Auto roku 2010 v České republice a Dodavatel pro Auto roku v ČR

13. ledna 2010, 0:00

Po loňském vítězství ŠKODY Superb v anketě „AUTO ROKU 2009 v České republice“ slavila i letos úspěch firma ŠKODA Auto se svým novým modelem Škoda Yeti, který získal titul „Auto roku 2010 v České republice“.

Anketu „AUTO ROKU 2010 v ČESKÉ REPUBLICE“ vyhlásil Svaz dovozců automobilů a Sdružení automobilového průmyslu ve spolupráci s generálním partnerem ankety společností Credium. Výsledky ankety byly vyhlášeny večer 12. ledna 2010 v TOP Hotelu Praha.

Obdobně jako v loňském roce ŠKODA Yeti musela bojovat s 37 automobilovými novinkami. Z nich bylo vybráno 5 vítězů kategorií, kterými se staly tyto automobily:

– Volkswagen Golf (malé vozy a vozy nižší střední třídy)
– Mercedes-Benz třídy E (vozy střední a vyšší střední třídy)
– Porsche Panamera (sportovní vozy)
– Škoda Yeti (vozy SUV)
– Peugeot 3008 (vozy MPV)

Tyto vítěze kategorií i celkového vítěze zvolila odborná 23členná odborná porota společně s veřejností. Celkem se hlasování v anketě zúčastnilo 68 067 osob. Pro ně byly určeny ceny za více než 750 000 Kč; první cenu, tj. poukázku v hodnotě 600 000 Kč na pořízení některého z automobilů nominovaného do ankety získala tak jako v roce 2009 opět žena – Lenka Václavíková z obce Vysoké Pole.

Již po sedmé vyhlásilo Sdružení automobilového průmyslu v souvislosti s touto anketou akci „DODAVATEL PRO AUTO ROKU 2010 v ČR“. Do ní se hlásí jeho členové vyrábějící díly nebo příslušenství pro automobily nominované do ankety. Ti výrobci, kteří dodávají své produkty pro Auto roku 2010 v ČR, letos tedy pro ŠKODU Yeti, mohou používat označení „Dodavatel pro Auto roku 2010 v ČR“. Cílem této akce je zviditelnit a propagovat české výrobce automobilových dílů a příslušenství. Jejich tržby v posledních letech převyšují tržby našich automobilek. Automobilový průmysl má v ČR velký význam. Se souhrnnými tržbami cca 600 miliard korun ročně tvoří 20 % průmyslové výroby a 20 % exportu ČR. Přes nepříznivý vliv hospodářské recese se v České republice v roce 2009 vyrobilo více než 970 tisíc osobních automobilů, což je historický rekord.

Letos se tak „Dodavateli pro Auto roku 2010 v ČR“ stalo 30 tuzemských firem, jejichž seznam je uveden v příloze. Firmy Sdružení AP však nevyrábějí díly jen pro celkového vítěze ankety. O globálním zapojení českých dodavatelů hovoří fakt, že dodávají díly nebo části do prvovýroby na 76 % ze všech 37 automobilů nominovaných do ankety. Tyto automobily přitom pocházejí z různých zemí i světadílů. Pokud jde o vozy evropských značek, české firmy dodávají na všechna nominovaná auta.

Dodavatelů na všechny nominované vozy je v ČR samozřejmě více, ne všichni se však do akce „Dodavatel pro Auto roku 2010“ se svými produkty přihlásili.

Více na autosap.cz a v přiložené tiskové zprávě.

 

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!