Nedostatek dílů u distributorů – výsledky ankety

18. října 2021, 16:22

Naprostá většina zástupců autoservisů, kteří se zúčastnili naší ankety, přiznala, že se v poslední době potýkala s problémem v podobě nedostatku dílů u svých distributorů. Čím je tento problém způsoben a jak je závažný?

Náš průzkum potvrdil, že nedostatek dílů u dodavatelů je poměrně závažný problém. 70 % respondentů uvedlo, že v poslední době zaznamenali nedostatek náhradních dílů. Pouze necelá pětina dotázaných se s podobnými potížemi nesetkala. Určitě to ale není pouze problém v České republice a na Slovensku, protože podobné výsledky zaznamenali také naší polští kolegové.

Nedostatek dílů u distributorů - výsledky ankety 1

Že tuto skutečnost není možné brát na lehkou váhu vyplývá z dalšího grafu. Na otázku „Brání problém s nedostatkem dílů v práci vašemu autoservisu / obchodu?“ totiž více lidí odpovědělo ano než ne.

Nedostatek dílů u distributorů - výsledky ankety 2

Jaké náhradní díly chybí především? Ukazuje se, že na trhu je nedostatek dílů téměř všech skupin. Z grafu je sice patrný největší nedostatek výrobků známých značek, ale za pozornost stojí i údaj o dílech z ekonomické třídy. Nejméně na trhu chybí repasovaných dílů a dílů privátních značek distributorů. Vypadá to, že distributoři mají dostatečné zásoby a dobře pracující product management.

Nedostatek dílů u distributorů - výsledky ankety 3

Problémy s dostupností dílů ztěžují práci, ale v dnešní době nepředstavují nepřekonatelnou překážku. Účastníků průzkumu jsme se zeptali, jak se vyrovnávají s tím, když objednaný díl není na skladě. Výsledky ukazují, že nejčastěji hledaný výrobek servisy nahrazují podobným, například jiné cenové kategorie nebo značky, objednaným u svého distributora. To ukazuje na poměrně velkou loajalitu servisů vůči svým dodavatelům. Jak je z grafu vidět, tak internetové obchody velkoobchodně využívá jen malé procento zákazníků. Zajímavá je odpověď, že si klient na zboží počká, která se v naší anketě také párkrát objevila. Nejspíše se jedná o originální díl, jinak nedostupný.

Nedostatek dílů u distributorů - výsledky ankety 4

Poptávka roste, dílů je nedostatek – hlavní aspekty současné situace

Jaké jsou důvody nedostatku dílů ve skladech? K současné situaci přispělo mnoho menších či větších, často globálních problémů. Na začátku pandemie, kdy se světový trh potýkal s uzavíráním továren, mělo mnoho distributorů ve skladech velké zásoby dílů a navíc před jarní sezónou zadávali velké objednávky, čímž vyprázdnili sklady výrobců. Tím se chvilkově předešlo problémům s dostupností dílů a problém se odložil. Továrny, které obnovily výrobu, měly problémy s včasným dodáním velkého množství zakázek. Současně se vyskytl problém s nedostupností některých surovin, samozřejmě také v souvislosti s pandemií, což dále zpozdilo výrobu. A protože smůla stíhá smůlu, došlo letos na jaře k náhlému zablokování nejoblíbenějšího dopravního kanálu mezi Asií a Evropou kontejnerovou lodí Ever Green. Obrovská loď najela na mělčinu a zablokovala Suezský průplav, což mělo za následek zpoždění přepravy stovek tun zboží.

Nedostatek dílů však není způsoben pouze negativními jevy. Přispívá k tomu i rozmach trhu s opravami vozidel. Po pandemické krizi nezbylo ani stopy a mechanici mají plné ruce práce. To se projevuje v nárůstu objednávek dílů. Kdyby ovšem neexistovaly problémy s nedostatkem sortimentu, mohly by autoservisy obsluhovat své zákazníky efektivněji a rychleji. Zdá se však, že dokud se nedostatek zboží daří nějak řešit a zákazníci stojí ve frontách, není se čeho obávat.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!