Zajímavost: Osram osvětluje v Polsku a na Ukrajině ME ve fotbale 2012

28. května 2012, 0:00

Osram instaloval nejmodernější světelnou technologii na čtyřech stadionech pro mistrovství Evropy ve fotbale, které se bude konat v Polsku a na Ukrajině od 8. června do 1. července 2012.

Národní stadion ve Varšavě je zlatým hřebem. Osram dodal špičkové světelné řešení pro fasádu stadionu, která bude použita jako gigantická obrazovka. „Na stadionu je nutno vyhovět řadě velmi odlišných osvětlovacích situací v malém prostoru a ty vyžadují individuální řešení. Tady přichází na řadu naše kvalifikace umožňující nám poskytnout komplexní řešení,“ řekl Klaus-Günter Vennemann, CEO General Lighting Business Unit společnosti Osram. Spolu s Varšavou budou světelnými řešeními společnosti Osram vybaveny i stadiony v Gdaňsku a v Kyjevě. Další je naplánován ve Lvově.

Vnější fasáda Národního stadionu ve Varšavě bude zlatým hřebem Euro 2012. Přes 1.700 LED svítidel Traxon, dceřiné společnosti Osram, osvětlí plášť stadionu v polských národních barvách červené a bílé s vytvořením náladového světla viditelného zdaleka. „Úspěšně jsme přeměnili fasádu na obří obrazovku, na níž můžeme zobrazit řadu světelných obrazců, skóre zápasů a jména hráčů a brankářů zvnějšku konstrukce“, vysvětlil Bogumil Stepan, generální ředitel společnosti Osram v Polsku. Segmenty protkaného pláště budovy jsou opatřeny stmívatelnými lineárními LED svítidly XB 36, která jsou ukotvena speciálně vyvinutými držáky, umožňující rovnoměrné osvětlení jednotlivých panelů. Jedinečný efekt lze vytvořit v kombinaci s inteligentním systémem řízení osvětlení.

Inovativní technologie společnosti Osram bude použita i pro osvětlení ve Varšavě, kde bylo nainstalováno 450 energeticky účinných, vysoce výkonných svítidel pro osvětlení hřiště. Osvětlovací systém, který se používá na stadionu pro mistrovství Evropy v Gdaňsku, také splňuje požadavky na televizní vysílání v HD kvalitě.

I další země pořádající evropské mistrovství, Ukrajina, zvolila světelnou technologii společnosti Osram na dvou ze svých stadionů. Kapacita Olympijského stadionu v Kyjevě, speciálně upraveného pro mistrovství 2012, je cca 66.000 návštěvníků a zde se bude také konat finále. Téměř 30.000 vysoce výkonných LED svítidel společnosti Osram Opto Semiconductors bylo nainstalováno pro osvětlení schodiště ve vstupním prostoru a pro návrh dekorativního osvětlení v prostoru s občerstvením. „Díky naší LED technologii dodáváme energeticky účinné, trvanlivé a bezpečné osvětlení ve vstupním prostoru,“ řekl Nikolai Dianov, generální ředitel společnosti Osram na Ukrajině. Přibližně celkem 2 000 vysoce výkonných svítidel, 3.400 energeticky úsporných svítidel a 1.300 halogenových svítidel společnosti Osram bylo nainstalováno v Kyjevě pro osvětlení vnitřních prostor a vnější plochy. Jejich vysoká energetická účinnost a dlouhá životnost výrazně sníží náklady na provoz. V plánu je i instalace LED svítidel společnosti Osram ve Lvově, kde by zajišťovala architektonické osvětlení stadionu pro evropské mistrovství. Mezitím celkem 2.000 metrů pásu LED Linearlight Flex, díky své nízké spotřebě a vynikající flexibilitě, přinese moderní LED osvětlení i těch nejskrytějších zákoutí stadionu. Společnost Osram tak osvětlila každý druhý stadion pro evropské mistrovství ve fotbale.

Finále s LED technologií společnosti Osram Opto Semiconductors
Na Olympijském stadionu v Kyjevě si společnost Elektronnyi Svet vybrala výkonná, energeticky účinná LED svítidla společnosti Osram Opto Semiconductors pro osvětlení schodů za stadionem a pro dekorativně osvětlená místa s občerstvením.

Velké finále mistrovství se zde bude konat 1. července 2012 a Golden Dragon Plus LED moduly budou u toho. Díky širokému vyzařovacímu úhlu 170° a teple bílému světlu budou schody vedoucí do stadionu pro fanoušky bezpečnější. Celkem 1.350 LED modulů s celkovým počtem 16.000 LED diod bylo nainstalováno v zábradlích vedle schodů – což představuje celkovou délku cca 1,5 kilometru.

Golden Dragon Plus LED moduly budou použity také v prostorách s občerstvením. Zde byl hlavním cílem plánu osvětlení dekorativní aspekt. Čtyřbarevné LED moduly vytvářejí atraktivní efekt pro pulty a zaručují, že i přestávky budou skvělým zážitkem. Více než 3.000 modulů s celkovým počtem 12.000 Golden Dragon Plus LED svítidel bylo použito pro 14 různých instalací. Individuálně regulovatelná LED svítidla v červené, zelené, modré a studené bílé barvě mohou vytvářet jakoukoli kombinaci barev. Díky ochraně pomocí pevného pouzdra mohou LED svítidla odolat extrémním podmínkám. Podstatným faktorem při rozhodování o použití LED svítidel byla nízká spotřeba energie, a tím hospodárné trvalé osvětlení.

Průkopnický a prestižní projekt pro Ukrajinu
Použití tak velkého počtu LED svítidel na stadionu v Kyjevě činí tento projekt jedním z nejrozsáhlejších projektů na celé Ukrajině a jasně dokazuje závazek země vůči moderní energeticky účinné technologii. Kromě estetických aspektů zaujala správu stadionu i zvlášť dlouhá životnost LED svítidel a výsledné výrazné úspory provozních nákladů. LED svítidla šetří prostor a jdou snadno začlenit do architektury za účelem poskytnutí nepřekonaného provedení s definovanými charakteristikami záření, nabízející jasné a rovnoměrné osvětlení bez rozptýleného světla nebo oslnění. Podle Dietera Soukupa, projektového manažera společnosti Osram Opto Semiconductors: „LED svítidla jsou zvláště vhodná pro venkovní použití, protože jejich životnost a výkon se zvyšují s klesající teplotou. Vzhledem k tomu, že schody jsou osvětleny hlavně večer a v noci, kdy jsou teploty relativně nízké, LED svítidla tak mohou pracovat za ideálních podmínek.“ Andrey Lunev ze společnosti Elektronnyi Svet dodal: „Vysoká kvalita, dlouhá životnost a působivý světelný výkon LED svítidel jsou pro nás nejdůležitějšími faktory, kvůli nimž jsme si vybrali toto vysoce účinné světelné řešení, které je jak spolehlivé, tak hospodárné".

Zdroj: osram.cz

 

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!