasfaltováno. Dakar tedy představuje pro Michelin velmi cennou zkušenost a přispívá k rozvoji bezpečnějších pneumatik, které déle vydrží a jsou vhodné pro použití v jižní Americe a Asii.

Kategorie motocyklů – MICHELIN DESERT Race a MICHELIN Bib Mousse: přátelé motocyklistů
Soutěžící v kategorii motocyklů, kteří jeli na motocyklech osazených pneumatikami MICHELIN, vyhráli každou z etap Ralley Dakar 2013, díky čemuž se pneumatika MICHELIN Bib Mousse MICHELIN DESERT Race stala nepostradatelným partnerem vítězů. Úspěch Cyrila Despre na jeho „továrním“ motocyklu KTM 450 byl odměnou za jeho přímý útok na vítězství od startu až do cíle závodu. Proto se tedy práce, kterou investovali inženýři Michelinu do designu pneumatiky, které je jak spolehlivá, tak pružná, se mimořádně vyplatila díky faktu, že ve finále byly všechny stupně vítězů obsazeny pneumatikami Michelin.

MICHELIN Bib Mousse navržený pro použití spolu s off–roadovou pneumatikou značky znovu prokázal skutečnost, že představuje pro soutěžící na jednostopých vozidel v Dakaru skutečně velké plus. Tento technologicky vyspělý výrobek nahrazuje vzduch uvnitř pneumatiky, čímž eliminuje riziko propíchnutí pneumatiky a optimalizuje výkon pneumatiky.

Kategorie nákladních vozů – MICHELIN XZL: Základní síla kostry
Po dvě desetiletí dávalo 70 procent účastníků Dakaru přednost pneumatikám MICHELIN XZL. Tato sériově vyráběná pneumatika Michelin pro nákladní vozy byla navržena pro používání na širokém spektru terénů, od písku až po bláto. Pneumatika je příkladně přilnavá k povrchu, a to i v případě motorů s vysokými otáčkami, a vydrží velké zatížení. Kostra této pneumatiky je flexibilní a zároveň robustní, díky čemuž je pneumatika provozuschopná při nízkém vnitřním tlaku, a to i ve velmi náročných či drsných terénech. Směs použitá na dezén této katalogové pneumatiky byla navržena tak, aby byla odolná proti poškození a propíchnutí a celkové vlastnosti MICHELIN XZL 14.00R20 významně přispěly k získaní prvního, druhého i třetího místa ruskému týmu KAMAZ, dlouholetému partnerovi francouzského výrobce pneumatik v mnoha nejnáročnějších cross-country rallye na světě.

Pascal COUASNON, ředitel Divize soutěží Skupiny, vysvětluje důvody, které vedly společnost k tomu, že se zavázala po tři roky podporovat Dakar a vyjadřuje svou spokojenost s výsledky dosaženými v letošním ročníku závodu: “MICHELIN přitahují zejména ti soutěžící, které mají význam pro budoucí rozvoj. Jako technický partner Dakaru Michelin doufá, že se mu podaří nabídnout výhody spojované s výrobky společnost co největšímu počtu motoristů, motocyklistů a přepravních společností, a to také díky zkušenostem získaným v tomto velmi náročném závodu. Rád bych tímto poděkoval všem našim partnerům ve všech třech kategoriích, do kterých jsme vstoupili. Jejich úspěch je stejně tak úspěchem pneumatik Michelin, a všichni řidiči a jezdci přispívají k jejich rozvoji a jsou zároveň také ambasadory značky Michelin. Musím vzdát hold úsilí našeho podpůrného týmu v závodu, který pracoval mimořádně tvrdě a pomáhal stejně jak profesionálním, tak amatérským soutěžícím svými znalostmi a zkušenostmi, které získali za desítky let účasti Michelinu v nejnáročnější cross-country rallye na světě.”

Je třeba mít na paměti, že Michelin je v jižní Americe aktivní již od roku 1913. Zde jsou klíčové údaje o přítomnosti společnosti v této oblasti:
• Ředitelství: Rio de Janeiro, Brazílie
• Počet zaměstnanců: více než 6.000
• Investice: 1 miliarda EUR mezi roky 2006 a 2012
• Značky dodávané na trh: Michelin, BFGoodrich a Uniroyal
• 5 továren: tři v Brazílii a dvě v Kolumbii
• 6 prodejních zastoupení v Argentině, Chile, Peru, Ekvádoru a Venezuele
• MICHELIN: jednička na trhu radiálních pneumatiky pro nákladní vozy v Brazílii a Jižní Americe
• MICHELIN: jednička na trhu radiálních pneumatik pro stavební stroje v Brazílii a Jižní Americe
• Protektorované pneumatiky (Michelin Refill Service)

 

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!