Značka kvality Valeorigin – jasný signál o bezpečnosti a spolehlivosti (sponzorovaný článek)

20. července 2011, 0:00

Brzdy samotné i celá brzdová soustava patří mezi nejdůležitější bezpečnostní prvky každého automobilu. V drtivé většině případů se dnes na přední nápravě setkáváme s kotoučovými brzdami.

Ty bubnové jsou u některých vozidel ještě zastoupeny na zadních nápravách. I když se kotoučové brzdy mohou chlubit už více než stoletou historií – experimenty s kotoučovými brzdami začaly v Anglii v 90. letech 19. století a první automobil s kotoučovými brzdami byl patentován Frederickem Williamem Lanchesterem v jeho Birminghamské továrně v roce 1902 – širšího použití se dočkaly až po 50 letech.

Od původních brzd se ty nynější nijak dramaticky neliší. Rozdíly najdeme především v řadě detailů, které je učinily jednoduššími, spolehlivějšími a výkonnějšími. Původní vícepístové provedení bylo zjednodušeno na provedení s jedním pístem a plovoucím třmenem. Výjimku zde tvoří úzce specializovaná skupina sportovních brzd. Kotoučové brzdy dosahují vyššího brzdného účinku a lze u nich lépe odvádět teplo. Na druhou stranu jsou dražší a náchylnější na poruchy vzniklé znečištěním.

Ovládání provozních brzd automobilů je hydraulické nebo pneumatické. Z důvodu dosažení vyšší bezpečnosti brzdové soustavy je dnes zapojení koncipováno jako dvouokruhové a to klasické, křížové, klasické s dvoupístovými brzdovými třmeny a křížové zapojení s dvoupístovými brzdovými třmeny. U některých vozidel se používá i tříokruhové zapojení. U klasického zapojení ovládá první okruh bubnové nebo kotoučové brzdy zadní nápravy a druhý okruh ovládá kotoučové brzdy přední nápravy.

Po dobu životnosti automobilu je nutné jednotlivé opotřebené díly brzdové soustavy vyměňovat za nové. Proto dnes na trhu najdeme řadu výrobců, kteří zásobují trh kvalitními náhradními díly i v této oblasti.

Například Valeo je významným hráčem na tomto trhu již více než dvě desítky let. Při výrobě brzdových kotoučů a brzdových destiček je kladen největší důraz na kvalitu a spolehlivost těchto výrobků. Produkty Valeo jsou testovány nad rámec požadavků pro prodej na trhu náhradních dílů. I proto nesou označení Valeorigin, což dává spotřebiteli jasný signál, že se jejich kvalita přinejmenším rovná kvalitě výrobků používaných v prvovýrobě. Nabídka brzdových destiček Valeo zahrnuje dvě provedení – technologie založené na uhlíkových a kevralových vláknech.

Hlučná a levná kovová vlákna v brzdových destičkách od Valeo byste hledali marně. Důvod? Zase jsme u kvality – nekovové vložky zaručují vyšší výkon a delší životnost disků díky omezení tření kovu o kov. Není tedy náhoda, že se destičky s uhlíkovými vlákny používají nejen u osobních automobilů, ale i ve formuli 1, kde se velmi dobře vyrovnávají s vysokými teplotami v extrémních jízdních podmínkách. Použitím uhlíkové technologie kromě toho dochází k 80% snížení hlučnosti brzd. Brzdy s kevralovými vlákny najdeme spíše u užitkových vozidel.

Celý sortiment v segmentu brzdových kotoučů a destiček čítá 1.529 položek (709 druhů kotoučů a 820 destiček), které jsou přehledně seřazeny v nedávno vydaném katalogu pro roky 2011 a 2012. V katalogu se objevily i na čtyři desítky nových typů vozidel různých značek jako Citroën DS3 a C5, Opel Astra MK8, Fiat Punto Evo, Škoda Yeti, Dacia Duster nebo Peugeot 3008 a 5008.

Spolu se 126 novými typy brzdových destiček a 248 novými typy brzdových kotoučů tak nabídka Valeo pokrývá v současnosti přibližně 95 % vozového parku u obou segmentů.

Distributor těchto výrobků, firma Autobenex, která je pro Valeo v oblasti prodeje brzdových komponentů už řadu let stabilním partnerem, má například skladem celkem 757 položek v zajímavých cenových relacích. Ostatně představu si o tom můžete udělat podle následující části přehledu:

ŠKODA FELICIA 1,3i / 1,9D r. v. 1998
přední destičky sada: 298,- Kč bez DPH (ref. č. VA598217)
přední kotouče sada: 778,- Kč bez DPH (ref. č. VA186681)

ŠKODA OCTAVIA 1,9TDi r. v. 2001
přední destičky sada: 840,- Kč bez DPH (ref. č. VA598298)
zadní destičky sada: 510,- Kč bez DPH (ref. č. VA598180)
přední kotouče sada: 1.490,- Kč bez DPH (ref .č. VA186604)

PEUGEOT 307 2,0HDI r. v. 2005
přední destičky sada: 1.010,- Kč bez DPH (ref. č. VA598464)
přední kotouče sada: 1.990,- Kč bez DPH (ref. č. VA186695)

FORD FOCUS 1,6 16V r. v. 2003
přední destičky sada: 890,- Kč bez DPH (ref. č. VA598317)
přední kotouče sada: 1.490,- Kč bez DPH (ref. č. VA186560)

Valeo a Autobenex, vaši stabilní partneři v segmentu brzd“

 

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!