Magneton čelí insolvenci

30. června 2009, 0:00

Kroměřížský výrobce automobilových alternátorů a startérů Magneton je od 21. května v insolvenci.

 Rozhodl o ní Krajský soud v Brně na návrh společnosti Limid Mohelno. Dle informací v insolvenčním rejstříku podepsal Magneton se společností Limid Mohelno loni v lednu smlouvu na dodávky dílů, faktury však nebyly uhrazeny a nebyl plněn ani dohodnutý splátkový kalendář. Výše pohledávek nyní činí zhruba 1,079 milionu korun, z toho přes 912.000 je po lhůtě splatnosti. Firma navíc údajně dluží více dodavatelům.

Firma se věnuje výrobě a dodávkám zboží pro automobilový průmysl. Na vině je především úbytek zakázek. V závodě povrchových úprav klesl objem zakázek asi o dvacet procent. Problémy se nejvíce projevují ve výrobě startérů a alternátorů. Celá výroba údajně jede na jednu směnu, pokud nejsou odstávky.

Problémy má i indický závod Magnetonu, společnost Panalfa Auto Elektrifi cals. Ten firma založila spolu s indickým Panalfa Automotive v roce 2007. Objem zakázek poklesl o dvě pětiny. Firma je do jisté míry závislá na dodávkách do Magnetonu. Výroba v indickém závodu klesla podobně jako u Magnetonu zhruba na šedesát procent.

Akciová společnost Magneton vznikla privatizací v roce 1994. V roce 2007 utržila zhruba 912,5 milionu korun a vykázala zisk asi 8,2 milionu. Loňská čísla dosud podnik nezveřejnil. Jediným vlastníkem kroměřížské firmy je od roku 2008 společnost GLOBin.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!