Automatizované převodovky nejsou věčné

2. března 2020, 13:02

Přestože se nejedná o nejčastěji využívané řešení v oblasti automotive, někteří výrobci aut montovali automatizovanou manuální převodovku (ASG nebo AMT) ve značném množství. Nejznámnějším příkladem jsou vozy Smart. Nyní společnost ZF Aftermarket, odborník na spojky, který má ve své nabídce náhradní díly značky Sachs pro mnoho vozidel s ASG, poskytuje tipy pro úspěšnou výměnu spojky tohoto typu.

Automatizovaná převodovka ZF

Téměř před 20 lety chtěl automobilový průmysl pomocí automatizovaných manuálních převodovek vytvořit alternativu ke klasickým automatickým převodovkám s měniči točivého momentu. Systém byl založen na tradiční manuální převodovce s vloženou hřídelí a vybavený suchou spojkou a hydraulickým nebo elektrickým pohonem, který ovládal spojku a řadicí páku.

První dvě generace dvoumístných automobilů Smart byly vybaveny touto variantou převodovky. Modely se vyráběly v letech 1998 až 2015. Celková produkce ve 46 zemích po celém světě, dosáhla na začátku roku 2015 1,7 milionu vozů. Dalšími výrobci, kteří se rozhodli pro ASG, byli Citroën, Dacia, Renault a Iveco. Dokonce skupina Volkswagen ve svých městských vozech, mezi které patří také odpovídající modely Škoda a Seat, využívala od roku 2013 tento systém. Posledním vozidlem dostupným na trhu s tímto řešením byla Lada Vesta.

Automatizované spojky jsou stabilní a jen zřídka u nich dochází k poruchám

Ačkoliv není tak běžná, je technologie ASG v podstatě stejná jako ve vozidlech s klasickou manuální převodovkou. Nicméně existují některé výrazné rozdíly, které je třeba vzít v úvahu, protože během opravy mohou hrát významnou roli.

Obecně řečeno, automatizované spojky jsou stabilnější a méně náchylné k poškození. Protože je řazení prováděno elektronicky ovládaným akčním členem, jsou provozní chyby způsobené řidičem prakticky nemožné. Automatické řazení převodových stupňů také zabraňuje jízdě při příliš nízkých otáčkách motoru. Nicméně někdy dochází k opotřebení i u automatizovaných spojek, což vede k nežádoucím jevům, jako je poškození spojkové lamely nebo její nedostatečné oddělení od setrvačníku. Správná montáž náhradního dílu má pak rozhodující vliv na jízdní komfort a životnost spojky, protože elektronické ovládání pracuje podle přesně stanovených parametrů. Pokud výstupní hodnoty, na základě kterých řídicí jednotka pracuje, nejsou správné, může to vést například k nesprávné reakci při startu.

Důkladné testování ještě před instalací

Náhradní díly opouštějí výrobní závod dokonale otestované a v perfektním stavu. Ve výjimečných případech však může dojít během přepravy k mírnému poškození, které by mohlo vést k nesprávné funkci ve vozidle a následné demontáži. Z tohoto důvodu je před instalací nutná pečlivá kontrola celého dílu. Zvláštní pozornost by měla být věnována boční házivosti spojkové lamely. ZF Aftermarket pro tento účel nabízí tester bočního házení. Při překročení mezní hodnoty 0,5 milimetru by měl mechanik pomocí vyrovnávací vidlice eliminovat boční házení spojkové lamely.

Kromě samotné spojky může dojít také k poškození servomotoru. Tuto součástku lze vyměnit pouze vcelku, což nevyžaduje značné úsilí z důvodu použití pouze elektrického připojení. Poznámka: U některých modelů aut musí autoservis upravit vstupní napětí pomocí vyvažovací pružiny. U jiných vozidel musí autoservis použít specifické diagnostické zařízení, kterým „naučí” řídicí jednotku převodovky určit bod záběru spojky.

Pokud pracovníci autoservisu dodržují základní pravidla jako je extrémní čistota a správné vystředění spojky před montáží, nic nebrání úspěšné opravě.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!