Výzvy roku 2022: Zvýšené ceny ojetých vozů a přeshraniční podvody

4. února 2022, 10:16

Roky 2020 a 2021 přinesly výzvy, kterým automobilový průmysl nikdy předtím nečelil. Vliv pandemie způsobené covidem-19 bude pociťován minimálně do konce roku 2022. Podle společnosti carVertical, která se zabývá prověřováním historie automobilů, se český trh s ojetými vozy zotaví, protože západní ekonomiky rychle směřují k elektrifikaci vozového parku a budou se snažit zbavit aut se spalovacími motory. Kupující však riskují, že získají vozidla po havárii, protože téměř každé druhé ojeté auto prověřované v ČR absolvovalo nehodu.

Inflace cen ojetých vozů Globální pandemie silně narušila automobilový průmysl. Ceny ojetých vozů a dílů stále stoupají, dodávky nových vozidel se většinou odkládají kvůli omezené produkci. Masivně zvýšená poptávka po elektronice nakonec vedla ke globální polovodičové krizi.

Nedostatek nových vozů ztěžuje řidičům nahrazení vozidel, které dosud úspěšně financovali. Na mnoha trzích světa proto byl a stále je výrazný nedostatek ojetých vozů.

„Snížená nabídka ojetých vozů vede k požadavkům přemrštěných cen. Naše data ukazují nárůst cen ojetých vozů až o 20 procent. Blížící se jaro může tedy být tím nejlepším časem pro ty, kteří chtějí své vozy prodat. Najít za ně náhradu může být však složitější, než se zdá, zvláště díky zpožděným dodávkám nových vozů,“ říká expert na automobilový průmysl pan Buzelis ze společnosti carVertical.

Stále přetrvávají dlouhodobé problémy s podvody

Probíhající rok bude podle firmy carVertical náročný pro kupce aut. Omezený výběr a dražší auta než kdykoli předtím však nejsou jedinými problémy, které je třeba řešit. Aby toho nebylo málo, nepoctiví prodejci aut podvádějí a nabízejí problematická auta, čímž kupující vystavují finančnímu nebezpečí a nejistotě.

„U každého desátého vozidla kontrolovaného pomocí naší platformy v České republice zaznamenáme problém s najetými kilometry. V porovnání let 2020 a 2021 ale neevidujeme žádné výrazné změny. Naše data však ukazují několik zajímavých skutečností. Auta kontrolovaná v Česku mají jeden z nejvyšších podílů registrovaných nehod v Evropě, přičemž 47,9 procenta vozů vykazuje existující záznamy o pojistných škodách. Ukrajina je jedinou zemí, která Českou republiku předčila podílem 1 poškozených vozů, kde 48,5 procenta kontrolovaných vozů má záznamy o škodách,“ uvádí Matas Buzelis.

Matas Buzelis také odhaduje, že skutečný počet podvodů s najetými kilometry může být mnohem závažnější. Podle vědeckého výzkumu Univerzity v Gdaňsku mohou podvody s najetými kilometry při přeshraničním obchodování s auty ovlivnit až 50 procent takových mezinárodních transakcí a způsobit evropské ekonomice škody ve výši více než 9 miliard eur.

Zásadní změna v praxi nákupu aut

Přítomnost covid-19 významně ovlivnila proces nákupu automobilů po celém světě. Již desítky let nedošlo k žádné tak velké změně v chování kupujících a prodávajících. Covid-19 donutil kupující zaměřit se na online nákup aut, zatímco flexibilní prodejci nabízejí kontrolu na dálku a zajišťují dodávky vozů zákazníkům až domů. Kromě toho se kupující nových vozů zaměřují na nákup skladových vozidel, místo aby si je individuálně konfigurovali a dlouho čekali na jejich dodání.

Společnost carVertical upozorňuje, že další velkou změnou v procesu nákupu ojetých vozů je snížená vyjednávací síla kupujících. Prodejci ojetin snížili své skladové zásoby až o 60 procent kvůli nedostatku vozidel na trhu. Proto je pravděpodobnější, že se budou snažit ze zákazníků “vymáčknout každou korunu” a nebudou ochotní vyjednávat o ceně s kupci.

Příliv ojetin se spalovacími motory ze západní Evropy

Trh České republiky zaznamenal v roce 2020 kvůli uzavřeným hranicím pokles dovezených aut o 15 procent. Objem dovozů pak v roce 2021 znovu rostl o 23,2 procenta. Matas Buzelis předpovídá, že počet dovážených ojetin bude v České republice trvale růst, protože silnější evropské ekonomiky budou tlačit domácí řidiče k elektrifikaci. I výrobci jsou agresivně tlačeni předpisy směrem k elektromobilitě. Tento trend bude pak dlouho ovlivňovat trh s ojetými automobily ve střední a východní Evropě, kde je nižší kupní síla pro pořízení elektroaut. Český trh se tak pravděpodobně zaplní ojetými vozy se spalovacími motory a prodej ojetin v nadcházejících letech pokvete. Tento trend však přinese i některá rizika. Zprůhlednit přeshraniční pohyb automobilů je totiž velmi obtížné, protože různé země nemají jednotnou legislativu, která chrání kupující ojetých vozů.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!