Bridgestone uvedl na trh novou generaci vysocevýkonných sportovních pneumatik Potenza S001

29. března 2010, 0:00

Bridgestone vyvinul novou vysocevýkonnou pneumatiku Potenza S001 pro nejlepší sportovní vozy na světě. Její konstrukce je zárukou nejen vynikajícího sportovního výkonu, ale také vysoké hospodárnosti provozu díky sníženému valivému odporu.

Pneumatiky Potenza S001 byly již zařazeny do originální výbavy vozů Aston Martin Rapide a Ferrari F458 Italia a na evropském trhu pneumatik jsou k dispozici od ledna 2010.

Uvedením nové pneumatiky Potenza S001 rozšířil Bridgestone svou nabídku sportovních pneumatik pro nejvyšší kategorii sportovních a vysoce výkonných luxusních vozů. S001 navazuje na historii pneumatik Potenza v motoristickém sportu a v nabídce značky Bridgestone doplňuje dosavadní sportovní pneumatiky Potenza RE050(A). Cílem vývoje nové řady pneumatik byly ještě sportovnější jízdní vlastnosti za současného snížení spotřeby paliva. Pneumatiky Potenza S001 splňují náročné požadavky kladené jak výrobci velkých luxusních sportovních vozů, tak i lehčích a extrémně laděných sportovních automobilů, což ilustruje zařazení těchto pneumatik do prvovýbavy modelů Aston Martin Rapide a Ferrari F458 Italia.

Sportovní reakce a precizní řízení

Ve vnější části asymetrického dezénu dávají najevo jedinečný charakter této pneumatiky velké a tuhé ramenní bloky s vynikající přilnavostí. Jejich úkolem je vytvářet optimální kontakt s vozovkou. Podélnou tuhost, která je klíčovým faktorem pro dosažení požadované úrovně brzdné síly, zvyšuje pevná a zároveň lehká aktivní vložka v oblasti patky pneumatiky. Ta je zároveň důležitá i z hlediska vertikální tuhosti nezbytné pro přenos příčných sil při průjezdu zatáčkou a zajištění výborného jízdního komfortu. V praxi řidiči ocení nevšední rychlost odezvy na změny v řízení. Vzrušující sportovní zážitky za volantem jsou doplněny příkladnou stabilitou ve vysokých rychlostech, na níž má hlavní podíl dezén s asymetricky umístěnými podélnými žebry.

Bezpečné jízdní vlastnosti na mokru

Prvotřídní technologie Bridgestone pro jízdu na mokré vozovce jsou zárukou nejvyšší míry bezpečnosti. Aby byla zaručena odolnost vůči aquaplaningu, je voda ze stopy extrémně rychle odváděna širokými drážkami. Na tomto účinném procesu se podílí i svod přebytečné vody z oblasti žeber lamelovými drážkami. Úhel lamelových drážek vůči hlavním podélným drážkám byl zvolen tak, aby se minimalizovaly deformace bloků během brzdění, a tím zůstala zachována nejúčinnější konfigurace brzdných hran a dostatečná styčná plocha pro maximální bezpečnost a ovladatelnost na mokru.

Minimální valivé odpory

Potenza S001 následuje současný trend snižování spotřeby paliva. V tomto ohledu se může v porovnání s předchozí generací pneumatik Potenza pochlubit lehčí konstrukcí nárazníku a snížením valivého odporu až o 10 %. Nové tvarování bloků zajišťuje rovnoměrný kontakt s vozovkou a tím i nízkou hlučnost odvalování, kterou dále potlačuje nejmodernější technologie drážek a lamel.

V České republice jsou pneumatiky Potenza S001 zpočátku k dispozici v 7 rozměrech pro 18“ až 20“ kola. Prodej byl zahájen v lednu 2010.


 

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!