Bosch v České republice je zpět v růstovém kurzu

27. května 2011, 0:00

Bosch Group v České republice se ve fiskálním roce 2010 vrátila zpět do rostoucího kurzu. Konsolidovaný obrat v České republice – prodej třetím stranám na českém trhu – činil 497 milionů eur, což představuje nárůst o 11 %.

Celkové čisté tržby společnosti Bosch v České republice – obrat včetně dodávek ostatním společnostem Bosch – dosáhl více než 1.200 milionů eur, což představuje nárůst o 24 % ve srovnání s rokem 2009. Počet zaměstnanců se v roce 2010 vyšplhal na 8.000.

Bosch Group v České republice se dostala znovu do zisku rychleji, než se po celosvětovém ekonomickém poklesu v letech 2008 a 2009 očekávalo. A teď jsme na dobré cestě, abychom dosahovali výrazného příspěvku k zisku celé Bosch Group. V průběhu roku 2010 jsme mohli přijmout téměř 800 nových zaměstnanců, většinu z nich v oblasti automobilového průmyslu,“ řekl Dr. Karl Strobel, reprezentant Bosch Group v České republice. „Během roku 2011 plánujeme přijmout dalších 150 nových zaměstnanců,“ dodal.

Rostoucí objem výroby v českých závodech automobilové techniky
Automobilová technika, která vytváří většinu obratu společnosti Bosch v České republice, měla v roce 2010 také největší zásluhu na celkovém růstu. Nárůst objemu výroby v obou českých závodech automobilové techniky táhla vedle dodávek místním výrobcům automobilů také značná celosvětová poptávka po automobilových systémech a komponentech. Pro závod v Jihlavě, který vyrábí technologie pro vznětové motory, to vedlo k dvoucifernému nárůstu obratu. Díky rostoucí poptávce mohly být v roce 2010 instalovány dvě nové výrobní linky pro čerpadla typu CP4, což je nejnovější vstřikovací čerpadlo pro vznětové motory od společnosti Bosch. V druhé polovině roku 2011 dojde k zprovoznění dalších výrobních linek pro toto čerpadlo. Jen v samotné Jihlavě bylo vyrobeno na 1,2 milionů kusů. V roce 2011 bude těchto čerpadel vyrobeno více než 2 miliony a k tomu asi 1,5 milionu kusů čerpadla typu CP3, po kterém je stále silná poptávka a to zejména na trhu užitkových vozidel.

Závod v Českých Budějovicích také přispěl k pozitivnímu výsledku Bosch Group. V Českých Budějovicích se vyrábí systémy pro zážehové motory a v posledních letech také systém DeNox pro vznětové motory. Navíc zde Bosch již od roku 2005 provozuje důležité vývojové a testovací centrum pro systémy zážehových motorů, ve kterém dnes zaměstnává na 300 vývojových inženýrů a techniků. Centrum v současné době hledá pro nové projekty více než 70 dalších inženýrů. Společnost Bosch také zamýšlí v Českých Budějovicích zvýšit výrobní kapacitu. Během roku 2012 bude postavena nová hala a kanceláře s plochou 9,000 m2.

Silné oživení proběhlo také v sektoru průmyslové techniky
Také v oblasti Průmyslové techniky Bosch těžil z oživení v České republice a dosáhla v roce 2010 v této oblasti dvouciferného růstu. Brněnskému závodu Bosch Rexroth se vedlo dobře . Pro nový cirkus v běloruském Minsku vyrábí a dodává unikátní jevištní hydraulické zařízení.

V stagnující oblasti spotřebního zboží Bosch zvýšil svůj podíl
Oblast Spotřebního zboží a techniky budov naproti tomu zaznamenala stagnaci. Divize Domácí spotřebiče, Elektrické nářadí, Tepelná technika a Zabezpečovací systémy byly zasaženy touto stagnací či dokonce poklesem v sektoru stavebnictví a v soukromé spotřebě. Přesto však divize Elektrického nářadí a Domácích spotřebičů dokázaly svůj podíl na trhu zvýšit.

Servisní centrum elektrického nářadí Bosch v Mikulově prokázalo svou konkurenceschopnost v oblasti oprav elektrického nářadí. Centrum obsluhuje kromě českého trhu také slovenský, maďarský, rakouský a německý.

V českých výrobních závodech je zapotřebí pružnějších pracovních modelů
Během celosvětové ekonomické krize v roce 2009 musely závody automobilové techniky v Jihlavě a Českých Budějovicích zkrátit pracovní týden na čtyři dny. Oba závody se také pokoušely zavést konta pracovní doby, jejichž cílem byla větší pružnost při častých změnách v objemu výroby. „Hodně by pomohlo, kdyby poslední novela Zákoníku práce nabízela lepší balíček flexibilních nástrojů,“ řekl Dr. Strobel. „Je to nezbytné k udržení konkurenceschopnosti českých závodů na trhu a společnost Bosch takovéto nástroje v jiných zemích úspěšně používá,“ dodal.

Zdroj: Bosch.cz.

 

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!