Interview Federal-Mogul: Jan Kopecký se připravuje na Barum rallye

26. srpna 2011, 0:00

Jezdec týmu Škoda Motorsport Jan Kopecký dokazuje svými dosavadními výsledky, že i v letošním ročníku šampionátu Intercontinental Rally Challange (IRC) hodlá atakovat nejvyšší příčky v konečném hodnocení.

Po nepříliš vydařeném startu do seriálu IRC, kdy v Rallye Monte Carlo dojel na osmé pozici, se Kopecký představil v prvním závodě mezinárodního mistrovství České republiky (MMČR), Valašské rallye. Před domácím publikem nenechal nikoho na pochybách, proč je v současnosti považován za jednoho z nejlepších českých jezdců rallye, a o půl minuty porazil druhého Romana Krestu.

 

Toto vítězství jako by jej nastartovalo k velmi dobrým představením také na mezinárodní scéně a na dvou následujících závodech IRC na Kanárských ostrovech a ve Francii obsadil druhé místo. Následovalo třetí místo na Ukrajině a návrat na českou půdu při rallye Hustopeče, kde dokázal proměnit ve vítězství i svou druhou účast na závodě MMČR.

V posledním podniku seriálu IRC, jenž se konal na portugalských Azorských ostrovech, obsadil třetí pozici, přičemž před ním skončili pouze finský leader šampionátu Juho Häninnen a nor Andreas Mikelsen, oba taktéž jezdící na speciálech Škoda. Kopecký nastoupil do závodu po neúčasti na Belgické rallye, kterou byl nucen vynechat kvůli nehodě v testovací jízdě a zranění jeho navigátora Petra Starého.

Po šesti závodech se Jan Kopecký usadil na průběžném druhém místě. O závěrečném pořadí však není ještě ani zdaleka rozhodnuto, jelikož do konečného umístění se počítá pouze sedm nejlepších výsledků z celé sezony. Navíc poslední dva závody, ve Skotsku a na Kypru, jsou lépe bodově ohodnoceny než devět přechozích. Na závodníky IRC nyní čeká zastávka v České republice, kde srovnají své síly na tradiční Barum rallye.

V současné době se Jan Kopecký připravuje právě na zmíněnou Barum rallye, která je samozřejmě pod drobnohledem českých fanoušků. Proto jsme se ho zeptali na jeho dojmy z probíhající sezony, plány do nadcházejících závodů, ale i na technické otázky, neboť jedním z jeho partnerů je i společnost Federal-Mogul, jejíž produkty – stěrače Champion a brzdové komponenty Ferodo – jsou na voze použity.

• Jaké cíle jste si určil před začátkem sezony?
V sezoně 2009 a 2010 jsme vždy skončili na 2. místě absolutně v šampionátu IRC, takže cíl pro letošní sezonu byl jednoznačný – pokusit postoupit o příčku výše a šampionát IRC vyhrát.

• Změnily se nějak po polovině sezony?
Nyní se nacházíme na průběžném 2. místě v absolutním pořadí, to znamená, že šance bojovat o titul stále existuje.

• Startujete současně ve dvou soutěžích najednou, v závodech mezinárodního mistrovství ČR a šampionátu ICR, jak to zvládáte? Jaký je to nápor na váš vůz?
Jelikož jsme součástí špičkového závodního týmu Škoda Motorsport, máme vždy před startem vůz ve stoprocentní kondici!

• Na domácí půdě jste se letos představil dvakrát a vždy jste vyhrál. Věříte, že se vám podaří tuto bilanci prodloužit i na Barum rallye, jejíž výsledek se rovněž započítává do šampionátu ICR?
Pro vítězství uděláme vše a budeme se maximálně snažit vyhrát Barum rally jak v hodnocení mistrovství ČR, tak i v hodnocení IRC. Každopádně konkurence bude obrovská a předpokládáme velké boje až do poslední rychlostní zkoušky.

• Poslední závod na Azorských ostrovech doprovázelo velmi nevlídné počasí. Jezdíte v automobilu speciálně upraveném do extrémních podmínek, avšak diváci možná ani netuší, jaké součásti automobilu mohou rozhodnout/ovlivnit závody v právě takovém extrémním počasí?
V extrémním počasí jako bylo na azorských ostrovech, kdy nás často doprovázela hustá mlha a silný déšť, je zapotřebí mít kvalitní rozpis a 100% důvěru v něj. Dále je zapotřebí mít kvalitní stírání čelního skla. Na stěrače Champion, které používáme je naprostý spoleh.

• Při automobilovém sportu nerozhoduje o výsledném čase pouze akcelerace vozu, nýbrž také schopnost brzdit dostatečně razantně a v přesně daný čas, kdy to řidič potřebuje. Liší se proto nějak požadavky na brzdy a jejich údržbu?
Brzdová soustava na Škodě Fabii S2000 je špičkové kvality. Je zapotřebí používat brzdové desky, které pracují ve všech teplotních extrémech spolehlivě a konstantně. To nám umožňují brzdové komponenty Ferodo, na které se lze spolehnout jak v podmínkách, kde se tepoty pohybují pod bodem mrazu, tak i tam, kde je naopak teplota vzduchu vysoká a tím pádem se brzdy mnohem více zahřívají.

Jan Kopecký – sezona 2011

Mediasport MMČR v Rally
• Odjeté dva závody 
1. Hustopeče – 10. -11. 6., 1. místo před Krestou a Pechem 
2. Valašská rally – 25. – 26. 3., 1. místo před Krestou a Valouškem

Intercontinental Rally Challange
• Obhajuje 2. místo, počítá se 7 nejlepších výsledků, dvě poslední zastávky šampionátu lépe bodované
• Účast na 5 ze 6 závodů 
1. Monako 18. – 22. ledna 8. místo 
2. Kanárské ostrovy 14. – 16. dubna 2. místo 
3. Francie 12. – 14. května 2. místo 
4. Ukrajina 2. – 4. června 3. místo 
5. Belgie 23. – 25. června neúčastnil se – havárie při testovací jízdě, zranění navigátora 
6. Azorské ostrovy 14. – 16. července 3. místo
 

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!