Výzkumné středisko společnosti Ford vyvíjí metodiku pro vyhodnocování barevných

13. září 2010, 0:00

Můžete věřit vlastním očím? Vědci z Evropského výzkumného střediska Ford Motor Company v německých Cáchách vyvinuli test, který zjišťuje, do jaké míry je lidské oko schopno vnímat rozdíly v barvách.

Barevné odchylky mohou být patrné například u součástí interiéru, které k sobě přiléhají, a to i když jsou vyrobeny ze stejného materiálu a ve stejném odstínu. Výzkumníci společnosti Ford proto přišli s novou zkušební metodikou, která zjišťuje, jaký barevný posun lidské oko ještě zaznamená.

Zkušební přístroj sestává v podstatě z rozměrného kalibrovaného displeje o vysokém rozlišení, umístěného ve vyhrazené místnosti osvětlené žárovkami, jejichž barevná teplota odpovídá dennímu světlu. V každém kole testu se na obrazovce objeví dvě plochy, mezi kterými je určitá – nebo také žádná – barevná odchylka. Úkolem testovaných osob je v každé fázi testu určit, zda odchylku vnímají.

Cílem projektu je zjistit práh lidského vnímání a na jeho základě poté stanovit nové indikátory kvality. Pravděpodobnost vzniku barevných odchylek je ovlivněna také různými texturami a povrchovými úpravami materiálů.

V další fázi testovací procedury mohou odborníci zodpovědní za výběr barev nebo sledování kvality trénovat svůj zrak pomocí počítačového programu. Testovaná osoba sleduje na obrazovce dvě plochy různých barev a snaží se posuvnými ovladači odstínu, sytosti, světlosti a kontrastu co nejvíce přiblížit barvu druhé plochy ploše první. Tato metoda umožňuje vyvinout měřitelné a opakovatelné standardy, zatímco dnes jsou barvy posuzovány subjektivně. Příčinou rozdílného vnímání barev jsou barevné receptory v lidském oku, které má každý „nakalibrované“ poněkud odlišně.

Dr. Carsten Starke, technik z Evropského výzkumného střediska, říká: „Tento multifunkční test byl vytvořen na míru interiérům našich vozidel. Navrhli jsme ho jako globální nástroj, který poskytuje okamžité výsledky a může být rychle modifikován dle aktuálních požadavků.“

V budoucnu stejná technologie pomůže také posuzovat čitelnost informací na přístrojovém panelu a jiných zobrazovacích zařízení ve vozidle. Standardizování řezu písma, jeho velikosti a barevného kontrastu na základě zjištěných poznatků povede k usnadnění interakce mezi člověkem a automobilem, což může významně přispět k bezpečnosti provozu.

Související články

Nejoblíbenější barvy vozidel v roce 2013
Nejoblíbenější barvy vozidel v roce 2013

Axalta Coating Systems, světový výrobce barev a laků pro automobilový průmysl, zveřejnil zprávu o oblíbenosti barev v roce 2013. Zpráva o popularitě barev se vydává již od roku 1953. Jedná se o nejkomplexnější zprávu v branži. Letošní zpráva s heslem "Say it with Color!" obsahuje prognózu na téma čtyř megatrendů směřujících k výrobcům automobilů na celém světě. […]

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!