Zajímavost: Bosch staví pohony pro elektrická kola

3. června 2010, 0:00

Bosch vstupuje do odvětví jízdních kol novým, vysoce výkonným elektrickým pohonem kol. Tímto krokem se Bosch Group sídlící ve Stuttgartu zapojuje do dalšího silně se rozvíjejícího odvětví se stanoveným cílem – zaujmout vůdčí pozici a stát se na tomto trhu inovačním motorem.

Partnerem ve vývoji první generace je Cannondale, vedoucí značka skupiny Cycling Sports Group (CSG), součásti Dorel Industries (TSX: DII.B, DII.A).

Týmová práce předních novátorů
„Jsme pro výrobce jízdních kol ideálním dodavatelem, “ říká Rainer Jeske, šéf Bosch Powertrain Systems eBike, „neboť Bosch je symbolem inovace a jeho klíčovými obory jsou jak automobilový průmysl, tak technologie elektrického řízení. Díky vzrušujícím zážitkům z jízdy, pokročilé technologii a vizuálně přitažlivým součástem systému naplňujeme slogan: Bosch – stvořeno pro život. Partnerský vztah s firmou Cannondale, která sdílí naše snahy, nás velmi těší".

„Cannondale je znám svým novátorským postavením v oblasti jízdních kol. Když se dáváme dohromady se strategickými partnery, pracujeme s firmami stejného ražení, které mění limity novými technologiemi, a které dokáží zážitek z jízdy posunout výš, “ říká Bob Burbank, generální ředitel Cannondale. „S firmou Bosch se snažíme vytvořit lepší možnost přepravy s unikátní novou technologií. Bosch je jedničkou v oblasti průmyslové technologie a Cannondale v oboru jízdních kol, společně dokážeme vyvinout nejprogresivnější výrobky na trhu".

Cannondale představí spolu s dalšími výrobci první modely elektrických kol s pohonem Bosch na začátku září 2010 na mezinárodním veletrhu výrobců jízdních kol „Eurobike” v německém Friedrichshafenu.

Sídlem nové výrobní divize je Bosch eBike v Reutlingenu v Německu. Součásti systému jsou pohonná jednotka s čidly, baterie s nabíječkou a řídící počítač na řídítkách (HMI: human/machine interface = rozhraní člověk/stroj).

Vysoká kvalita a spolehlivost nového elektrického pohonu vychází ze zkušeností firmy Bosch s technologicky příbuznými komponenty. Například baterie využívá stejné lithium iontové technologie jako miniaturní bateriový šroubovák „Ixo“, nejprodávanější elektrické nářadí na světě.

Systémová technologie se zaměřením na univerzální koncepce eBike
S modulárním systémem pohonu eBike získávají výrobci jízdních kol nové možnosti profilování. Například požadavky na malé rozměry součástí systému nabízejí volnost jak pro konstrukci, tak pro umístění baterie. Vynikající vlastnosti pohonu zajišťuje silný motor, výhodně nízko umístěné těžiště kola, nízká celková hmotnost a silná baterie systému Bosch eBike.

Rozhodujícím faktorem pozitivního pocitu z jízdy na eBiku je nalezení správného momentu, kdy jezdec při šlapání pocítí potřebu použít motor. U pohonu Bosch je to úkol pro tři čidla: čidlo síly šlapání, čidlo frekvence šlapání a čidlo cestovní rychlosti kola. V závislosti na datech jednotlivých čidel vypočítá integrovaná řídicí jednotka sílu, jakou má motor „pomoci šlapat“. Úroveň pomoci se může přizpůsobit výběrem jednoho ze čtyř programů pohonu. Výsledkem je nejvyšší účinnost při plnění přání cyklisty a ideální rozsah za všech okolností.

Komplexní koncepce od podpory vývoje až k servisu a školení
Uvedení elektrického pohonu na trh zahrnuje koncepci servisu zajišťující celosvětové dodávky náhradních dílů, servisní horké linky a možnosti školení pro výrobce i prodejce jako součást balíčku Bosch.

 

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!