Bosch: Vstřikovací technika vznětových motorů bude mít vstřikovací tlak až 2500 barů

14. září 2011, 0:00

Bosch nabízí jako průkopník vstřikovací techniky pro vznětové motory širokou škálu systémů common rail pro různé trhy a účely. Bosch má v nabídce vhodné systémy splňující jakékoli požadavky plynoucí z konstrukce motorů se dvěma až dvanácti válci pro asijský, evropský nebo americký trh.

Průběžným vývojem budou vznětové motory ještě výkonnější a hospodárnější. Bosch vychází z toho, že v budoucnosti bude možné snížit spotřebu paliva vznětových motorů o dalších 30 procent, a to při dodržování stále přísnějších emisních norem, jako jsou například Euro 6 v Evropě nebo Tier 2 Bin 5 v USA,“ vysvětluje Dr. Markus Heyn, člen představenstva divize Diesel Systems zodpovědný za oblast osobních vozů.
 

Zdokonalené vstřikovače s elektromagnetickými ventily
Modulární koncepce systému common rail CRS2 se vstřikovači ovládanými elektromagnetickými ventily je určena pro motory se dvěma až osmi válci. Kromě osvědčených provedení CRS2-16 a CRS2-18 se vstřikovacími tlaky 1600 a 1800 barů je nyní k dispozici také systém CRS2-20 se systémovým tlakem 2000 barů. Zvýšený vstřikovací tlak umožňuje ještě jemnější rozprášení paliva ve spalovacím prostoru, což optimalizuje spalování a snižuje emise a spotřebu paliva. U zdokonaleného vstřikovače CRI2-20 s elektromagnetickým ventilem je navíc poprvé použita integrovaná vysokotlaká komora, která vyrovnává výkyvy tlaku. Všechny vstřikovače CRS2 se mohou pochlubit vysokou dynamikou ovládání jehly vstřikovací trysky a patřičně krátkými intervaly mezi jednotlivými vstřiky. Díky tomu lze realizovat až osm samostatných vstřiků během jednoho pracovního cyklu. Předvstřiky snižují hlučnost spalování a emise NOx, dodatečné vstřiky snižují emise pevných částic. V závislosti na aplikaci může být systém common rail CRS2 již dnes přizpůsoben pro plnění emisní normy Euro 6 plánované na rok 2014. Speciálně pro asijské růstové trhy, zejména Indii a Čínu, nabízí Bosch i nadále mimořádně robustní a cenově výhodné elektromagnetické systémy CRS1-14UP a CRS1-16 se vstřikovacími tlaky 1450 a 1600 barů.

Piezoelektrické vstřikovače: v budoucnosti až 2500 barů
Pro motory se specifickým výkonem přesahujícím 75 kW/l je koncipován systém common rail CRS3 s piezoelektrickými vstřikovači, který je vybaven vysokotlakým čerpadlem CP4 a dosud se dodává ve verzích se systémovými tlaky 1800 a 2000 barů. Vývojáři společnosti Bosch už ovšem pracují na systémech s tlakem až 2500 barů. Piezoelektrický člen vyvíjí v porovnání s elektromagnetickým ventilem desetkrát vyšší sílu a díky tomu je méně citlivý na drobné nečistoty v palivu. Řadový piezoelektrický vstřikovač je také ideální volbou z hlediska plnění nejvyšších nároků v oblasti přesného odměřování nejmenších dávek paliva pro předvstřiky a dodatečné vstřiky, jakož i co se týče stability vstřikovaného množství v průběhu celé životnosti. Díky modulární konstrukci lze tento systém přizpůsobit požadavkům motorů se čtyřmi až dvanácti válci.

Vznětový motor s technikou Bosch je připraven na budoucnost
Moderní vznětové motory s vysokotlakými vstřikovacími systémy Bosch mají potenciál pro plnění budoucích emisních předpisů. Všechny aktuální systémy common rail společnosti Bosch lze kombinovat s ekologickými doplňkovými funkcemi, jako je například Start-Stop. Navíc jsou plně kompatibilní s novou generací motorů s menším zdvihovým objemem, s nimiž výrobci automobilů přicházejí na trh stále častěji.

 

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!