Křišťálovou kouli nebrat: Jaký bude rok 2021?

11. ledna 2021, 16:13

Jako každý rok přinášíme zamyšlení Josefa Förstera o tom, co nás čeká v novém roce. Jak jinak než na pozadí korona krize.

Pátek třináctého 2020

Na minulém roku se jasně ukázal význam slov zbytný a nezbytný. Že vy a vaše služby jste nezbytné pro základní chod státu, je všem jasné. Klíčové slovo je mobilita. Jste v té šťastnější části podnikatelského sektoru. A to je podle mě příjemné zjištění.

Rok 2020 v klíčových číslech

  • celkový vozový park se rozrostl na 6.101.634 osobních vozidel – 112.000 plus
  • prodalo se celkem 202.971 nových vozů (propad o 18 %) – 47.000 vozidel mínus vs. 2019
  • dovezlo se celkem 150.731 ojetých vozů (propad o 15 %) – 26.500 vozidel mínus vs. 2019
  • průměrné stáří vozového parku narostlo na 15,17 let
  • počet dopravních nehod klesl o 12 % na 94.794
  • roční inflace dosáhla 3,14 %

Graf dopravních nehod 2020

Co se z takových údajů pro vás dá vyčíst?

Roste počet vozidel, které dříve či později přijedou do vašich servisů. Navíc tato auta stárnou, tedy vyžadují více náročnějších a dražších oprav, aby byla udržena v provozu. Tato situace více nahrává nezávislým servisům. Autorizované servisy budou servisovat méně vozidel, a to o letošní propad v prodejích nových vozů. O to více se budou zaměřovat na věrnostní programy typu 4-5 Plus. Určitě nepřestanou s programy na podporu prodeje originálních dílů nezávislým opravcům. Starosti mohou mít některé karosárny nebo karosářské koncepty. Propad dopravních nehod o 12 % je jasná zpráva o propadu karosářských oprav. Většina opravářů uvádí propad 15 %. Co jednoho rmoutí, může u druhého vyvolat pozitivní reakce. Tou budou dozajisté české pojišťovny. Méně dopravních nehod, méně oprav, méně raněných. Stejné vybrané pojistné. Tečka.

Co se v minulém roce ještě událo?

Vzniklo a vzniká množství nezávislých konceptů. Zaměření? Mechanické opravy a opravy po dopravní nehodě. Většina z nich je veřejně známá včetně jejich konkurenčního potenciálu. Kdo by dnes nepřemýšlel, jak si ukousnout z tohoto miliardového koláče. Dalším ze vznikajících konceptů, které mile překvapily, je počin FCD servisy a Bee Cam. Podle mého malá revoluce na našem trhu. Koncepty orientované na diagnostiku vozidel.

Nemůžeme přehlédnout ani aktivity asociace ASEM, která se dlouhodobě věnuje problematice STK a emisních měření neboli tomu, v jakém technickém stavu nám tady vozidla po cestách jezdí. SDA svaz dovozců zastupující autorizované subjekty také nezahálel a v minulém roce se zaměřil na některé legislativní návrhy ovlivňující opravy motorových vozidel. Ještě jedna významná věc se udála a to, že se sloučil největší distributor nejen aftermarketových dílů a příslušenství.

Co se v minulém roce neudálo?

Nezvedla se hodinová sazba. Zejména v nezávislých karosárnách a lakovnách při opravách po dopravních nehodách. Účtovaná hodinová sazba dlouhodobě neodráží realitu/náklady. Dvě stránky by mi nestačily na podrobný rozbor, proč to tak je a jaké je řešení. Řešení bezesporu existuje a věřím, že se letos situace s podhodnocenými hodinovými sazbami vyřeší.

Pracovníci

Věřte nebo ne, ale i letos vás čekají peripetie se zaměstnanci. Dokud nedostane učňovské školství zelenou, nebude docházet k přirozené obměně odcházejících pracovníků. Připomenu staronovou statistiku Ministerstva školství, která uvádí, že po třech letech nenastoupí na obor mechanik třetina učňů. Dalším úkazem, který bude ovlivňovat vaše podnikání i po další roky, je neřešená generační výměna, která se jakoby zastavila a přešlapává na místě. Mix všech zmíněných věcí způsobí jedno. Exodus stávajících mechaniků a jiných profesí po tom našem malém opravárenském dvorku. Někteří z vás mávnou rukou, že fluktuace je a byla součástí vašeho podnikání od nepaměti, a že nikdo není nenahraditelný, ale až vás potká odchod celého kolektivu, budete se na věc dívat jinak.

Zákazníci

To by bylo, aby se vše změnilo, jen ti vaši zákazníci nic. Změnili se. Opět tlačí na cenu. Někteří odkládají opravy na příští prohlídku. Někteří neobměňují vozový park tak často, jak jste byli zvyklí, což je mimochodem dobrá zpráva. Mobilita je pro ně často priorita číslo jedna. Benevolence k termínu dokončení opravy je tatam. Tak teď už jen, aby se objevily na vašich příjmech igelitové tašky s vlastními díly donesenými zákazníkem.

Závěr

Čeká nás další podnikatelský, ale i volební rok. Jste nezbytní pro fungování státu a všechny klíčové ukazatele tomu nahrávají. Aut je na servisování dostatek. Navíc stárnou, mají více najeto, a to je v autoopravárenství vždycky důvod k radosti a optimismu. Objevuje se mnoho nových konceptů, diagnostických, servisních, a snad se tedy objeví i jeden funkční Cech, který by narovnal všechny ty nespravedlnosti, které vás, zejména v nezávislém servise, trápí. Přeji vám všem, ať se vám a vašim rodinám v novém roce daří.

Josef Förster

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!