Zajímavost: Tour de France 2012: Vítěz loňského ročníku Evans chce zopakovat svůj triumf

16. července 2012, 0:00

Sportovní rok 2012 je bohatý na události jako zřídkakdy. Tour de France, tato světově největší a každoročně se opakující sportovní událost pod širým nebem, která je vložena mezi Mistrovství Evropy ve fotbale v Polsku a na Ukrajině a Letní olympijské hry v Londýně, na sebe opět v červenci letošního roku poutá veškerou pozornost.

22 týmů, vždy s devíti startujícími, zahájilo tour při prologu 30. června v belgickém Lutychu. Dřívější termín startu byl zvolen s ohledem na cyklistické závody na olympijských hrách v srpnu.

Čtyři družstva přijela na start Tour de France s plášti Continental:

BMC Racing
Ve středu pozornosti mnoha přátel cyklistického sportu stojí Australan Cadel Evans, kapitán závodní stáje BMC Racing, který triumfoval v loňském roce po třech ultra těžkých týdnech při příjezdu do cíle na Champs Elysées v Paříži. Muž od „protinožců“ by si chtěl tento pocit znovu vychutnat 22. července v Paříži pod Vítězným obloukem. „Vím, že můžu zvítězit, zvláště když mi bude vyhovovat průběh tratě“, uvádí optimisticky před startem Evans, který má šest členů týmu z loňského roku opět po svém boku

Tým Movistar
Španělský tým Movistar přijel do Lutychu na prolog s psychologickým větrem v zádech z Tour de Suisse. Portugalec Rui Costa vyhrál poslední Velký test před Tour de France poněkud překvapivě před dobře si počínajícím Fränckem Schleckem (Lucembursko) a Levi Leipheimerem (USA). Jeho španělský kolega z družstva Alejandro Valverde přišel jako devátý člen týmu a rovněž stále patří mezi „Top Ten“ závodu kolem Švýcarska. Valverde pojede na Tour de France znova „na celkovou klasifikaci“. Vítěz Vuelty v roce 2011 Juan Jose Cobo má proto na své straně excelentního partnera.

Orica GreenEdge Cycling
Tým Orica GreenEdge Cycling spoléhá především na zkušenosti všeuměla Stuarta O‘Grady. 37-letý Australan jel v letech 2009 – 2011 za Saxo Bank a Leopard Trek ve dvou celkem prominentních etapách. Dřívější dráhový jezdec je na „všeuměla“ nadprůměrným sprintérem a propásl „zelený trikot“ nejlepšího sprintéra v celkovém hodnocení často jen o fous. Pro australský GreenEdge tým s hlavním sponzorem Orica našel v krajanovi Badenovi Cookeovi (předtím Saxobank Sunguard) dalšího ostříleného cyklistu pro tour.

Tým Lotto Belisol
André Greipela jako momentálně pravděpodobně nejlepší německý sprinter povede belgický tým Lotto Belisol jako kapitán ve 21 etapách. 29-letý rodák z Rostocku již v roce 2011 rozhodl ve svůj prospěch jednu etapu tour na posledních centimetrech.

 

 

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!