Cebia: Dvacet procent vozidel má zfalšovaný rok výroby

29. června 2012, 0:00

Podle průzkumu společnosti Cebia má dvacet procent ojetých vozidel prodávaných v České republice nesprávně uvedený rok výroby. Ten se již od roku 2001 v technických průkazech neuvádí a byl nahrazen údajem o datu prvního uvedení vozidla do provozu.

Ve skutečnosti se obě data od sebe mohou lišit o jeden až dva roky, ale výjimkou nejsou ani rozdíly o pět nebo šest let. Zákazníci pořizující si ojetý vůz jsou takto často záměrně dezinformování a kupují předražená vozidla. Společnost Cebia nabízí nové řešení v podobě rychlého ověření skutečného roku výroby pomocí SMS.

„Rok výroby vozidla je jedním ze základních údajů určujících cenu ojetého vozu. Vozidlo mohlo, pote co sjelo z výrobní linky, stát delší dobu na skladě nebo jezdit na převozních značkách před uvedením do provozu,“ komentuje častou praxi Ing. Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia. „Ještě častějším jevem jsou nebezpečné praktiky a pozměňování údajů v dokladech dovezených vozidel prováděné některými dovozci. Vozidla jsou takto omlazována většinou o jeden až dva roky,“ vysvětluje Pajer. „Díky tomu, že zákazník nezná skutečný rok výroby, je vystaven možnosti dezinformace nebo podvodu a bez možnosti ověřit si pravdivé informace může pak koupit vůz neúměrně předražený. Například rozdíl v ceně tříleté a čtyřleté Škody Octavia ve stejné výbavě činí 80 tisíc Kč! Proto nyní přicházíme s novinkou, o níž jsme přesvědčení, že se pro svou rychlost, jednoduchost a dostupnost stane dalším účinným nástrojem v boji proti podvádění zákazníků. Každý si může formou SMS okamžitě a přímo z místa prodeje zjistit skutečný rok výroby a ověřit si tak co kupuje,“ uvádí Pajer.

Služba ověření roku výroby je dostupná přes všechny operátory mobilních sítí. Stačí poslat SMS ve tvaru: Klíčové slovo „VIN“ + VIN kód vozidla (příklad: „VIN TMBHS61Z6A2055765“) na číslo 902 06 a zákazník obratem obdrží výsledek v podobě skutečného roku výroby vozidla. Zákazník tak může ihned porovnat tento reálný údaj s rokem uváděným prodejcem a od koupě vozu odstoupit nebo získat výrazně lepší cenu a tím ušetřit při koupi, pojištění a případně financování vozidla.

Cena jednoho ověření je 69 korun včetně DPH. Za odeslaný SMS dotaz platí každý zákazník standardní cenu podle svého cenového tarifu, tedy např. 1 korunu. Pokud rok výroby vozidla v systému Cebia ověřen není, a to i z důvodu chyby v SMS dotazu zákazníka, není doručená informace zákazníkovi nijak zpoplatněna. Službu technicky zajišťuje ERIKA a.s.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!