Osram: Brilantní osvětlení vozovky na delší dobu

13. září 2010, 0:00

Neobyčejně vysoký světelný výkon a až o 50 procent vyšší provozní životnost – to jsou hlavní charakteristiky autožárovek OSRAM Night Breaker Plus, které budou uvedeny na trh v září 2010.

Žárovky směrují o 90 procent více světla na silnici než standardní světelné zdroje a vytvořený světelný kužel je delší téměř o 35 m. Kromě toho se Night Breaker Plus vyznačuje, v porovnání s předchozí generací, značně delší životností, což přináší úsporu času a peněz.
 

Mezi klíčové vlastnosti žárovek Night Breaker Plus patří prodloužená životnost, v porovnání s předchozí generací. Optimalizace výrobních procesů, zlepšený výběr použitých materiálů, inovovaná žhavicí vlákna a vyšší podíl inertních plynů zvýšily jejich provozní dobu až o 50 % ve srovnání s předchozími modely Night Breaker. Mezi další finesu zdokonalených žárovek patří zlaté kontakty, které zajišťují lepší elektrickou vodivost a zdůraznění špičkové kvality těchto žárovek.

Osvětlení představuje rozhodující bezpečnostní faktor silničního provozu – čím dříve je řidič schopen rozeznat chodce, cyklisty, zvířata, dopravní značky, díry ve vozovce nebo překážky, tím více času mu zbývá na správnou reakci. Žárovky Night Breaker zlepšují osvětlení vozovky nejenom před vozidlem, ale i směrem k pravému okraji silnice. Tím zajišťují lepší viditelnost dopravních značek. Kromě toho se vyznačují bělejší barvou světla, jízda v noci je proto pohodlnější a méně únavná. Zlepšené vnímání kontrastů navíc usnadňuje rozpoznání vodorovného dopravního značení na znečištěné vozovce. To vše bez omezování účastníků provozu v protisměru!

Žárovky OSRAM Night Breaker Plus lze použít do všech hlavních světlometů motorových vozidel a to ve variantách H1, H3, H4, H7 a H11.

Sedm rad pro řidiče, jak snížit riziko noční nehody:

• Kontrola funkčnosti reflektorů
Před každou jízdou byste měli zběžně zkontrolovat, zda vám reflektory fungují bez problémů, a to hlavně pokud pojedete za soumraku nebo za úsvitu. To celá řada řidičů nedělá. V garáži se funkce reflektorů snadno zkontroluje na základě jejich odrazu na stěně.

• Kontrola správného seřízení reflektorů
Výška kuželu světla se dá většinou nastavovat zevnitř vozu. Seřízení reflektorů byste měli kontrolovat pokaždé, když se změní zatížení vozidla. To se týká například případů, kdy vezete několik spolujezdců, těžký náklad nebo když táhnete přívěs. Pokud dojde ke snížení vozidla následkem vyššího zatížení, měli byste reflektory namířit výš, abyste světelný kužel lépe využili. Pokud je u vozidla více zatížená zadní náprava, měli byste namířit reflektory níž, abyste neoslňovali řidiče v protisměru. Důležité: Nezapomeňte potom reflektory vrátit do původní pozice.

• Nastavení zpětného zrcátka
Při jízdě v noci se snažte předejít tomu, aby vás oslňovala vozidla jedoucí za vámi. K oslnění od vozidel za vámi ve zpětných zrcátkách může dojít velice snadno, zejména pokud má vozidlo jedoucí za vámi reflektory namířené příliš vysoko. To může být velmi nepříjemné a nebezpečné. V takovém případě je třeba nastavit zrcátko tak, aby k oslnění nedocházelo.

• Komplexní prohlídka osvětlovacího systému
Nejlepší je nechat si jednou ročně zkontrolovat všechna světla na svém vozidle. I když máte dojem, že vám reflektory fungují naprosto dokonale, může jít o optický klam.

• Vyšetření zraku
I když nenosíte brýle, je dobré nechat si pravidelně vyšetřit zrak. Pokud vám jízda v noci činí potíže, může jít o nezjištěné oční problémy.

• Kontrola stěračů na čelním skle
Pokud vám stěrače nepřiléhají k čelnímu sklu, nebude sklo patřičně očištěné a světlo protijedoucích vozidel vás bude oslňovat ještě více. Pokud vám rozptýlené světlo brání ve výhledu, je nejlepší stěrače vyměnit. V zájmu větší čistoty čelního skla je také lepší používat ostřikovače, i když prší.

• Kapesní svítilna jako pomocník
Ve vozidle byste měli vždy mít kapesní svítilnu. Pokud byste někdy museli z vozu vystoupit kvůli poruše, nehodě nebo z jakéhokoliv jiného důvodu, můžete na sebe jejím světlem upozornit, aby vás projíždějící řidiči nepřehlédli. Dále s sebou samozřejmě musíte mít vždy výstražný trojúhelník a reflexní vestu.
 

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!