Před odjezdem na letní dovolenou zkontrolujte nahuštění svých pneumatik

22. července 2010, 0:00

Nespočet rodin v celé Evropě vyráží autem na letní dovolenou, většina tak ovšem učiní, aniž by zkontrolovala stav pneumatik. Vzhledem k výsledkům průzkumu, který ukázal, že nesprávně nahuštěné pneumatiky jsou během července a srpna příčinou jedné z šesti nehod, se jedná o velmi znepokojující skutečnost.

„Řidiči často zapomínají, že pouze správně nahuštěné pneumatiky mohou dobře sloužit a poskytovat ideální ovladatelnost. Naše komplexní testy ukázaly, že také přehuštěné pneumatiky mají výrazný dopad na celkové jízdní vlastnosti vozu a délku brzdné dráhy. Neovlivní ale pouze bezpečnost, sníží rovněž potenciální kilometrový proběh pneumatik a zvýší spotřebu paliva,“ říká Pierre Poncelet, ředitel oddělení pro testování pneumatik Goodyear ve Výzkumném, vývojovém a evaluačním centru v Lucembursku.

„Řidiči zpravidla dělají jednu z těchto tří typických chyb: buď nezkontrolují stav pneumatik před odjezdem vůbec, nebo tak učiní ve chvíli, kdy jsou pneumatiky horké, což ovlivní výsledky měření, případně kontrolu provedou, ale nevezmou v potaz váhu automobilu – mezi prázdným a plně naloženým vozem je totiž zásadní rozdíl,“ vysvětluje Poncelet.

Správné nahuštění pro lepší jízdní stabilitu
Správné nahuštění pneumatik je nezbytné pro zachování ovladatelnosti vozu, zejména v zatáčkách. Mnoho problémů začíná postupnou, nepovšimnutou ztrátou tlaku. „Když je pneumatika podhuštěná, váha auta není rozložena rovnoměrně po celé šířce pneumatiky. Je soustředěna na vnější část běhounu, což zvyšuje zátěž bočnic pneumatiky – takzvaných ramen. Při jízdě se tak bočnice zahřívají víc, než je žádoucí, a dojde ke snížení jak výkonu, tak bezpečnosti.

Podhuštění znamená méně rovnoměrné rozložení tlaku na povrchu vozovky. Také dojde ke zmenšení oblasti pneumatiky, která je v kontaktu s vozovkou. To způsobí ztrátu přilnavosti a zejména při velkém nákladu může zavinit i výraznou změnu jízdních vlastností vozu. Prodlouží se brzdná dráha a při zatáčení se sníží přesnost, což může vyústit v nekontrolovatelné chování vozu. Naše pneumatiky jsou vysoce kvalitní, vybavené sofistikovanými technologiemi. Aby mohl být přínos těchto technologií plně využit, musí být pneumatiky správně nahuštěné,“ uvádí Poncelet.

Nekopejte do svých pneumatik – zkontrolujte je pořádně
Pneumatiky mohou během tří měsíců ztratit až 0,2 baru tlaku vzduchu pouze v důsledku každodenního užívání. „Příliš mnoho řidičů dělá chybu, když se domnívá, že pouhým pohledem nebo kopnutím do pneumatiky zkontrolují nahuštění. Pohledem rozhodně neodhalíte pokles tlaku o 0,2 baru. Studie provedené Evropskou unií ukázaly, že více než 64 % všech aut má podhuštěné pneumatiky. Většina řidičů zkrátka nekontroluje tlak pneumatik dostatečně často, a výrazně tím riskuje bezpečnost vozidla.“

Na dobrém stavu záleží
Kromě kontroly nahuštění by se řidiči také měli ujistit, že se nevydávají na cestu s pneumatikami ve špatném stavu. „Zkontrolujte opotřebení dezénu pneumatik před odjezdem. Je dostatečně hluboký? To je klíčové zejména pro ovladatelnost automobilu na mokrých vozovkách. Je dezén opotřebován rovnoměrně? Také zkontrolujte, zda nejsou bočnice pneumatik nějak poškozené,“ dodává Poncelet.

Těžký náklad
Vyrazit na dovolenou zpravidla znamená odjezd celé rodiny a do auta je naložena spousta zavazadel. Nejen, že těžký náklad zhoršuje ovladatelnost vozu, velká zátěž nebo tahání přívěsu či karavanu představuje další zátěž auta i pneumatik. Pokud je automobil plně naložen cestujícími a zavazadly, tlak pneumatik je třeba zvýšit podle instrukcí v manuálu auta.

Nepodceňujte horko
Letní vedra zvyšují tlak vzduchu v pneumatikách. Tlak by se měl měřit, když jsou pneumatiky „studené“, jelikož se při stoupající teplotě zvyšuje. Pokud vůz není vybaven moderními pneumatikami RunOnFlat, je nutné zkontrolovat i rezervu.

Podhuštěné pneumatiky stojí také peníze
Podhuštěné či příliš nahuštěné pneumatiky nevyužívají celý povrch dezénu rovnoměrně. Podhuštění vede k většímu opotřebení vnějších oblastí dezénu pneumatiky, zatímco přehuštění zvyšuje opotřebení vnitřní plochy. Obojí má vliv na kilometrový proběh pneumatiky: dezén se opotřebovává rychleji a nerovnoměrně. Podhuštěné pneumatiky také potřebují víc energie pro hladký chod. To má za následek zvýšení spotřeby paliva a snížení počtu kilometrů ujetých na každý litr paliva.

„Řidiči by se měli starat o pneumatiky stejně jako o další důležité součásti automobilu, které souvisí s bezpečností. Nahuštění pneumatik je třeba kontrolovat pravidelně
– nejméně jednou za měsíc – a to zejména před odjezdem na dlouhou cestu s plně naloženým vozem v průběhu teplých letních měsíců,“
radí jízdní expert Goodyearu Pierre Poncelet.

 

 

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!