dTest: Naboural vás někdo? Doplatíte na to, vzkazují pojišťovny

2. listopadu 2011, 0:00

Něco takového se může stát každému. Auto za vámi na křižovatce nedobrzdí, váš nárazník je na odpis a začíná kolo jednání s pojišťovnou viníka nehody.

Četné stížnosti na poradenské lince časopisu dTest – 299 149 009 – ovšem dokazují, že pojišťovny mnohým poškozeným nezaplatí tolik, kolik by měly – a to v rozporu s nálezem Ústavního soudu. Poškozenému, který se nebrání, mnohdy nezbývá nic jiného, než si část škody uhradit ze svého.

Smůlu měl i pan Pavel Karlík z Prahy, kterému neopatrný řidič způsobil škodu vyžadující výměnu celého zadního nárazníku. Cena opravy byla autorizovaným servisem vyčíslena na 18.000,- Kč. Pan Karlík se nebál: nehodu nezavinil, servis mu doporučila sama pojišťovna viníka, proč by tedy měl něco platit? Jaké pak bylo jeho rozčarování, když mu ze servisu přišla k doplacení faktura na 8.700,- Kč.

Pojišťovna panu Karlíkovi pokrátila pojistné plnění z důvodu tzv. amortizace. Vzhledem k tomu, že jeho automobil včetně poškozeného nárazníku nebyl nový, proplatila mu pojišťovna pouze částku dosahující ceny starého nárazníku, který měl na vozidle. Kdyby totiž proplatila celou částku za nový díl, pan Karlík by se údajně obohatil. Že poškozený nyní má zcela bez své viny místo nebouraného vozu vůz bouraný, tedy jen těžko prodejný, podle ní není podstatné.

„Pojišťovna musí uhradit veškerou škodu, která poškozenému vznikla,“ říká Jan Votočka, právní poradce časopisu dTest, a dodává: „Ten sice dostane za starý nárazník nový, nesmí ale doplácet na chybu jiného. Chybné je i tvrzení pojišťovny, že by se jinak poškozený obohatil, když obecně havarovaná vozidla mají nižší cenu.“

To že pojišťovny musí hradit plnou cenu opravy, byť dojde k výměně za nový díl, ostatně potvrdil již před několika lety i Ústavní soud. Bohužel praxe je taková, že většina pojišťoven bez ohledu na toto rozhodnutí amortizaci započítává. V rozporu s nálezem Ústavního soudu a tedy i nezákonně.

„Je s podivem, že započítávání amortizace pojišťovnám prochází i tak dlouho po rozhodnutí Ústavního soudu. Bohužel poškození se práva na celé plnění často nedomáhají, a proto se taková praxe pojišťovnám stále vyplácí,“ shrnuje Votočka závěrem.

Nabízíme účinnou obranu: vzor Nesouhlasu s krácením pojistného plnění z povinného ručení naleznete ke stažení zdarma na www.dtest.cz/povinneruceni.

 

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!