Nadcházející výzvy pro autoservisy – rozhovor se Stefanem van Delenem ze společnosti HELLA

29. května 2023, 16:01

Evoluce pohonných jednotek vozidel, rostoucí úloha systémů ADAS a větší rozmanitost automobilů jsou jedny z hlavních výzev, kterým budou muset autoservisy brzy čelit. Jak se mohou na nadcházející změny připravit? Na to jsme se zeptali Stefana van Dalena – výkonného ředitele obchodní jednotky Lifecycle Solutions ve společnosti HELLA.

Stefan van Delen, Hella

Jaké jsou největší výzvy, kterým budou autoservisy v nadcházejících letech čelit?

Mobilita se mění. To znamená, že autoservisy se budou muset vypořádat s rostoucí složitostí trhu v několika oblastech. Zaprvé v oblasti technologií vozidel, a to jak díky rostoucímu využívání systémů ADAS, tak díky rozmanitosti pohonných jednotek, přičemž klíčovými slovy jsou e-mobilita, hybridní vozidla a vodík.

Za druhé, rozmanitost značek automobilů se nyní zvyšuje. To je novinka, protože v posledních 30 letech docházelo na trhu spíše ke konsolidaci. To umožnilo nezávislým autoservisům specializovat se na několik skupin výrobců vozidel. V posledních dvou nebo třech letech jsme byli svědky toho, že se na evropských trzích prosadily nové značky. Mezi nimi jsou i nováčci v automobilovém průmyslu. Další firmy jsou připraveny vstoupit na evropský trh.

Kromě toho se v budoucnu pravděpodobně stane výzvou třetí trend, kterému se dosud věnovala malá pozornost. Je to přeměna individuální mobility na mobilitu řízenou takzvanými „poskytovateli mobility“, jako jsou pojišťovny, leasingové společnosti atd. Vliv třetích stran na proces mobility roste s tím, jak se vozidla a lidé propojují. Proto budou autoservisy v budoucnu méně často jednat se soukromými zákazníky a častěji s jinými typy subjektů.

Představuje rostoucí technická složitost vozidel pro autoservisy problém?

V budoucnu budou autoservisy – zejména nezávislé – vyspělejší ve všech zmíněných oblastech: systémy ADAS, více typů pohonů, větší výběr značek a přepracované řízení objednávek. Udržení odborné způsobilosti ve všech oblastech je a bude pro autoservisy stále větší výzvou. V této souvislosti je důležitá zejména otevřenost zaměstnanců vůči novým dílenským technologiím a procesům. Provozovatel autoservisu, který chce úspěšně vést svůj podnik i v budoucnu, musí podporovat svůj tým jak prostřednictvím školení, tak i v průběžném technickém procesu servisu. To znamená, že příslušné informace by měl mít automechanik k dispozici ve správný čas, přímo na pracovišti.

Nezávislé autoservisy potřebují také připojovat svá zařízení ke cloudu se všemi dostupnými daty. K tomu jsou nezbytné investice do moderních síťových nástrojů a digitální infrastruktury. Jako partner nezávislých servisů nabízí společnost Hella Gutmann nejmodernější vybavení pro vysokonapěťové práce, diagnostiku, seřizování světlometů a kalibraci ADAS, jakož i moduly, jako jsou školicí materiály, RMI Data, Technická horká linka a Vzdálené služby. Tato provázaná nabídka služeb pomáhá servisům IAM dosáhnout maximální nezávislosti na službách poskytovaných autorizovanými servisy výrobců.

Vzhledem k transformaci automobilového průmyslu a rostoucí složitosti vozidel by však autoservisy měly zvážit, v jakých oblastech chtějí být aktivní. Například, zda chtějí nabízet servis a opravy pro elektromobily, zda chtějí provádět kalibraci ADAS vlastními silami, nebo využívat subdodavatele, a zda by v budoucnu měly servisovat všechny značky.

Jak se podle vás mohou autoservisy připravit na změny na trhu? Mohou již nyní podniknout nějaké kroky, aby byly připraveny na servis vozů v budoucnu?

Majitelé a manažeři autoservisů musejí být v obraze a aktivně reagovat na změny, aby se mohli včas rozhodnout o specializaci nebo investicích. K tomu patří také určitá míra digitalizace a dobrý přístup k internetu. Základem pro profesionální práci je jistě kvalitní diagnostické zařízení napojené na cloud, protože základem je komunikace a diagnostika vozidla. Zde mohou moderní technologie, jako je umělá inteligence, ušetřit mnoho času a dovést uživatele ke správným výsledkům.

Díky funkci Automated Diagnostics, která je v současné době zaváděna do víceznačkové diagnostiky mega macs, nastavuje společnost Hella Gutmann v této oblasti nové standardy. Kromě výkonu v oblasti diagnostiky bude stále důležitější kompatibilita s palubními sítěmi Ethernet. První takové modely vozidel s podporou Ethernetu jsou již na trhu a další budou následovat. Díky integrovaným datovým protokolům podporuje mega macs X společnosti Hella Gutmann protokol DoIP. Autoservisy používající mega macs X jsou tak na změny připraveny již dnes. Kromě toho je v současné době obzvláště naléhavým tématem kalibrace ADAS. Již v roce 2030 bude každé druhé auto v EU vybaveno systémy ADAS. Servisy budou při své každodenní práci běžně konfrontovány s ADAS, stejně jako tomu bylo v době zavedení OBD. Rozhodnutí investovat do know-how a vybavení autodílny nebo využít služeb poskytovatelů služeb by mělo být přijato co nejdříve.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!