CEBIA: Analýza ojetých vozů Škoda Octavia

4. prosince 2020, 13:26

Škoda Octavia je dlouhodobě nejprodávanějším ojetým vozem na českém trhu. Nic na tom nezměnily ani měsíce ovlivněné protikoronavirovými opatřeními. Víte, jaký je rozdíl mezi tuzemskými a dovezenými Octaviemi a jak si stojí vozy Octavia v porovnání se zbytkem trhu z hlediska stáří, počtu najetých kilometrů, paliva nebo třeba ceny? Aby CEBIA dokázala přinést odpovědi na tyto otázky, provedla rozsáhlou analýzu ojetých vozů Škoda Octavia, které se v letošních prvních třech kvartálech prodávaly na českém trhu. 

Analýza například ukázala, že tuzemské Octavie byly v průměru o 70 tisíc Kč dražší než Octavie ze zahraničí. Důvodem vyšší ceny však bylo jejich nižší stáří – v průměru byly o tři roky mladší a měly najeto o více než 40 tisíc kilometrů méně než dovezené. Průměrná doba prodeje činila 90 dní, což znamená, že se Octavie prodávaly oproti trhu o 8 dní rychleji. Mladé a zánovní Octavie byly zastoupené především tuzemskými vozy, nabídku Octavií starších 10 let naopak tvořily více vozy dovezené.

CebiaZ analýzy mimo jiné vyplynulo, že kdo si chce pořídit mladý vůz Škoda Octavia, měl by se po něm poohlédnout co nejdříve, a to zejména, pokud preferuje benzínový motor. Mladých Octavií je na trhu nedostatek, za což mohou nejen jejich vývozy do zahraničí, ale také velký zájem ze strany českých zákazníků, který se projevil zejména v letních měsících. Nelze přitom očekávat, že se jejich nabídka v příštím roce zvýší. Propad v počtu nově vyrobených kusů naopak povede k jejímu dalšímu snížení.

Aktuálně je na trhu zejména nedostatek benzínových Octavií vyrobených v letech 2018 a 2017. Například v nabídce největšího prodejce ojetých vozů Škoda, v certifikovaném programu ŠKODA PLUS, tvoří 75 % nabídky Octavií s benzínovým motorem vozy z letošního a loňského roku.

Ve třetím letošním kvartálu, kdy došlo k opětovnému oživení poptávky po ojetých autech, se zájem soustředil především na zánovní a mladé Octavie třetí generace. Během prvního roku dochází u vozidel k značnému poklesu ceny, proto jsou zánovní vozy, které kupujícím nabízejí záruku a výhody prakticky jako nové vozy, tolik žádané. Ve ŠKODA PLUS registrují letos největší zájem o vozy Octavia kombi Style s motorem 2.0 TDI 110 kW s manuální převodovkou a tažným zařízením, zařazená do kategorie Roční vozy, tedy do 18 měsíců od uvedení do provozu a s nájezdem do 30 tisíc kilometrů.

„V letošním roce se vyššímu zájmu těšily modely Octavia III, což je obvyklé při spuštění nové generace jednoho z modelů ŠKODA,“ doplnil Pavel Kašpar zodpovědný za program ŠKODA PLUS. „Octavie třetí generace patří dlouhodobě mezi nejprodávanější vozy, a také proto u nás představuje třetinu nabídky všech vozů. Jen zhruba 150 z nich je starších pěti let, naopak téměř polovina z nich spadá do kategorie Ročních vozů,“ doplnil Pavel Kašpar za program ŠKODA PLUS, ve kterém je aktuálně v nabídce přes 2.300 vozů Octavia.

Kompletní analýza k dispozici ve formátu PDF.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!