Pístní kroužky jsou malou, ale velmi důležitou součástí každého spalovacího motoru (vznětového i zážehového). Příznaky poruchy způsobené opotřebením pístních kroužků se nejčastěji objevují u vozů s vysokým počtem najetých kilometrů, nicméně je lze pozorovat i u mnohem mladších vozů, které byly nesprávně servisovány (špatný motorový olej) nebo jejichž motory byly špatně zaběhnuté. Jaké jsou příznaky opotřebovaných pístních kroužků? Jak lze toto poškození opravit?
Typické příznaky opotřebovaných pístních kroužků jsou následující:
- Velká spotřeba motorového oleje, která přesahuje 1 litr oleje na 1 000 km ujetých kilometrů. Olej se dostává do spalovací komory.
- Silný kouř, způsobený spalováním motorového oleje (v důsledku předchozího bodu).
- Ztráta výkonu pohonné jednotky.
- Hlasitý chod motoru a citelné vibrace.
Všechny výše uvedené příznaky mohou být způsobeny také zcela jinými poruchami motoru. Proto je velmi důležitá správná diagnostika.
Co způsobuje poškození pístních kroužků?
Pístní kroužky se během provozu pohonné jednotky opotřebovávají. Jak jsme uvedli na začátku, příznaky opotřebovaných pístních kroužků se mohou objevit po ujetí většího počtu kilometrů, a to v důsledku přirozeného opotřebení kroužků.
Existují však také faktory, které opotřebení pístních kroužků výrazně urychlují. Které to jsou?
- Příliš nízká hladina motorového oleje v systému mazání.
- Nesprávně zvolený motorový olej (olej s nesprávnou specifikací, např. 10W40 místo 5W30).
- Motorový olej velmi nízké kvality.
- Může být způsobena prodloužením intervalu výměny motorového oleje (olej po delším nájezdu ztrácí své antikorozní vlastnosti).
Jak mohu zjistit, že příčinou poruchy jsou pístní kroužky?
Základní diagnostickou metodou je měření kompresního tlaku. K tomu se používá speciální měřicí zařízení. Skládá se ze šroubovací součásti, kabelu a analogového měřidla se stupnicí.
U benzinových motorů se zařízení postupně šroubuje na místo vyjmuté zapalovací svíčky.
U vznětových motorů se přístroj šroubuje na místo po vyjmutých vstřikovačích Common Rail (přímé vstřikování).
Měření se provádí s motorem zahřátým na provozní teplotu (předpokládá se minimální teplota chladicí kapaliny 80 °C) a s plně nabitou baterií. Měří se při vypnutém motoru. Proto je důležité, aby byl akumulátor plně nabitý a aby byl schopen zajistit otáčky motoru do 150-200 ot/min.
Výměna pístních kroužků a alternativní metody provizorních oprav
Sadu kvalitních pístních kroužků lze pořídit za přibližně 500 až 1.000 Kč. Výměna pístních kroužků je však bohužel velmi nákladná. Není to překvapivé, protože to vyžaduje rozebrání celého motoru, aby se mechanik dostal k pístům. K tomu je třeba demontovat všechny díly, které brání přístupu k motoru, dále příslušenství, hlavu válců, pohon vačkové hřídele, vačkovou hřídel s ventily, a nakonec systém klika-píst. Bývají nutné také další práce: srovnání hlavy, výměna těsnění hlavy, těsnění víka ventilů, čerpadla chladicí kapaliny, motorového oleje, chladicí kapaliny atd. A někdy je nutné provést další práce na vložkách válců, případně vyměnit i písty.
Není proto divu, že oprava stojí od 10.000 Kč více v závislosti na typu pohonné jednotky a stupni opotřebení jednotlivých dílů.
Životnost pístních kroužků se za optimálních podmínek odhaduje na přibližně 250-400 tisíc kilometrů v závislosti na kvalitě použitých dílů výrobce automobilu. Tento kilometrový proběh je typický pro vozy staré 15 až 20 let.
Vysoké náklady na výměnu pístních kroužků mohou přesáhnout hodnotu vozu. Není proto divu, že v některých případech je pro majitele vozidla oprava nerentabilní. Řidič používá vozidlo za neustálého dolévání oleje nebo hledá starší motor.
Existují alternativní metody opravy opotřebovaných pístních kroužků? Na trhu jsou k dostání chemické přípravky, přísady do motorového oleje, které mohou chvilkově pomoci. Protože zahušťují motorový olej, do spalovací komory se dostává méně oleje, čímž se snižuje jeho spotřeba. Redukuje se také kouřivost motoru. Současně motorový olej částečně ztrácí své vlastnosti. Je třeba mít na paměti, že přípravky tohoto typu byly vyvinuty proto, aby řidič mohl přežít několik měsíců do opravy vozu a aby mohl například absolvovat STK. V žádném případě neopravují motor.
Základní informace o pístních kroužcích
Pístní kroužky jsou uloženy ve speciálních drážkách pístu. Nejčastěji se používají dva typy:
- Prvním typem jsou těsnicí pístní kroužky. Účelem těsnicích pístních kroužků je zajistit těsnění mezi pístem a stěnou válce, oddělit spalovací komoru od klikové skříně a chladit píst tím, že se z nich odvádí teplo na stěny válce, které jsou chlazeny olejem a chladicím systémem.
- Druhým typem jsou stírací pístní kroužky. Jejich úkolem je zachycovat přebytečný motorový olej stékající po stěnách válců a odvádět jej do olejové vany. Není těžké uhodnout, že právě jejich porucha způsobuje zvýšenou spotřebu motorového oleje.
Pístní kroužky mají různé průřezy v závislosti na jejich funkci a na konstrukci motoru. Vyrábějí se z oceli nebo litiny, které jsou potaženy ochrannými povlaky mimo jiné z fosfátů, cínu, molybdenu nebo chromu. Ochranné povlaky jsou určeny k ochraně kroužků před zadřením, korozí, opotřebením a k zajištění lepšího skluzu během provozu.
Komentáře