Bosch je přesvědčen, že vozidla mohou být ještě úspornější

1. května 2013, 23:29

Bosch, mezinárodní dodavatel technologií a služeb, je přesvědčen, že přání Evropské unie dosáhnout u vozů emisí CO2 95 gramů na kilometr je technicky možné.

„Pracujeme na inovativních řešeních napříč všemi třídami vozidel s cílem dalšího vylepšení motorů. Snížování spotřeby paliva je možné, ale v některých případech to bude představovat značné dodatečné náklady, “ řekl na vídeňském motorovém sympoziu Dr. Volkmar Denner, předseda představenstva společnosti Robert Bosch GmbH se zvláštní zodpovědností za výzkum a vývoj. „Pro společnost Bosch je důležité, aby se při dalším vývoji hnací jednotky zohlednil parametr úspory nákladů.“

Bosch vidí technický potenciál pro další snížení emisí CO2 a tudíž i ochranu životního prostředí a přírodních zdrojů ve všech automobilových segmentech. Už dnes jsou kompaktní vozidla vybavena nejnovější technologií splňující cíle Evropské unie. Nejmodernější vozidlo se vznětovým motorem v tomto segmentu produkuje pouze 81 gramů CO2 na kilometr. Jeho kolega se zážehovým motorem produkuje 99 gramů CO2 na kilometr. Cíl pro kompaktní vozidla pro rok 2020 není daleko a v některých případech dokonce je již i realitou.

A vylepšení motorů může snížit hodnoty emisí vozového parku ještě více. Zejména ve střední třídě je cena důležitým kritériem. Proto se i pro tento segment Bosch snaží vytvořit čistší a účinnější motor, ale zároveň taktéž cenově dostupný. A to vyžaduje nové komponenty. Například systémy, které dokážou účinně rekuperovat brzdnou energii a tudíž mírnou elektrifikaci hnacího ústrojí. Další úsilí umožní dosáhnout dokonce i střední třídě ambiciózních cílů Evropské unie pro rok 2020: Moderní vznětové motory v této třídě nyní produkují 105 gramů CO2 na kilometr a moderní zážehové motory produkují 115 gramů CO2 na kilometr. Hybridní systémy typu plug-in pozvedávají luxusní segment výše Pro mnoho výrobců automobilů má tento vývoj v kompaktní a střední třídě smysl.

Čím úspornější jsou kompaktní modely vyráběné v velkém množství, tím více mohou kompenzovat emise vozidel SUV. V luxusní třídě nelze pro dosažení cíle CO2 už jen jednoduše spalovací motor optimalizovat. Dalšího snížení lze dosáhnout snížením odporu a hmotnosti. Zároveň automobilový dodavatel Bosch vyvíjí efektivní hybridní systém typu plug-in, který umožní ujet až 60 km na elektřinu. Použití takovýchto systému umožní u SUV snížení emisí. Ale to také znamená, že vozidlo této třídy bude dražší. Na druhou stranu hybrid typu plug-in nabízí funkce navíc, které luxusní třídu obohatí.

Automobil vybavený touto hnací jednotkou je při provozu na elektřinu téměř neslyšitelný, ale přesto má stejný dojezd jako automobil se spalovacím motorem. Navíc díky podpoře točivého momentu elektrickou hnací jednotkou přináší řízení větší radost. Kromě elektrifikace pohonu vidí Bosch potenciál v instalaci ekonomických CNG motorů ve všech třídách.

„CNG systémy dokážou již teď s nízkými náklady snížit produkci CO2. V této oblasti mají komponenty Bosch technickou výhodu,“ řekl Denner. „Nicméně k posílení zastoupení CNG motorů na trhu je třeba významné rozšíření infrastruktury.“

Jako přední světový dodavatel automobilového průmyslu nabízí Bosch širokou škálu systémů, které přispívají k zachování přírodních zdrojů a zvyšování energetické účinnosti. Automobilová technika tvoří s tržbami 31,1 miliard eur za rok 2012, 59 procent celkových tržeb společnosti Bosch. Tato obchodní oblast zaměstnává po celém světě 177.000 lidí, z nichž 33.000 jsou vývojoví inženýři.

Tisková zpráva Robert Bosch odbytová

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!