dTest: Objevte nebezpečné výrobky

23. května 2011, 0:00

Kuchyňské nádobí, ze kterého se do pokrmů uvolňuje formaldehyd, dětské rukávky, se kterými se dítě možná utopí, či nabíječka mobilního telefonu, která snadno zapálí byt, osobní automobily, u kterých hrozí zranění…

Nebezpečných výrobků je kolem nás víc, než bychom chtěli. Jen v rámci Evropské unie je jich každý týden odhaleno několik desítek. Občanské sdružení spotřebitelů TEST spouští nový web www.nebezpecnevyrobky.cz s interaktivní databází nebezpečných výrobků, která pomůže odstraňovat nebezpečí kolem nás.

Databáze už nyní obsahuje bezmála 2500 nebezpečných výrobků rozdělených do osmi oblastí. Následně se bude pravidelně doplňovat dle aktuálně zjištěného stavu. V systému jsou shromažďovány výrobky, které byly objeveny nejen v České republice, ale i v rámci dalších států Evropské unie. „Mnoho lidí si běžně objednává výrobky ze zahraničních e-shopů, případně jezdí za nákupy do cizích zemí, a my chceme chránit i je,“ vysvětluje Ida Rozová z Občanského sdružení spotřebitelů TEST.

Většina nebezpečných výrobků je po odhalení stažena z trhu, ale některé už si mezitím zákazníci koupili a odnesli domů a používají je. Včasným předáním informace se dostane varování k širšímu okruhu příjemců, což dále napomůže ke snižování rizik, pro která je výrobek označován za nebezpečný.

Databáze umožňuje vyhledávat a třídit výrobky dle různých kritérií. Je určena nejen spotřebitelům, ale i dovozcům, distributorům a prodejcům, aby získali přehled, zda nemají nebezpečné výrobky ve své nabídce. Systém je doplňován průběžně a registrovaní uživatelé si mohou nechat zasílat její týdenní aktualizaci prostřednictvím e-mailu. Systém podporuje rovněž aktivní podávání podnětů ze strany spotřebitelů, kteří se domnívají, že se setkali s nebezpečným výrobkem. „Podnětem se po jeho přijetí budeme zabývat. Spolupracujeme přitom s kontrolními orgány,“ upřesňuje Rozová.

V databázi jsou informace shromážděné z různých zdrojů, tím hlavním je celoevropská databáze nebezpečných výrobků RAPEX, Občanské sdružení spotřebitelů TEST je držitelem licence na překlad a poskytování informací. Další informace pocházejí například od České obchodní inspekce, Státní zemědělské a potravinářské inspekce, Ministerstva zdravotnictví ČR. Důležitým pramenem jsou i nezávislé a objektivní testy výrobků, které připravuje časopis dTest a zveřejňuje v tištěném časopisu i na webových stránkách www.dtest.cz

Hlášení o závadách osobních automobilů a motocyklů zde.

 

 

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!