Test SUV letních pneumatik 215/65 R16 H

3. dubna 2015, 9:41

Autoklub ČR testoval pro letní sezónu 2015 šestnáctipalcové pneumatiky určené pro SUV automobily. Do testu byly zařazeny pneumatiky sedmi značek o rozměru 215/65 R16 H. Test byl zaměřen na porovnání pneumatik tzv. ekonomického segmentu s pneumatikami střední třídy; pláště tzv. prémiového segmentu do testu nebyly zařazeny.

Testovány byly následující pneumatiky (seřazeny podle výsledků testu):

  • Firestone Destination HP
  • Barum Bravuris 4×4 o Nankang SP 7
  • Fulda 4×4 Road o Kumho EcoSolus KL21
  • BF Goodrich Long Trail T/A Tour
  • Infinity INF 200

Jako referenční pneumatika byla zvolena Firestone Destination HP. Její výsledky na mokrém i suchém povrchu byly hodnoceny jako 100% (srovnávací standard). Od nich se pak odvíjely výsledky ostatních pneumatik. Pneu Barum Bravuris 4×4 měla na mokrém povrchu stejné hodnocení (velmi dobrý) jako referenční pneu; na suchu byl výsledek o stupeň horší (dobrý). Třetí v pořadí Nankang SP 7 (rychlostní kategorie V) se umístila na suchu o kategorii níže než reference (dobrý), a o dvě kategorie hůře na mokru (s hodnocením slabý). Pneumatiky Kumho EcoSolus KL21, Fulda 4×4 Road, BF Goodrich Long Trail T/A Tour a Infinity INF 200 se umístily vždy alespoň v jedné měřené kategorii pod hranicí možného doporučení. Za zvláštní pozornost stojí rozdíl 21,6 m v brzdné dráze na mokru mezi prvním a posledním účastníkem testu. Jde o pětinásobek délky vozu a zbytkovou rychlost 50,6 km/h! Cenová úroveň jednotlivých pneumatik ne vždy odpovídá výsledkům dosaženým při testování (viz níže).

Výsledky testování

K testování byl použit vůz VW Tiguan, huštění 220 kPa (2,2 bar) vpředu i vzadu.

Výsledky testování – shrnutí s průměrnými cenami dostupnými v internetových obchodech

Výsledky testování podrobněji

Suchý povrch
Kategorie 4×4 brzdění na suchu s ABS z rychlosti 100 km/h na 0 km/h seřadila účastníky testu v pořadí Firestone, Nankang, Barum, Fulda, Kumho, Infinity a BF Goodrich s rozdílem 4,4 m brzdné dráhy a zbytkovou rychlostí 32 km/h mezi prvním a posledním. Poslední tři zástupci skončili s hodnocením – špatný, tzn. nevyhovující.

Suchý handling na okruhu 3330 m v průměru časů na kolo zajela na měřeném okruhu pneumatika BF Goodrich oproti nejlepším pneu zn. Kumho o 2.05 sec pomaleji. Pod jednu sekundu ztráty se dostaly referenční Firestone, dále Nankang, Infinity a Barum. Předposlední Fulda se výkonem blížila slabému výsledku značky BF Goodrich.

Subjektivní hodnocení výkonu na suchém povrchu měřené testovacím jezdcem mírně zamíchalo pořadím. V bodovém hodnocení dominovaly předvídatelnost chování pneumatik z pohledu jízdní stability, reakce pneumatik při minimálním natočení volantu a reakce na změnu jízdního pruhu a chování pneumatik na hranici přilnavosti. Infinity INF 200 zde dosáhla svého nejlepšího umístění.

Mokrý povrch
Aquaplaning příčný vyhodnotil schopnost pneumatik odvádět vodu v bočním směru, kde se měřilo zbytkové příčné zrychlení při průjezdu pneumatik na povrchu s vodním sloupcem 5 mm. Rozsah rychlostí od 65 do 95 km/h referuje o schopnosti pneumatik odvádět vodu při rychlém nájezdu do zatáčky s hlubokou kaluží (vyjeté koleje). Zde nejlépe zvládly hodnocení pneumatiky Firestone těsně následovány domácím Barumem. Poslední v pořadí skončily pneu Infinity.

