dTest: Crashtesty přinesly zklamání pro Jeep Compass, Honda Civic přesvědčila

23. února 2012, 0:00

První výsledky crashtestů pro rok 2012 ukazují, že někteří výrobci stále nevěnují bezpečnosti dostatečnou pozornost. Testy, na nichž se dTest podílí prostřednictvím evropské organizace EuroNCAP, kladou od letoška větší důraz na ochranu chodců.

Pro dosažení nejvyššího počtu pěti hvězdiček musí testovaný automobil letos dosáhnout celkového skóre 80 % a zároveň musí získat 80 % za ochranu dospělých cestujících, 75 % za ochranu dětí, 60 % za aktivní bezpečnost a nově také 60 % za ochranu chodců. „Průměrný pětihvězdičkový vůz měl dosud skóre za ochranu chodců při střetu pouze 25 %,“ uvádí Václav Beneš, manažer testování dTestu.

Jeep Compass, model 2012, předvedl, že méně bezpečné vozy lze nalézt i mezi renomovanými značkami i bez ohledu na ochranu chodců. V testu získal pouze dvě hvězdičky z pěti. I když bylo toto kompaktní SUV testováno s hrudním airbagem, který je volitelnou výbavou, ochrana při bočním nárazu, především do sloupu, nedosahovala dostatečných hodnot. Za ochranu chodců pak Compass získal pouze 23 %. Rostoucí segment kompaktních SUV je dynamicky rostoucím trhem a nový Jeep Compass ukázal, že na konkurenty z hlediska bezpečnosti nestačí.

Maximální počet pěti hvězdiček si naopak odnesla nová Honda Civic. Devátá generace rodinného hatchbacku získala vysoká skóre ve všech oblastech bezpečnosti a vyrovná se tak nejbezpečnějším vozům ve své kategorii. K vysokému bezpečnostnímu standardu patří i mnoho prvků aktivní bezpečnosti a systém samočinného pohotovostního brzdění CMBS.

Výsledky doplňuje osm vozidel testovaných v roce 2011, které ovšem splnily i letošní přísnější kritéria. Pět hvězdiček pro rok 2012 tak patří vozidlům BMW řady 1, BMW X1, Ford Focus, Ford Ranger, Mercedes-Benz třídy M, Nissan LEAF, Subaru XV a Volvo V60.

Václav Beneš uzavírá: „Nové výsledky znamenají zvýšení nároků na bezpečnost. Vozy, které získaly pět hvězdiček v roce 2011, nedosahují svou bezpečností na vozy otestované letos. Tuto skutečnost by spotřebitelé při výběru nového auta měli brát v potaz a vybrat si takový, který splňuje ta nejpřísnější bezpečnostní kritéria. Nejen pro bezpečnost svou, ale i ostatních účastníků silničního provozu.

www.dtest.cz/crashtesty

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!