Zkontrolujte své letní pneumatiky a zajistěte tak jejich větší bezpečnost i životnost

14. července 2016, 17:20

Na léto plánuje většina řidičů dlouhé cesty do vzdálenějších destinací. Aby byla cesta maximálně bezpečná a pneumatiky co nejdéle vydržely, Nokian Tyres důrazně doporučuje zkontrolovat jejich stav a uzpůsobit jízdní styl.

Přestože jsou řidiči zvyklí provádět pravidelný servis svého vozu, jako je výměna olejů, filtrů a jiných částí, údržbě svých pneumatik věnují stále malou pozornost. Ke třem nejčastěji se vyskytujícím zlozvykům patří příliš nízká hloubka dezénu, nesprávný tlak huštění a užití zimních pneumatik v létě. Tyto nedostatky představují vážné bezpečnostní riziko, protože pneumatika hraje klíčovou roli z hlediska bezpečnosti celého vozidla.

Ve většině evropských zemí zákon stanovuje minimální hloubku dezénu na 1,6 milimetrů. Nicméně pneumatiky s touto minimální hloubkou již nejsou bezpečné. Riziko se prudce zvyšuje od okamžiku, kdy hloubka dezénu klesne pod hranici čtyř milimetrů, kterou doporučuje jako bezpečnou většina výrobců pneumatik.

Někteří řidiči používají zimní pneumatiky i v létě. Měkčí směs pryže a dezén zimních pneumatik jsou ovšem vyvinuty speciálně pro zimní podmínky, a proto jejich přilnavost na mokrém povrchu nedosahuje v létě stejné úrovně jako u letních pneumatik. Testy ukazují, že na mokrém povrchu je brzdná dráha zimních pneumatik přibližně o 20% delší než u letních pneumatik. Měkčí směs pryže rovněž snižuje jízdní stabilitu zimních pneumatik, což může vést k nestabilitě naloženého vozidla při prudkých pohybech.

Třetím významným bezpečnostním faktorem je tlak huštění pneumatik. Řidiči by měli pravidelně kontrolovat tlak vzduchu ve svých pneumatikách minimálně jednou za měsíc, především pak v teplém letním počasí. U plně naloženého vozidla by měl být tlak huštění vyšší o 10 – 15% vzhledem ke standardní hodnotě. Kontrola tlaku huštění se nikdy neprovádí těsně po jízdě. Řidiči se musí ujistit, že pneumatiky jsou při měření tlaku vzduchu studené.

Prodloužení životnosti pneumatik nic nestojí

Řidiči mohou snadno prodloužit životnost svých pneumatik tím, že upraví svůj jízdní styl. Je totiž důležité si uvědomit, že jízdní návyky zůstávají zpravidla stejné jako před 10 či 15 lety, ale technologie se od té doby významně změnily.

V dnešní době mají dokonce i malé městské vozy velký výkon. Kontrolní systémy vozů a další podobné funkce jsou stále běžnější. Řidiči se na tyto systémy stále více spoléhají, takže jsou pneumatiky za jízdy více namáhány. Například zatáčky je možné projet vyšší rychlostí,“ vysvětluje Matti Morri, vedoucí zákaznického servisu Nokian Tyres.

Kromě rozvážné jízdy by měli řidiči pravidelně měnit pozici svých pneumatik z přední na zadní nápravu a naopak. Průměrně se přední pneumatiky opotřebovávají dvakrát rychleji než zadní. Proto se doporučuje vyměňovat jejich pozici po každých 8.000 kilometrech. A opět platí, že správný tlak huštění je u každé pneumatiky klíčový. Je důležité si uvědomit, že tlak huštění doporučený výrobcem vozidla zpravidla zajišťuje největší jízdní komfort. Nicméně mírné zvýšení tlaku huštění nad tuto hodnotu přináší některé výhody.

Pokud zvýšíte tlak huštění nad hodnotu doporučenou výrobcem vozidla, stane se pneumatika tvrdší a méně pružnou. Čím méně pružná je pneumatika, tím méně se zahřívá a díky tomu déle vydrží. Neexistuje žádné jednoznačné pravidlo pro optimální míru přehuštění. Vše závisí na konkrétní situaci a vozidlu. Nicméně zvýšení tlaku huštění o přibližně 0,2 barů nemá žádné negativní dopady, a přitom přináší některé výhody,“ vysvětluje Morri.

Kromě delší životnosti zajišťuje vyšší tlak huštění větší jízdní stabilitu a menší valivý odpor, což má za následek úsporu paliva. Jedinou nevýhodou je nepatrné snížení jízdního komfortu. Proto by řidiči měli u svých pneumatik zvážit mírně vyšší tlak huštění.

Řidiči by nicméně měli mít stále na paměti, že i ty nejlepší pneumatiky se nakonec stejně opotřebují. Pokud chtějí snížit spotřebu paliva a zvýšit bezpečnost, je potřeba je pravidelně kontrolovat. Prémiové pneumatiky s nízkým valivým odporem mohou ušetřit až půl litru paliva na každých sto kilometrů a díky vynikající přilnavosti na mokrém povrchu významně zvýšit jízdní bezpečnost. 

Klíčová doporučení pro řidiče

–  Řiďte rozvážně. Vyhněte se agresivnímu zrychlování, brzdění a zatáčení.
–  Vyměňujte pozici svých pneumatik z přední na zadní nápravu a naopak po každých 8 000 kilometrech.
–  Kontrolujte tlak huštění svých pneumatik jednou za měsíc. Před delší cestou nebo jízdou s plně naloženým vozidlem zvyšte tlak huštění svých pneumatik podle doporučení. Během standardní jízdy mírně zvýšený tlak huštění prodlouží životnost vašich pneumatik a sníží spotřebu paliva.
–  Nezapomeňte kontrolovat tlak huštění rovněž u rezervního kola! Pokud nemáte rezervní kolo, naučte se dopředu pracovat s opravnou sadou.
–  Kontrolujte stav a hloubku dezénu svých pneumatik. Bezpečná jízda vyžaduje minimální hloubku dezénu 4 mm.
–  Nepřevážejte těžké předměty ve střešním boxu, protože ovlivní těžiště vozidla.

Související články

Letní pneumatiky Nokian Line SUV nabízejí pokročilou úroveň bezpečnosti a odolnosti
Letní pneumatiky Nokian Line SUV nabízejí pokročilou úroveň bezpečnosti a odolnosti

Letní pneumatiky Nokian Line SUV a Nokian zLine SUV poskytují vysokou úroveň bezpečnosti a odolnosti, díky technologii aramidových bočnic Nokian. Nové pneumatiky Nokian iLine pro malé a středně velké vozy zaručují hladkou a bezpečnou jízdu za každého letního počasí. Nokian Tyres Aramid Guarantee se vztahuje na poškození aramidových bočnic pneumatik Nokian Tyres. Nové letní pneumatiky […]

Pneumatiky Nokian Line si v testu asociace ADAC pro rok 2016 připsaly hodnocení „dobré“
Pneumatiky Nokian Line si v testu asociace ADAC pro rok 2016 připsaly hodnocení „dobré“

„Přednosti: + velmi vyvážené, + zvlášť dobrý výkon na suchých vozovkách, + dobrý výkon na mokrých vozovkách, + poměrně nízká spotřeba paliva“, konstatuje ve svém hodnocení letní pneumatiky Nokian Line ve velikosti 185/65 R15 H pro malá a kompaktní vozidla německý automobilový klub ADAC. Pneumatika Nokian Line je „vysoce doporučovaná“ švýcarským automobilovým klub TCS i […]

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!