dTest: nové výsledky bezpečnosti automobilů Euro NCAP

25. srpna 2011, 0:00

Nejnovější výsledky crash testů Euro NCAP, na nichž se dTest podílí, přináší více vozidel s maximálním počtem hvězdiček. Jak se ale ukazuje, ne všichni výrobci aut jsou připraveni na zpřísnění hodnocení v roce 2012.

Nejlepšími „pětihvězdičkovými“ vozidly z nově otestovaných se staly Audi A6, BMW X3, Chevrolet Aveo a Orlando, Citroën DS5, Hyundai i40, Opel Ampera, Volkswagen Golf Cabriolet a Jetta.

 

Jediným automobilem, který získal pouze čtyři hvězdičky, se stala Kia Picanto, což je horší výsledek než dosahují konkurenční městská vozidla. Všechny modely Kia Picanto jsou přitom vybaveny systémem elektronické stabilizace ESP.

Historicky druhým testovaným elektromobilem se stal Opel Ampera, který získal plný počet pěti hvězdiček, a díky optimálnímu vyvážení struktury karosérie, interiéru a zádržných systémů získal plný počet bodů za ochranu při bočním nárazu do sloupu.
Chevrolet Aveo a Orlando skórovaly v ochraně cestujících a v ochraně páteře při zpětném nárazu (whiplash – efekt biče). Výsledky ukazují na snahu výrobce o zlepšení bezpečnosti, vzhledem k tomu, že předchozí model Aveo, testovaný v roce 2006 získal v ochraně cestujících pouze dvě hvězdičky.

Některá vozidla získala vysoká hodnocení za ochranu dětí v autosedačkách. Hyundai i40 a Volkswageny Jetta a Golf Cabriolet získaly v této zkoušce skóre 86 %.

I přestože se ochrana cestujících a dětí každoročně zlepšuje, ochrana chodců v případě autonehody je stále slabým a obtížným místem. I když Opel Ampera, Audi A6 a Citroën DS5 získaly plný počet pěti hvězdiček, přísnější kritéria pro rok 2012 by nesplnily. „V roce 2012 bude pro dosažení celkového hodnocení pěti hvězdiček požadované skóre za ochranu chodců 60 %. Tuto hranici by dnes překročilo jen velmi málo vozů, mezi nimi například nedávno testovaný Ford Focus. Věříme, že vozidel bezpečnějších pro chodce bude přibývat,“ říká Václav Beneš, manažer testování časopisu dTest.

Crash testy deseti nově otestovaných automobilů naleznete zdarma na www.dtest.cz/crashtesty, spolu s detailními výsledky 407 vozidel testovaných v minulosti.

OSS TEST (časopis dTest) je oficiálním zástupcem iniciativy Euro NCAP pro Českou a Slovenskou republiku.

 

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!