Poškozené ložisko uložení tlumiče – nepodceňujte tento problém!

20. listopadu 2023, 16:17

Ložiska vzpěry McPherson se mohou zdát nenápadná, ale mají obrovský vliv na jízdní vlastnosti vozu a jsou z velké části zodpovědná za bezpečnost jízdy. Akademie BILSTEIN proto doporučuje pravidelnou vizuální kontrolu těchto součástek.

Poškozené ložisko uložení tlumiče

Rozhodující je vizuální kontrola

Při vizuální kontrole (shora při otevřené kapotě) se ujistěte, že ložiska horního uložení a tlumiče jsou v dobrém stavu. Případná koroze, která tyto součástky ohrožuje, může mít potenciálně vážné následky: pokud je ložisko poškozeno korozí, může to v nejhorším případě způsobit i zlomení horního uložení tlumiče. Pro diagnostiku je třeba z ložisek sejmout kryty. Pokud je patrná koroze, je třeba ložiska uložení tlumičů co nejdříve vyměnit za nová.

horního uložení u vozidel Opel

Zkontrolujte i ostatní součástky

Při kontrole ložisek horního uložení je třeba věnovat pozornost také tlumičům a celé vzpěře McPherson. Pokud tlumič teče a ztrácí olej, přestane nakonec správně fungovat. Poškozený tlumič naráží do dorazu, což způsobuje jeho předčasné opotřebení. Čím déle provozujete vůz s opotřebovanými tlumiči, tím větší je riziko, že náklady na opravu budou nakonec vyšší.

Buďte opatrní při intenzivním používání

Stav manžet tlumičů by se také neměl podceňovat, protože chrání tlumič (hlavně jeho pístnici) před nečistotami. Zvláštní pozornost by této součástce měli věnovat ti, kteří často jezdí po nezpevněných cestách. Na povrchu pístnice se snadno vytvoří četné malé důlky. V důsledku toho začne tlumič časem ztrácet svou těsnost.

součásti vzpěry McPherson

Co dělat při poškození tlumiče?

Pokud vizuální kontrola odhalí, že jsou tlumiče přední nápravy poškozené, je třeba je vyměnit. Pamatujte na to, že tlumiče by se měly měnit vždy v páru! Po instalaci je nezbytné změřit a případně korigovat geometrii a provést zkušební jízdu.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!