Kondenzátory chlazené kapalinou – efektivnější a úspornější

18. září 2017, 15:59

Systém klimatizace odebírá teplo z kabiny automobilu a vypouští ho ven. Jeho nejvíce zatíženou součástí je právě kondenzátor. Konstruktéři společnosti Valeo objevili způsob, jak zjednodušit jeho fungování, a zároveň snížit spotřebu paliva, kterou zapnutá klimatizace zvyšuje.

V systému klimatizace koluje chladící médium mezi výparníkem, který odebírá teplo z kabiny, a kondenzátorem, v němž kapalina „předává“ teplo ven. Kondenzátor je obvykle umístěn v nejpřednější části motorového prostoru před chladičem motoru – tak, aby jej proudící vzduch při jízdě co nejúčinněji ochlazoval.

Toto řešení, ačkoli je po technické stránce velmi jednoduché, má určité nevýhody. Hliníkové lamely kondenzátoru jsou vystaveny poškození od malých kamínků a nečistoty, které vyplňují prostor mezi lamelami snižují výkon kondenzátoru. Kromě toho automobil není se zapnutou klimatizací v neustálém pohybu. Proto je v době největších veder slyšet namáhavý provoz ventilátorů chladiče, které vytvářejí umělé proudění vzduchu kondenzátorem při stání, například na semaforu.

Konstruktéři Valeo přišli s novým řešením tohoto problému tak, že vytvořili klimatizační kondenzátor chlazený kapalinou na glykolovém základu. Kvůli nízké provozní teplotě musel být použitý samostatný chladicí okruh nezávislý na systému chlazení motoru (v němž kapalina dosahuje 90 stupňů Celsia).

„Toto řešení má řadu výhod. Umožňuje zdokonalit proces výměny tepla a snížit kolísání tlaku v klimatizačním systému, což je důsledkem tepelné setrvačnosti chladícího média,“ vysvětluje Rafal Suprowicz, produktový manažer společnosti Valeo.

Efektivnější výměna tepla při chlazení kapalinou má dva významné důsledky. Za prvé, chladič může být menší a za druhé – nemusí již být v přední části motorového prostoru. Tím pádem je riziko jeho poškození mnohem menší, a to je důležité nejenom pro řidiče (náklady na výměnu), ale i životní prostředí. Vážné poškození kondenzátoru může vést k netěsnosti systému a chladící médium ochlazující klimatizaci (jak r134a, tak i HFO-1234yf) přispívá ke skleníkovému efektu.

A konečně, efektivnější klimatizační systém méně zatěžuje motor: méně často se zapíná ventilátor chladiče a kompresor klimatizace překonává menší odpor. To má měřitelný dopad na spotřebu paliva, která se sníží o 6-8 % ve srovnání s kondenzátorem chlazeným vzduchem. Tento argument se ukázal být rozhodujícím pro BMW, kterému Valeo toto řešení dodává již od roku 2015 pro montáž do hybridních modelů tohoto bavorského výrobce. Model kondenzátoru Valeo také předvedlo na veletrhu ProfiAuto Show 2017.

Související články

MyValeoParts vám usnadní každodenní práci
MyValeoParts vám usnadní každodenní práci

Společnost Valeo v březnu představila „MyValeoParts“. Tato aplikace je stěžejním článkem digitálních služeb a jejím cílem je zlepšit zákaznickou zkušenost.

Valeo na autosalonu ve Frankfurtu 2017 předvede několik světových premiér
Valeo na autosalonu ve Frankfurtu 2017 předvede několik světových premiér

Valeo na 67. IAA ve Frankfurtu předvede své nejnovější inovace. Všechny se nachází v epicentru tří revolucí automobilového průmyslu – elektrifikace, autonomních vozidel a nových forem mobility využívajících digitální technologie.

Výrobní závod Valeo v Žebráku zahajuje výrobu chladičů EGR
Výrobní závod Valeo v Žebráku zahajuje výrobu chladičů EGR

Výrobní závod Valeo v Žebráku zahajuje výrobu chladičů EGR (Exhaust Gas Recirculation).

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!