Křišťálovou kouli nebrat: Hodinová sazba – Pobočka Červeného kříže?

9. října 2017, 7:18

Dnes o tom, jak si stojí aktuálně hodinová sazba v tom našem opravárenském průmyslu. Je nízká, vysoká, konkurenční či nekonkurenční? O tom se rozepíše ve svém článku náš spolupracovník Josef Förster.

Tak dnes to bude o hodinové sazbě. O té důležité veličině, která má rozhodující vliv na vaše podnikání. Samozřejmě společně s profitem z namontovaných dílů a oleje. Ale o tom jindy. Pokusím se popsat, jak vypadá výše hodinové sazby v autorizovaných, ale i nezávislých servisech. Pohledů na tuto problematiku může být povícero. Jinak se dívá na výši platby zákazník, jinak zaměstnanec mechanik a jinak vy coby majitel servisu. A právě o vašem pohledu to bude dnes nejvíce.

Hned úvodem musím napsat o takových, kterých se dnešní článek v nejmenším netýká. Jsou to ti z vás, kteří dosáhli na hodinovou sazbu 1.000 Kč a více za hodinu. Většina právě čtoucích majitelů servisů se pravděpodobně začala dusit ranní/odpolední kávou. Ale je to tak. Jsou mezi vámi tací, kteří pochopili, že není jiné cesty než tržní hodnota hodinové sazby. Bohužel je vás tak málo, že se dá říci, že se jedná o statisticky bezvýznamnou chybu v systému. Bez urážky obou stran. Tak to tady v současnosti prostě je.

Jak vypadá takový typický autoservis v Česku? Má dostatek až přebytek práce. Čekací lhůta pro zákazníky je 5 až 10 dnů. Vypadá to na trvalý a hlavně celorepublikový stav. Neautorizovaný i autorizovaný servis nevyjímaje. Dalším typickým jevem je, že nemáte dostatek pracovníků. Nejsou a nebudou. Co to způsobuje, dozajista sami víte nejlépe. Všichni jste dobře technologicky vybaveni, většinou se vzděláváte a ti co ne, dříve nebo později podnikatelsky zahynou. Nebo je prostě každodenní technické bádaní přestane bavit. Jakože po noci přichází den.

Jeden zásadní rozdíl mezi servisy existuje, a to je používání časových norem výrobce. Úmyslně jsem nenapsal, že je to rozdíl mezi autorizovaným a neautorizovaným servisem, protože dnes již mnoho nezávislých servisů používá časové normy výrobce pro účtování hodinových sazeb. Nic jiného jim nezbývá, zejména pokud jsou jejich zákazníky firemní flotily. A nechci být falešným prorokem, dříve nebo později se používání norem výrobců stane standardem. Čím dříve, tím lépe.

Tak a teď už konečně k tomu, jak to vypadá s hodinovou, rozuměj účtovanou sazbou. Mizerně. Na pomyslnou stokorunu za hodinu už nenarazíš, ale na sazbu 250 nebo 350 korun v nezávislém servise není problém narazit. V autorizovaném pak 450 nebo 550 Kč. Co musím zmínit, že je to hodinová sazba, která nebyla několik let tři, pět, ale i deset zvýšena! Setkal jsem se u jednoho majitele servisu, že na moji otázku, jak dlouho tu svoji účtovanou 300 korunovou sazbu nezvýšil, neuměl odpovědět a musil se jít podívat do šanonů se zakázkami, aby následně objevil, že je to už pět let. Pět dlouhých let. Za tu dobu zvýšil počty mechaniků, vybudoval emisní stanici, modernizoval dílnu a investoval. Na zákazníky nezapomněl. Zapomněl na sebe. A takových vás bude většina. Ještě stále kroutíte hlavou? Pokud už to kroucení hlavy není nade mnou, ale nad sebou, jste tady správně. Kolik by tedy měla hodinová sazba být? Více. Nepoměrně více. Aby pokryla vaše rostoucí náklady.

Musíte masivně investovat do svých lidí, do technologií, které s novými vozy přicházejí, a to teprve přijdou věci. A taky nezapomínejte na sebe. Nemáte totiž nad servisem na štítě červený kříž.

Nejste nezisková organizace. I když většina vašich zákazníků by vás právě za takovou organizaci ráda měla. Nic proti zákazníkům. Ale vaše firemní účty chodí vám a ne jim. Netřeba to hned tesat nad vchod do vašeho servisu, ale čas od času si to připomenout není od věci.

Co se stane, když zvednete hodinovou sazbu?
Stane se jediné. Budete více vydělávat. Z čeho plyne moje jistota? Z toho, že jsem sám takové rozhodnutí několikrát v minulosti zrealizoval, ale taky z toho, že jsem v současnosti svědkem toho, že někteří z vás již cenu hodinové sazby upravili a nic se nestalo. Tedy kromě toho zmiňovaného nárůstu tržby. Pro snazší rozhodnutí jsem vám připravil tabulku, kolik udělá taková drobná úprava (A) hodinové sazby u jednoho mechanika za měsíc a rok. Posuďte sami i druhou, vyšší variantu (B).

Pouhé zvýšení vaší hodinové sazby o 50 Kč vám může za rok přinést 80.000. A to u jednoho jediného mechanika. Slyším, i na tu pomyslnou dálku, vaše protiargumenty. Dovolil jsem si sestavit přehled nejčastějších:
– Chudý kraj. Jakože u vás.
– Lidi tady nemají peníze.
– Zákazníci přestanou jezdit.
– Tady máme všichni takovou nízkou hodinovou sazbu.

odbory

Zkusím argumenty rozebrat. První dva jsou slyšet často, ale už dlouho jsou neplatné. Jestli vůbec kdy platily. Jak jste jistě zaznamenali. Odbory jsou ve stupačkách a jejich medializované požadavky na zvyšování mezd vás jistě nadzvedávají. Přidávalo se a přidávat se ještě bude všude. Tedy mimo naši branži. Další argument „zákazníci přestanou jezdit“. No, zatím je pomyslná fronta před vaším servisem 14 dnů. Že by se zkrátila o den? Předposlední argument slýchávám poměrně často. Pokud zdražíte vy jako první, ostatní se přidají. Jak to tak chodí. Jen si vzpomeňte na pravidelné zdražování piva. Kdo ho zdraží jako první a kdo se vždycky následně přidá? Víte všichni a nemusíte být zrovna z Plzně. Proč by to nemohlo fungovat právě v té naší branži stejně. Pivo jako auto.

Dobrý obchod je takový, kde jsou spokojeni všichni zúčastnění.

Tomáš Baťa

Závěrem
Jsou věci, které už se dějí. Jestli o tom píši nebo ne. Vaše podnikání trpí nedostatkem lidí. Můžete je tímto opatřením, myslím navýšením hodinových sazeb, zastavit. Vyděláte-li více vy, můžou i vaši zaměstnanci. A taky nezapomeňme, co se na vás řítí. Začátkem příštího roku dojde k zavedení EET. Se vším všudy. Technologie aut se vyvíjí závratnými kroky. A zakoupení plničky na nové chladivo nebo diagnostiky na kontrolu tlaku v pneumatikách jsou zanedbatelné investice oproti tomu, co vás ještě v investicích čeká. A taky, nemalujme čerta na zeď, jakože po noci přichází den, přijde jednou pokles. A to už prostor na úpravu hodinových sazeb nebude. V tom se určitě shodneme všichni.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!