Osram: Budoucnost automobilového osvětlení

30. července 2012, 0:00

Výrobce světelných zdrojů OSRAM učinil důležitý krok směrem k organickým světelným diodám (OLED), které se hodí pro použití v automobilovém průmyslu.

Společnost vůbec poprvé vyvinula OLED, které prokázaly schopnost vydržet teploty až 85°C po dobu několika set hodin při dlouhodobé laboratorní zkoušce. Teplotní stabilita je přitom největší výzvou, pokud jde o vhodnost těchto inovačních plošných světelných zdrojů, při použití v autech. „Nyní se již zabýváme budoucím použitím OLED v automobilovém průmyslu”, řekl Ulrich Eisele, odpovědný za obchodní úsek OLED ve společnosti OSRAM. 

Světlo se stává stále důležitějším faktorem automobilového designu. Zatímco ještě před několika lety výrobci zdůrazňovali důležitost tvaru auta více než cokoli jiného, dnes má již téměř každá značka svou vlastní charakteristickou „světelnou tvář“ – vytvořenou pomocí světelných diod (LED). Každé druhé nové auto je vybaveno LED světelným zdrojem společnosti OSRAM. Pro zavedení dalších jedinečných „nápaditých“ vlastností rozhodujících pro prodej odborníci předpokládají, že kromě bodových LED zdrojů se také plošné světelné zdroje OLED stanou nedílnou součástí automobilového průmyslu. Obrovské množství světelných aplikací v autech vyžaduje plošné světlo – zvláště světelné aplikace, které zajišťují viditelnost v silničním provozu, jako jsou například ukazatele, zadní světla nebo vnitřní osvětlení.

Největším problémem při vývoji organických světelných diod pro automobilový průmysl je teplotní stabilita. Aby byly vhodné pro použití v autech, musejí OLED splňovat specifikace výrobce. Například, v případě zadních světel, musejí vydržet teplotní špičky až 85°C nebo i vyšší. Když byly první OLED výrobky pro světelné aplikace poprvé představeny před téměř třemi lety, jejich teplotní odolnost byla maximálně dvě až tři hodiny. Díky nové rekordní OLED společnost OSRAM překonala tuto teplotní odolnost stokrát. Další desetinásobné zvýšení učiní první aplikace v automobilech životaschopnými. Současný vývoj je zaměřen takovým směrem, který předpokládá toto zvýšení během několika let. Vzhledem k tomu, že auta jsou vyvíjena několik let dopředu, OLED prvky mohou již teď být zahrnuty do plánů pro další automobilové generace.

 

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!