Proběhl odborný seminář týkající se problematiky přetáčení tachometrů a chystan

13. října 2010, 0:00

Účastníci semináře se shodli na tom, že je potřeba zákonně postihnout přetáčení tachometrů u ojetých vozidel a zákonem zakázat i distribuci a prodej zařízení, která tyto změny umožňují.

Ředitel společnosti Cebia, Ing. Martin Pajer, jako jeden z přednášejících na tomto semináři uvedl, že v r. 2010 přibude na trhu v ČR dalších 350 000 vozidel s přetočeným tachometrem. Tachometry se upravují jak u vozidel přeprodávaných v ČR, tak u vozidel dovážených ze zahraničí. Obvykle se vozidlo stočí o 100 – 200 tis. km. Vyplývá to z dlouhodobých statistik Cebia, která vozidla prověřuje např. v rámci systému AUTOTRACER.

Stav tachometru je jeden z nejdůležitějších ukazatelů při nákupu vozidla, který má jednak velký vliv na kupní cenu, tak ukazuje míru opotřebení vozidla a servisní intervaly. Firmy, které zatím beztrestně nabízejí úpravy stavů tachometrů i zásahy do řídících jednotek vozidla spoléhají na „zaklínadlo“, které říká, že: „Počítadlo kilometrů není podle zákona ČR státem cejchovanou mírou a proto je možné jeho hodnoty měnit“.

Účastníci semináře, který iniciovalo Sdružení na ochranu vlastníků automobilů – SOVA za účasti poslance a místopředsedy Hospodářského výboru PSP ČR Mgr. Stanislava Humla, Ing. Josefa Pokorného z odboru provozu silničních vozidel ministerstva dopravy, JUDr. Jany Horákové z odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra a generálního ředitele společnosti AAA AUTO Anthony Dennyho se shodli na tom, že prioritní cestou by měla být chystaná novela zákona č. 56/2001 Sb. o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích a trestního zákoníku.

Je tedy pravděpodobné, že ČR se v blízké době dočká legislativní úpravy v oblasti přetáčení tachometrů, stejně jako je tomu např. v Německu, Belgii, Anglii, USA nebo Kanadě.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!