Fomar – skandinávská kvalita (sponzorovaný článek)

21. září 2009, 0:00

Po mnoho let byl Fomar považován za typickou polskou společnost, a to nejen pokud jde o způsob řízení firmy, ale také z výrobního hlediska. Firma vyráběla pouze obložení montované do polských automobilů a automobilů z východního bloku.První velkou změnou provedenou ve společnosti, bylo zakoupení licence od jedné z velkých západoevropských firem v motobranži – společnosti Textar – na vybavení nových výrobních prostor a na nové směsi. Další změnou bylo ukončení výroby obložení z azbestu (Fomar byl jedním z prvních v automobilovém průmyslu v Polsku, který přestal používat azbest ve svých produktech) a certifikace procesu výroby dle normy ISO9001.

Také byla ukončena výroba spojkového obložení – společnost se rozhodla zaměřit výhradně na výrobu obložení brzdového.
Již v těchto letech se firma mohla pochlubit prvními dodávkami do prvovýroby pro přední polské automobilky, jak pro osobní tak i nákladní automobily. Ale celou dobu zatím jen pro polské továrny.

V devadesátých letech začal Fomar úzce spolupracovat se západní Evropou, konkrétně s Dánskem a společnost byla privatizována předním skandinávským výrobcem třecího obložení, firmou A/S Roulunds Fabriker. Společnost začala fungovat dle skandinávských standartů. Tato doba byla pro firmu přelomová, v průběhu pár měsíců se nabídka společnosti rozšířila o více než osmset pozic brzdových destiček a čelistí pro osobní automobily a tisíc položek obložení bubnových brzd pro užitková vozidla. V krátké době bylo připraveno mnoho vysoce kvalitních směsí pro výrobu obložení a instalovány nové výrobní linky.
Efektem těchto událostí bylo přenesení výroby obložení pro Evropu do Polska.
Fomar pak začal dodávat výrobky nejen do jiných společností patřících do skupiny Roulunds, ale také pro aftermarketový trh v západní Evropě. Fomar také začal spolupráci s předními evropskými výrobci a začal jim dodávat výrobky určené pro prvomontáž.

Bylo to potvrzení vysoké kvality našich produktů.

Dalším důležitým momentem byl rok 2004. Akcie firmy převzala dánská firma Borg Automotive Silkeborg – největší nezávislý dodavatel repasovaných alternátorů a startérů na aftermarketový trh v západní Evropě.
Nový akcionář umožnil firmě Fomar Borg Automotive další rozvoj a modernizaci výrobních linek a výzkumných laboratoří. Spolupráce v rámci skupiny vyústila získáním dalších trhů, včetně mimoevropských zemí z Asie a Afriky.
Začala spolupráce s dalšími předními evropskými výrobci automobilů, hlavně ze Skandinávie.

Navíc se v nabídce objevily produkty značky Lucas (startéry a alternátory).

V současné době má Fomar Borg Automotive více než osmset pozic brzdových desek pro osobní automobily, dvěstě pozic brzdových čelistí, padesát pozic brzdových desek pro lehkáužitková vozidla a asi dva tisíce pozic brzdových obložení pro užitková vozidla vyráběná ve verzích vrtaných a nevrtaných. Jejich prodej na evropském trhu probíhá jak pod značkou Fomar Friction, tak pod vlastními značkami našich zákazníků.

Bezpečnost našich zákazníků je naším hlavním cílem, a proto Fomar Borg Automotive (shodně se skandinávským duchem) klade silný důraz na vysokou kvalitu výrobků. Kvalita výrobků Fomar prodávaných na trhu aftermarketu je stejná jako kvalita výrobků určených pro prvomontáž. Klíčem k dosažení úspěchu je použití nejkvalitnějších směsí, které obsahují komponenty vysoké jakosti, a nejlepší technologické procesy. Využití široké škály směsí pro výrobu obložení, desek a čelistí umožňuje přesný výběr technických vlastností pro konkrétní vozidlo. Mnoho let zkušeností umožňuje Fomaru výběr vysoce kvalitních složek směsi, které jsou důležité pro vysokou jakost a funkční vlastnosti třecích materiálů. Preciznost a smysl pro detail, nekompromisní přístup ke kvalitě a bezpečnosti uživatelů, to jsou velmi důležité prvky know-how používané ve firmě po mnoho let. Výrobní proces je v každé fázi kontrolován s využitím moderních strojů, vybavených speciálním softwarem. Příkladem může být proces lisování obložení při proměnlivé teplotě a tlaku, který je neustále monitorován počítačem.

Fomar Borg Automotive neustále aktualizuje a doplňuje svou nabídku na základě potřeb zákazníků a evropských standartů. Poslední novinkou je řada PRO – brzdové desky pro užitková vozidla, dodávána s kompletní sadou příslušenství.

Je třeba také poznamenat, že všechny vyráběné produkty Borg Fomar Automotive jsou ekologicky šetrné výrobky a výrobní proces splňuje veškeré požadavky dle ISO 9001, ISO 14001, GOST a ISO / TS 16949 (tento certifikát je v procesu implementace).

Společnost Fomar Borg Automotive, která je součástí skupiny Borg Automotive, to je dlouholetá tradice a záruka skandinávské kvality a bezpečnosti. Nové vedení a tzv. Management Team má zkušenosti z nejznámějších společností ze světa automobilového průmyslu. Dynamický a zkušený mezinárodní tým garantuje rychlou odezvu a zákaznický servis na nejvyšší úrovni.

"Věřím v další dynamický rozvoj skupiny Borg Automotive" – řekl Jarek Sojewski – ředitel prodeje Fomar Borg Automotive a uvedl: "Po jedenácti letech ve firmě Tenneco a zkušeností týkající se značky Monroe, vidím, že práce dle skandinávského modelu může být velmi uspokojující, ale také překvapující. Je paradoxní, že západní klienti, kteří nejsou zatíženi znalostí historie Fomaru hledí pouze na kvalitu našich výrobků a vystavují další objednávky. V Polsku a některých zemích bývaleného východního bloku se potýkáme s problémem, kdy někteří lidé raději nakupují námi vyrobenou brzdovou desku zabalenou v krabičce známého producenta a zaplatí 30 až 50% více. Ale velice si jich vážíme – vždyť i oni jsou našimi dobrými zákazníky. "

Více informací na www.fomar.com.pl.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Anonym, 23. září 2009, 0:00 0 0

už jsou pryč časy, kdy znamenalo co je s Polska stojí za p.. (nic)
- tomáš

Odpověď

Anonym, 23. září 2009, 0:00 0 0

já kdysi neměřil ničemu z Polska, pak mě přesvědčili z bývalého JC Auta, že když se řekne polská firma, neznamená to šmejd
- karel

Odpověď

Anonym, 23. září 2009, 0:00 0 0

no nevím, zdá se mi že jich tu až moc, Intercars, Hart, Cempol a kdoví kdo ještě
- anti

Odpověď

Anonym, 23. září 2009, 0:00 0 0

mám zkušenosti s výrobky Fomaru a nemůžu říct nic špatného. jsou O.K.
- fanda

Odpověď