Z průzkumu vyplývá, že nervózní motoristé mohou být pro ostatní stejně nebezpeční

18. července 2011, 0:00

I ti řidiči, kteří za volantem předvídají a analyzují aktuální situaci s ohledem na maximální bezpečnost a domnívají se, že mají defenzivní způsob jízdy, mohou pro sebe i ostatní účastníky silničního provozu znamenat značné riziko.

Vyplývá to z průzkumu společnosti Goodyear Dunlop, která zkoumala chování řidičů v rušném prázdninovém období.

Respondenti měli při zodpovídání otázek k dispozici 13 možností, kterými v rozsahu od „bezpečné” po „riskantní” měli popsat svůj styl řízení. Polovina evropských řidičů o svém způsobu jízdy prohlásila, že je buď „opatrný“ (31 %) nebo „bezpečný“ (18 %). Takové výsledky však bohužel nejsou zárukou bezpečného cestování na evropských silnicích. Dokonce i ti řidiči, kteří se označili za „ostřílené profesionály“ přiznávají, že na silnici během letní sezóny mnohdy riskují. Častěji než ostatní se také přiznali k tomu, že například na dvouproudé silnici předjíždějí více než jedno vozidlo najednou (60 %).

Další nebezpečnou skupinu představují překvapivě i řidiči, kteří své chování za volantem považují za „nervózní“. Přiznávají, že záměrně zrychlují, pokud se je někdo snaží předjet (24 %), brzdí prudce, když je auto za nimi příliš blízko (23 %) nebo z okna vyhazují něco na jiný vůz (12 %).

Dr. Lisa Dorn, ředitelka výzkumu řízení na Cranfieldské univerzitě ve Velké Británii a nově zvolená předsedkyně Mezinárodní asociace aplikované psychologie – Oddělení psychologie provozu a dopravy prohlašuje, že výsledky průzkumu Goodyear Dunlop potvrzují, že řidiči musí před jízdou podniknout určité kroky zmírňující jejich stres. „Přemýšlejte o scénářích, které vám obvykle rozproudí krev. Jakmile se řidiči naučí identifikovat spouštěče svého stresu, jejich pozornost se může zaměřit na bezpečnější způsob jízdy a jejich včasnou reakci“, řekla. „Řidiči často obviňují ze své zlosti ostatní a myslí si, že jejich jednání je méně nebezpečné než jednání druhých“.

Podle průzkumu můžeme toto léto na evropských silnicích potkat až deset procent tzv. „vyhrožujících řidičů“. Jedná se o účastníky provozu, kteří na ostatní křičí, dělají obscénní gesta nebo rovnou vystoupí z auta, aby se o své pocity s ostatními podělili. Kromě toho, může být více než jeden řidič z dvaceti (6 %) zařazen do kategorie „nebezpečný řidič“. Jedná se o ty, kteří z důvodu zlosti narážejí do jiných aut, vyhazují něco z okna na kolemjedoucí auta, schválně zrychlují, když se je někdo pokouší předjet nebo naopak záměrně prudce brzdí, když je auto za nimi příliš blízko.

I letošní léto představují nebezpeční řidiči na evropských silnicích riziko pro miliony motoristů. Po důkladné analýze průzkumu, která je součástí kampaně společnosti Goodyear Dunlop „Vyjeďte připraveni, dojeďte bezpečně“ vypracoval Goodyear Dunlop „Nejdůležitější letní bezpčenostní tipy“, aby pomohl řidičům snížit nebezpečí v období letního „stěhování národů“:

• Připravte se – Přesvědčte se, že jste vypili dostatek tekutin, jste odpočatí a vyrážíte na cestu s dostatečným předstihem
• Zkontrolujte stav vozu – Přesvědčte se, že jste provedli základní údržbu
• Připravte se na cestu – Přesvědčte se, že znáte trasu a pravidla silničního provozu všech zemí, které navštívíte
• Přesvědčte se, že auto je správně naloženo – Přesvědčte se, že cestující jsou v bezpečí a všechna zavazadla jsou bezpečně uložena
• Zkontrolujte vaše pneumatiky – Zkontrolujte, zda máte dostatečné hloubky dezénu a správný tlak v pneumatikách (zejména u plně naložených vozidel).

Podle Jense Völmicke, ředitele korporátní komunikace, Goodyear Dunlop pro Evropu průzkum naznačuje, že jako řidiči máme stále prostor ke zlepšování a bez ohledu, na to, jak dobří si myslíme, že jsme, se vždy můžeme na silnici chovat o něco bezpečněji. „Výsledky průzkumu ukazují, že kontrola před cestou, adekvátní příprava a defenzivní způsob jízdy jsou nejjednoduššími pravidly pro příjemnou a bezpečnou cestu na dovolenou“.

 

 

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!