Zima je za dveřmi – Bridgestone přináší rady, jak se na ni připravit

15. prosince 2013, 20:42

Teploty klesají a silnice jsou často mokré, nebo dokonce namrzají. V některých částech Evropy je už pokryl první sníh. Zima na sebe nedala čekat a klepe již na dveře. Je tedy nejvyšší čas dokončit poslední přípravy na nejchladnější část roku. Bridgestone, největší výrobce pneumatik na světě, nabízí několik důležitých rad pro zajištění ještě větší bezpečnosti a lepších jízdních vlastností na silnicích v zimních podmínkách.

Jízda v zimě může vzbuzovat hrůzu a být nebezpečná. Nižší přilnavost prodlužuje brzdné dráhy, zhoršuje ovladatelnost vozidla a zvyšuje riziko kolizí. A protože jsou zimní podmínky každým rokem stále extrémnější a méně předvídatelné, získává na důležitosti používání speciálních zimních pneumatik včetně příslušné péče.

Zimní pneumatiky by se měly ideálně používat od října, jakmile teploty začnou klesat, do Velikonoc. Při včasném rozhodnutí o přezutí na zimní pneumatiky si můžete vybírat z větší nabídky pneumatik a vyhnete se shonu a dlouhým čekacím lhůtám v pneuservisech.

Tipy pro jízdu v zimě
Bridgestone ve své snaze poskytovat koncovým spotřebitelům produkty prémiové kvality zaměstnává nejlepší vývojáře, inženýry a testovací jezdce, jako je Stefano Modena – bývalý jezdce Formule 1. Díky tomu se mohou všichni zákazníci značky Bridgestone cítit na svých zimních cestách bezpečně.

„Na jízdu v zimních podmínkách se musí každý připravit. Není to jen o tom mít správné pneumatiky; v těchto podmínkách je důležité také chování řidiče za volantem, protože musí mít na paměti různá zimní nebezpečí a přizpůsobovat jim své řízení. Proto je nezbytné připravit na příchod chladného počasí nejen své vozidlo, ale i svou mysl,“ říká Stefano Modena, testovací jezdec na Evropském zkušebním polygonu Bridgestone.

Zde je několik Stefanovo zimních tipů:
    • Přezujte. Zimní pneumatiky nabízejí v zimních podmínkách dramaticky vyšší úroveň bezpečnosti a výkonu. Jakmile začnou teploty klesat, nastává čas pro přezutí z letních na zimní pneumatiky.
    • Kontrolujte přilnavost. Protože se stav vozovky může rychle dramaticky měnit, je důležité pravidelně zkoušet, na jak velkou trakci se můžete spolehnout v případě, že budete muset náhle brzdit nebo strhnout řízení. Občas proto mírně přibrzděte a v případě potřeby zpomalte, pokud si to změna stavu vozovky vyžádá.
    • Zatáčejte v krocích. Při zatáčení na sněhu nebo ledu rozdělte manévr do několika menších kroků. Nejprve v přímém směru, před zatáčkou nebo odbočením, zpomalte. A pozvolna akcelerujte, až budou přední kola opět v přímém směru. Tímto způsobem využijete veškerou dostupnou přilnavost ke změně směru jízdy.
    • Zapomeňte na tempomat. Na mokru nebo sněhu či ledu musíte neustále přizpůsobovat rychlost jízdy podmínkám. Vypněte tempomat a za všech okolností upravujte rychlost jízdy manuálně.
    • V případě nejistoty nevyjíždějte. Pokud počasí vypadá nebezpečně, nechte auto doma. Nic by nemělo být důležitější než bezpečnost vaše a vašich bližních.

Výhody zimních pneumatik
Složením směsi a konstrukcí dezénu jsou zimní pneumatiky mnohem lépe přizpůsobeny zimním podmínkám, v nichž nabízejí dramaticky vyšší úroveň bezpečnosti, přilnavosti a výkonu na sněhu, ledu, rozbředlém sněhu a na mokrých a zmrzlých silnicích. Zimní pneumatiky jsou vyrobeny z materiálů, které zůstávají při nižších teplotách měkké a pružné. V konstrukci dezénu jsou významně zastoupeny lamely s malými drážkami pro zvýšení „hranového efektu“ a přilnavosti na sněhu a ledu.

Interní a nezávislé testy potvrdily, že brzdné dráhy letních pneumatik mohou být na sněhu téměř třikrát delší než zimních pneumatik. Zimní pneumatiky nabízejí výrazně lepší reakce, preciznost a ovladatelnost než letní pneumatiky dokonce i v méně extrémních podmínkách. Bridgestone proto důrazně doporučuje přezout na zimní pneumatiky už před příchodem zimy.

Řada vysocevýkonných zimních pneumatik
Bridgestone intenzivně investuje do vývoje nejvyspělejších technologií pro zimní pneumatiky. Výsledkem těchto investic je dosud nejrozsáhlejší nabídka vysocevýkonných zimních pneumatik Bridgestone. Motoristé po celé Evropě tak mají na výběr bezpečné a spolehlivé řešení pro výzvy zimního silničního provozu. Řada zimních pneumatik Bridgestone posunuje hranice v oblastech bezpečnosti, výkonu a hospodárnosti, a pokrývá přitom všechny požadavky, od počasí a nepředvídatelných podmínek v jižní Evropě, přes chladnější, ale proměnlivé klima střední a východní Evropy až po drsné podmínky v severních oblastech.

Bridgestone „vzal v poslední době útokem“ mnoho nezávislých testů zimních pneumatik, v nichž dosáhl skvělých výsledků a obdržel nejlepší doporučení od časopisů, autoklubů a technických organizací Auto Bild, ADAC, ÖAMTC, TCS, ACE a GTÜ.

Podrobnější informace o výsledcích nezávislých testů naleznete na: bridgestonenewsroom.eu

Nejvhodnější pneumatiky pro jednotlivé regiony, vozidla a styly řízení naleznete na: auto.bridgestone.cz

Tisková zpráva Bridgestone CR, s.r.o.

Související články

Bridgestone a její značka Firestone vytvořily tým s Turbem od DreamWorks Animation (+video)
Bridgestone a její značka Firestone vytvořily tým s Turbem od DreamWorks Animation (+video)

Společnost Bridgestone Americas Tire Operations (Bridgestone Americas) oznámila počátkem března roku 2013 mnohostrannou propagační kampaň a soutěž na podporu nejnovější 3D komedie DreamWorks Animation, Turbo, o obyčejném hlemýžďovi zahradním, který sní o tom, že soutěží v Indy 500. Spojení mezi kultovní značkou Bridgestone Firestone a společností DreamWorks Animation známou pro její populární filmy Shrek, Kung […]

Bridgestone a Mercedes-Benz promění jízdu automobilem v nezapomenutelný zážitek (+video)
Bridgestone a Mercedes-Benz promění jízdu automobilem v nezapomenutelný zážitek (+video)

Bridgestone navázal další partnerství s koncernem Daimler, v jehož rámci začal dodávat prémiové pneumatiky pro proslulé kurzy řízení a další akce pro řidiče, organizované v rámci programu Mercedes-Benz Driving Events. Pneumatiky Bridgestone byly vybrány na základě jejich bezpečnosti, spolehlivosti a osvědčeného výkonu v široké škále provozních podmínek, od stavu silnice až po povětrnostní podmínky. Bridgestone […]

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!