Valeo: Systém StARS aneb 2 v 1

6. prosince 2010, 0:00

Mikrohybridní systém StARS (Starter Alternator Reversible System) vyvinutý firmou Valeo dosáhl dalšího úspěchu. Ocenění za inovaci v kategorii systémů, které získal před dvěma lety na prestižním veletrhu Automechanika, mu otevřelo dveře k výrobcům automobilů. A tak se po úspěšné sériové výrobě u Citroënu nyní StARS probojoval až do Mercedesu.

V čem jsou jeho přednosti? StARS je kombinací alternátoru se startérem. Hlavním úkolem systému je vypnutí motoru v momentě, když se vozidlo zastaví na semaforu, na křižovatce nebo v dopravní zácpě, a jeho opětovné spuštění, když řidič uvolní pedál brzdy nebo se zařadí převodový stupeň. Zkráceně hovoříme o funkci start/stop. Tato technologie napomáhá v husté městské dopravě ke snížení spotřeby paliva a emisí CO2 až o 15 %, protože při zastavení jsou obě hodnoty nulové. O ochraně životního prostředí se dá hovořit i proto, že díky vypnutému motoru nedochází k žádným vibracím ani hluku.

Systém StARS lze použít do široké řady vozidel střední třídy, které mají obsah do 2 litrů (zážehové motory), respektive do 1,6 litru u vznětových motorů. Přitom však nezáleží na typu převodovky. Při zběžném pohledu pod kapotu vozidla vybaveného tímto systémem uvidíme celkem běžný alternátor. Při podrobnějším zkoumání ale zjistíme, že je kabelem propojen s vlastní řídicí jednotkou, která při aktivaci systému čile komunikuje nejen s řídicí jednotkou vozidla, ale například i s řídicími jednotkami motoru, brzd nebo převodovky. Rozdíl pozná oko technika i při pohledu na řemen a napínák řemenu. Napínák je robustnější, protože napíná mnohem silnější a pevnější řemen. Oproti běžným typům vozidel jsou zde použity dva řemeny. První pohání pouze kompresor klimatizace, druhý je veden z klikové hřídele k jednotce alternátoru/startéru a k vodnímu čerpadlu.

Funkci start/stop aktivuje řidič přímo v kabině vozidla stiskem tlačítka ECO. Pro aktivaci systému si však řídicí jednotka StARS prostřednictvím komunikace s ostatními systémy vozidla zjistí, zda lze systém skutečně aktivovat. Kontroluje například, jestli je dostatečně nabitý akumulátor, aby mohl být motor opět nastartován. Kromě toho kontroluje také řadu bezpečnostních a komfortních hledisek jako je zamlžení čelního skla nebo topení vozidla. V tom případě zamezí aktivaci systému, aby nedošlo k omezení bezpečnosti cestujících nebo ke snížení jejich komfortu.

Díky pokrokové konstrukci je přizpůsobitelný požadavkům většiny výrobců vozidel. Odborníci předpokládají, že v roce 2011 bude systémem StARS vybaveno více než milion vozidel.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!