Bosch: Evropská komise doporučuje zavedení povinného ABS pro motocykly

12. prosince 2010, 0:00

Evropská komise doufá, že se zavedením povinného ABS zvýší bezpečnost motocyklistů. Tento požadavek je součástí nedávno předloženého návrhu rámcového nařízení pro motocykly a je zamýšlen pro motocykly s více než 125 cc.

Tento návrh v současné době prochází legislativní procedurou EU a bude pravděpodobně přijat v příštím roce. Vstoupit v platnost by měl v roce 2017. Na základě nové generace systémů brzd vyvinula společnost Bosch poprvé nezávislé série pro motocykly. „Systém ABS 9 pro motocykly je nejmenší na světě," říká Dr. Werner Struth, prezident divize Podvozkové systémy, regulace. „To je náš způsob, jak podpořit výrobce k instalaci tohoto záchranného bezpečnostního systému do všech motocyklů vybavených hydraulickými brzdami." Společnost Bosch začala vyrábět toto nové ABS pro motocykly v roce 2009.

V roce 2008 se počet smrtelných nehod na motocyklech v Evropské unii vyšplhal na 5520 – 14 procent ze všech úmrtí na silnicích. Údaj za stejné období v Německu byl 656. Počet těchto nehod se v Evropě od roku 1997 téměř nemění, zatímco počet smrtelných nehod v automobilech se během stejné doby výrazně snížil – o 49 procent, jak ukazuje analýza 17 evropských států. Podle Evropské rady pro bezpečnost dopravy (ETSC), riziko smrtelné nehody je za předpokladu stejně ujeté vzdálenosti v Evropě 18krát vyšší pro motocyklisty než pro motoristy. A přestože první protiblokovací brzdový systém instalovaný v motocyklu se datuje už do roku 1988, jen 16 procent ze všech nově vyrobených motocyklů v Evropě je tímto bezpečnostním systémem vybaveno. To je jen každý šestý motocykl. Oproti tomu u osobních automobilů dobrovolný závazek ze strany automobilových výrobců udělal z ABS v roce 2004 standardní vybavení a od té doby ABS poskytuje řidičům větší bezpečnost.

Bosch nabízí kompaktní a cenově výhodné řešení
Všichni dodavatelé používali technologii ABS pro osobní vozy jako základ pro své systémy ABS pro motocykly. Teď odborníci v inženýrském centru společnosti Bosch v Japonsku poprvé navrhli sérii speciálně pro motocykly. Díky značnému snížení objemu a hmotnosti na pouhých 0,7 kg, má základ ABS 9 poloviční velikost a váhu svého předchůdce. To z něj dělá jasně nejkompaktnější systém na trhu. Konstrukce je navržena tak, aby bylo dosaženo efektivnosti k vynaloženým nákladům, což je důležité, pokud má být používán ve všech motocyklech s hydraulickým brzdovým systémem. ADAC, největší automobilové sdružení v Německu, ocenilo tento nový systém udělením ceny "Gelber Engel" (Žlutý anděl) v kategorii Inovace a životní prostředí. Společnost Bosch vyrobila první motocyklové ABS již v roce 1994.

Studie ukazují potenciál v záchraně životů
Odborníci považují protiblokovací brzdový systém za obrovskou podporu bezpečnosti. Například analýza přínosů provedená pro Evropskou komisi zjistila, že navrhované nařízení sníží počet smrtelných nehod motocyklistů o více než 5000 během deseti let. Studie ze října 2009 předložená švédským ředitelstvím silnic a dálnic – Vägverket – ukazuje, že 38 procentům všech motocyklových nehod se zraněním osob a 48 procentům ze všech závažných a smrtelných úrazů by bylo možné předejít pomocí ABS. Tento aktivní bezpečnostní systém umožňuje motocyklistům v kritických situacích bezpečně zabrzdit bez zablokování kol, a tedy bez obav z nevyhnutelného pádu. Brzdná dráha se také značně zkrátí.

Více na bosch.cz.

 

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Anonym, 14. prosince 2010, 0:00 0 0

ABS na motorce?! ano ale musí fungovat!!!! ty ABS co se dnes montují na motorky tak jsou spíš pro jezdce nebezpečný, v krizových situacích mají brzdy hodně velkou prodlevu v brždění a než motorka začne brzdit tak už je většinou pozdě, dostat přední kolo do smyku na suchém asfaltu s jakoukoli dnes sériovou pneumatikou je defakto nemožné ale uznávám že za mokra je ABS velkou výhodou, ted jde o to kolik motorkářů jezdí dobrovolně za deště!? Možná by chtělo se vidat trochu jinou cestou, postavit více menších okruhů kde by se mohli motorkáři za rozumnou cenu vyřádit a né jen oni, tohle by záchranilo mnoho životů ale chápu že by firma BOSCH přišla o lukrativní zakázku!
- kawa

Odpověď