Cebia SUMMARY 1/2017

28. dubna 2017, 12:32

Společnost Cebia přináší statistický souhrn trhu s ojetými vozidly. Jedná o analýzu prvního kvartálu letošního roku.

Cebia, nejprodávanější modely v 1.qvartálu 2017
Nejprodávanější modely v prvním kvartálu

První kvartál letošního roku byl ve znamení pokračujícího růstu počtu dovážených ojetých vozidel. „Pozitivní je postupný pokles dynamiky tohoto růstu. Zatímco v prvním čtvrtletí 2015 se jednalo o skokový nárůst 24 procent, v roce 2016 už byl růst jen o 8 procent a letos ve stejném období objem dovozů rostl o 4 procenta. Nelze samozřejmě tvrdit, že všechny dovážené ojeté vozy jsou špatné, ale podle statistiky Svazu dovozců automobilů (SDA) je nadpoloviční většina těchto vozů starší 10 let, což způsobuje další stárnutí českého vozového parku se všemi dopady na ekologii a bezpečnost silničního provozu. Dovážené ojetiny jsou rovněž více rizikové z pohledu zákazníků, protože k nim většinou není doložená jejich historie, což v důsledku umožňuje jejich masivní stáčení,“ komentuje Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia.

Průměrný počet ujetých kilometrů udávaný při prodeji byl ve sledovaném období 164 tisíc kilometrů. Vzhledem k průměrnému stáři prodaných vozidel, které letos přesáhlo 10 let, by měl reálný počet najetých kilometrů přesáhnout 200 tisíc kilometrů. Prodejci udávali u 86 procent letos prodaných ojetin stav perfektní nebo velmi dobrý, což lze chápat spíše jako údaj, jehož cílem je zvýšit šance prodeje. Průměrná cena ojetých vozidel prodaných v období ledna až března byla 189.200 korun. Nejoblíbenější barvou byla s 20 procenty bílá. Pravděpodobně vlivem letošní tvrdší zimy došlo k prodloužení doby prodeje z loňských 60 dní na 68 dní. Z pohledu prodávaných značek převažuje zájem o vozy Škoda.

O 44 procent vzrostl počet vozidel inzerovaných na inzertním portálu Sauto.cz s certifikátem Cebia REPORT, z loňských 5.000 vozů na aktuálních 7.200 vozů s tímto certifikátem.

Další podrobnosti a ukazatele trhu s ojetými vozidly jsou uvedeny v kompletní zprávě.

Související články

Cebia chce řešit problém stáčení kilometrů komplexně
Cebia chce řešit problém stáčení kilometrů komplexně

Cebia vítá snahu o řešení problematiky stáčení kilometrů, která byla nyní diskutována i na mezinárodní odborné konferenci „Boj proti podvodům se stáčenými kilometry“. Cebia na základě letitých zkušeností a detailní praktické znalosti problematiky navrhuje komplexní celoevropské řešení. Zároveň upozorňuje, že se jedná o nelehký a ambiciózní úkol.

APPAA se důrazně ohrazuje proti klamavým a nepodloženým informacím společnosti Cebia
APPAA se důrazně ohrazuje proti klamavým a nepodloženým informacím společnosti Cebia

Asociace prodejců použitých automobilů – autobazarů (APPAA) se důrazně ohrazuje proti klamavým a nepodloženým informacím společnosti Cebia o tom, že třetina nabízených ojetin pochází z jiné země, než uvádějí prodejci. Toto tvrzení je podle APPAA lživé a poškozuje celý trh s ojetými vozy v České republice.

Třetina dovážených ojetin má jiný původ, než uvádí prodejci
Třetina dovážených ojetin má jiný původ, než uvádí prodejci

Cebia provedla prověření země původu u více než 70 tisíc VIN náhodně vybraných dovážených ojetých vozidel aktuálně nabízených na inzertních portálech. Analýza ukázala, že třetina vozidel ve skutečnosti pochází z jiné země, než uvádí prodejce v inzerci. Nadpoloviční většina vozidel má deklarovaný původ v Německu, ale reálně pochází ze zemí jižní Evropy, nebo dokonce z […]

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!