Aquaplaning podélný změřil prokluz předních kol nad 15% při průjezdu vodním sloupcem o výšce 9 mm, což se opět dá přirovnat nájezdu do vyjetých kolejí na cestě při nebo po dešti. Disciplínu nejlépe ovládl Firestone Destination HP následován pneumatikami Barum Bravuris 4×4 a Fulda 4×4 Road. S většími odstupy je pak následovaly Nankang SP 7, Kumho EcoSolus KL21, BF Goodrich Long Trail T/A Tour a Infinity INF 200. Rozdíl v nájezdových rychlostech mezi nejlepším a nejhorším účastníkem testu byl 14,8 km/h. Tato hodnota se bude zhoršovat s postupným opotřebováním pneumatik tak, jak bude klesat hloubka dezénu.

Jízdu v kruhu na mokrém asfaltu s vnitřním průměrem 55 metrů zvládaly pneumatiky v pořadí Firestone, Nankang, Kumho, Barum, Fulda, Infinity a BF Goodrich. U posledních 3 značek narostl odstup na 0,75 – 0,97 sekundy. Test simuluje rychlý průjezd vozidla zatáčkou na mokré vozovce, tedy měří přenos bočních sil.

Mokrý handling ovládly Firestone Destination HP a ekonomický Barum Bravuris 4×4. Handlingový okruh o délce 1823 m absolvovaly o 11,63 sekundy respektive 9,91 sekundy rychleji než poslední Infinity. Znamená to, že průměrná rychlost při rychlé jízdě v zatáčkovitém terénu může být až o 7,69 km/h vyšší než při použití pneumatik Infinity. (Handling je schopnost pneumatik přenášet boční síly a reagovat na rychlé změny směru jízdy.)

Test 4×4 brzdění na mokru s ABS systémem, tzn. změřená průměrná délka brzdné dráhy ze 100 km/h na 0 km/h, prokázal největší slabiny některých výrobců. Výsledné pořadí Firestone, Barum, Nankang, Fulda, Kumho, Infinity a BG Goodrich prokázalo velmi špatné vlastnosti pneumatik Infinity a BF Goodrich na mokré vozovce. Rozdíl 21,6 m v brzdné dráze mezi prvním a posledním účastníkem testu je varující. Zbytková rychlost 50,6 km/h signalizuje devastační kolizní následky. Proto by se měli mít za deště řidiči na pozoru, případně vůbec s některými testovanými pneumatikami na mokru nevyjíždět.

Subjektivní hodnocení jízdního komfortu vyzdvihlo do popředí pneumatiku Fulda 4×4 Road následovanou Barum Bravuris 4×4. I v této subjektivní disciplíně pneu Infinity INF 200 zůstala na poslední pozici a nepotvrdila ani možné zaměření se výrobce více na komfort než na jízdní vlastnosti. Srovnávací standard Firestone Destination HP obsadil společně se zástupci Goodrich Long Trail T/A Tour, Nankang SP9 a Kumho Eco Solus KL 21 třetí až šestou pozici při dosažení stejného hodnocení.

Nejnižšího valivého odporu dosáhl zástupce ekonomického segmentu, pneumatika Barum Barvuris 4×4, těsně následována pneumatikami Firestone, Kumho, BF Goodrich, Nankang, Fulda a Infinity. Jakkoli se valivý odpor jeví jako nepodstatný, rozdíl 30 % v koeficientu valivého odporu již znamená zhruba 5% rozdíl ve spotřebě paliva.

 

Související články

Letní SUV pneumatiky Barum Bravuris 4×4 excelovaly v testech Autoklubu ČR
Letní SUV pneumatiky Barum Bravuris 4×4 excelovaly v testech Autoklubu ČR

Pro blížící se jarní motoristickou sezonu připravil Autoklub ČR výsledky testování letních plášťů určených vozům SUV, do kterého byly zařazeny pneumatiky sedmi značek o rozměru 215/65 R16 H. Barum Bravuris 4×4 v souhrnném hodnocení předčil ostatní testované pláště v segmentu, když svými výsledky exceloval zejména na mokrém povrchu. Test byl zaměřen na porovnání pneumatik tzv. […]

Autoklub ČR: Test zimních pneumatik 185/60 R 15 T
Autoklub ČR: Test zimních pneumatik 185/60 R 15 T

Tradiční test Autoklubu ČR pro zimní sezónu 2015/2016 prověřil zimní pneumatiky rozměru 185/60 R15, a to jak z prémiového segmentu, tak i segmentu středního (quality), a především budget segmentu; pneumatiky tohoto rozměru jsou mj. používané na vozech Škoda Fabia III. Výběr pneumatik v testu představuje nejvíce komunikované značky v České republice, a také jejich přirozené […]

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!