Ombudsman se vydal správným směrem, přetáčení tachometrů je však třeba postihovat už u kořene

20. července 2010, 0:00

Sdružení na ochranu vlastníků automobilů – SOVA vítá poslední kroky zástupkyně ombudsmana Jitky Seidlové v boji s přetáčením tachometrů, zároveň však upozorňuje, že kromě postihu autobazarů je třeba zabránit samotnému přetáčení tachometrů, které je na českém trhu stále legálně nabízeno.

„Dokud se nezačne problém přetáčení tachometrů řešit přímo tam, kde vzniká, tak se ho nezbavíme. Je potřeba zabránit samotnému přetáčení tachometrů, které v ČR není vůbec postihováno. To je jasně vidět i z toho, kolik firem zcela bez okolků nabízí na internetu službu nastavení tachometru, leckdy dokonce i s podrobným ceníkem a zárukou!“ uvedl předseda SOVA Ing. Zbyněk Veselý.

Sdružení SOVA shodou okolností právě dokončilo internetový průzkum firem, nabízejících úpravu stavu tachometrů nebo software či hardware toto umožňující a dospělo k velmi alarmujícímu výsledku. „Takových firem jsme během 2 hodin našli prostřednictvím vyhledávačů Google a Seznam přes 40. Lze se pak divit, že je u nás přes milion vozů s přetočeným tachometrem, když business, který se tím zabývá, zcela legálně kvete?“ řekl Veselý. Přehled firem naleznete níže.

Podle sdružení SOVA je jediným řešením jasná kriminalizace přetáčení tachometrů jako v Belgii, Německu nebo USA. „V těchto zemích je trestné nejen tachometr přetáčet, ale také nabízet tuto službu, či programy nebo přístroje, které to umožňují. V takové situaci není potřeba dokazovat žádný úmysl podvést prodávajícího. Stačí dokázat, že někdo tachometr přetočil, a následuje trest odnětí svobody, případně velmi vysoká pokuta,“ zdůraznil Veselý. „Nechápu, že v České republice takto jednoduchý zákon ještě stále neplatí,“ řekl.

Podle Veselého nejde při přetáčení tachometrů pouze o hmotnou újmu, související s podvodným zvýšením ceny ojetého vozu: „Pokud je na automobilu přetočený tachometr, vystavuje se řidič takového vozidla velkému riziku poškození zdraví či ohrožení života. Automobil a jeho důležité díly jsou totiž výrazně jinak opotřebené, než by majitel podle stavu tachometru předpokládal. A to by si měli uvědomit jak prodávající, tak kupující,“ zdůraznil.

Přetáčení tachometrů je podle SOVA velkým nešvarem a sdružení usiluje o jeho postavení mimo zákon. „Doufáme, že po nástupu nové vlády bude prostor prosadit trestnost přetáčení tachometrů, což by mohlo zavést větší řád do celého trhu ojetin,“ doufá Veselý.

Více informací o tom, jak odhalovat triky prodejců ojetých automobilů najdete v příručce SOVA pro bezpečnou koupi ojetiny na www.sdruzeni-sova.cz/prirucka.pdf.

 

 

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!