Cebia vítá všechny aktivity směřující ke kriminalizaci přetáčení tachometrů, tzn. změně legislativy v ČR. Inspirací může být legislativní úprava zavedená v Německu, Belgii, Kanadě nebo USA, která jasně definuje postih pro každého, kdo s tachometrem manipuluje, nebo nabízí přístroje, které toto umožňují.
Firmy, které v ČR veřejně a zatím bez postihu nabízejí úpravu stavů tachometru a odstraňování důležitých záznamů z řídících jednotek vozidla, se veřejně vysmívají současné špatné legislativě. Nepoctiví prodejci vozidel pak ročně vydělávají miliardy korun na prodeji zboží, jehož deklarovaný stav naprosto neodpovídá realitě. Vedle finanční ztráty je budoucí majitel vystaven i bezpečnostním rizikům vyplývajícím z provozu takového vozidla.
Cebia již řadu let bojuje proti automobilové kriminalitě a vyvíjí systémy na odhalování předělaných vozidel a vozidel s nejasnou minulostí.
Jako reakci na nepříznivý trh ojetých vozidel v České republice, vyvinula Cebia v r. 2008 systém AUTOTRACER na adrese www.zkontrolujsiauto.cz , který shromažďuje záznamy z historie ojetých vozidel a především se soustředí na sbírání průběžných stavů tachometru. Cílem tohoto systému je poskytnout zájemcům o nákup ojetého vozidla zdroj informací a možnost, si vozidlo před nákupem zkontrolovat.
Systém AUTOTRACER využilo již přes 150 000 zákazníků a přibližně u 42 % vozidel se prokázala manipulace se stavem tachometru.
Rekordmanem z minulého týdne je zákazník, který koupil osobní vozidlo „stočené“ o 620 000 km. Bohužel tento případ není výjimkou, každý týden pracovníci Cebia zaznamenají případ, kdy je vozidlo stočeno o 300-500 tis. km. Nejde tedy o maskování několika tisíc najetých km více, ale přetáčení tachometrů o stovky tisíc a finančním ztrátám v řádech desítek až stovek tisíc Kč. Je tedy načase tento významný problém řešit legislativně.
Více na cebia.cz
Komentáře